13.2 C
Telšiai
2024 / 05 / 13

Kuo daugiau uždirbi – tuo didesnį stresą jauti

Ar jau skaitėte?

Draudimo bendrovės BTA Žmogiškųjų išteklių skyriaus vadovė Jevgenija Krikščiūnė.

Pagrindine Lietuvos gyventojų patiriamo streso priežastimi išlieka darbas. To nepakeitė net ir įprastą gyvenimo ritmą pavasarį smarkiai sutrikdžiusi pirmoji koronaviruso COVID-19 banga. Reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa atskleidė, kad beprasidedant vasarai nerimas dėl sveikatos laikėsi antrame plane, tuo tarpu finansiniai klausimai užėmė trečią vietą.

- Reklama -
 

Stresą dėl darbo patvirtino jaučiantys 43 proc., dėl sveikatos – 41 proc., o dėl finansų – 40 proc. šalies gyventojų. Streso šaltinius periodiškai tiriančios draudimo bendrovės BTA Žmogiškųjų išteklių skyriaus vadovė Jevgenija Krikščiūnė atkreipia dėmesį, kad stresas dėl darbo išlaiko lyderio poziciją nepaisant susiklosčiusių ekstremalių aplinkybių.

„Per pastaruosius keletą metų didžiausius streso šaltinius bandėme aiškintis ir siekdami palyginti skirtingas veiklas, pavyzdžiui, nemaloniomis ar pavojingomis situacijomis pasižymintį vairavimą, ir peržvelgdami privataus sveikatos draudimo krepšelių išlaidas, kurių žymią dalį užima skausmui malšinti, nerimui bei stresui mažinti skirti medikamentai. Net koronaviruso pandemija darbo iš pirmosios vietos neišstūmė ir tai nenuostabu. Darbas daugumai žmonių yra asmeninės gerovės bei stabilumo užtikrinimo pagrindas“, – sako J. Krikščiūnė.

Į stresą dėl darbo labiausiai panirę vadovai

Apklausa parodė, kad kuo daugiau profesinių atsakomybių turi žmonės ir kuo aukštesnes pajamas gauna, tuo streso dėl darbo jie patiria daugiau.

Vertinant pagrindinį užsiėmimą, darbo sukeliamą stresą paminėjo net 73 proc. vadovų ir tai buvo apklausos metu užfiksuotas aukščiausias rodiklis. Darbo keliamas stresas kankino 58 proc. specialistų ir tarnautojų, taip pat 53 proc. darbininkų ir techninių darbuotojų. Mažiausiai darbo keliami rūpesčiai kamavo pensinį amžių pasiekusius gyventojus ir namų šeimininkes – po 7 proc.

- Reklama -

„Daug dėmesio skiriant darbuotojų savijautai ir motyvacinėms priemonėms reikėtų neužmiršti savimi pasirūpinti ir tiems, kuriems tenka didžiausia atsakomybė ir pareiga priimti esminius sprendimus. Verslo procesai, darbo formos nuolat keičiasi, iššūkiai yra dinamiški ir kartais reikalaujantys tikrai nelengvų sprendimų“, – teigia J. Krikščiūnė.

Kuo didesnės gaunamos pajamos, tuo aukštesnis darbo rūpesčių sukeliamo streso lygis. Iki 300 eurų vienam šeimos nariui gaunantieji streso dėl darbo patiria mažiau (32 proc.), palyginti su tais, kurių pajamos viršija 700 eurų (63 proc.).

Problemų taikinyje – darbingo amžiaus žmonės

Remiantis tyrimo duomenimis, darbo keliami rūpesčiai mažiau liečia labai jaunus (30 proc.) arba jau prie pensinio amžiaus artėjančius žmones bei senjorus (24 proc.). Tuo tarpu net kas antras 26-55 metų Lietuvos gyventojas pripažino, kad patiria įtampą dėl darbo.

„Laikui bėgant tai reiškia pablogėjusią savijautą, sveikatą, motyvacijos trūkumą, mažiau efektyvų ir našų darbą. Darbo sukeliamas stresas įvairių šalių ekonomikoms kasmet kainuoja šimtus milijonų eurų, todėl darbdavio atsakomybė ir vaidmuo gerinant darbo aplinką bei atsižvelgiant į darbuotojų poreikius, yra kaip niekad svarbūs“, – dėmesį atkreipia specialistė.

Visiškai stresui atsparių žmonių yra mažai. Vos 7 proc. visų respondentų tikino, kad nėra tokių rūpesčių, kurie jiems keltų stresą.

Reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa vyko gegužės 18-27 dienomis. Joje dalyvavo 1012 respondentų nuo 18 iki 75 metų amžiaus.

Boris Kuzmas
Marketingo ir viešųjų ryšių skyriaus vadovas
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje

TOP naujienos

Tikrus stebuklus darantys septyni superproduktai – sveikesniam ir laimingesniam gyvenimui

Pandeminis laikotarpis, iškėlęs daugybę iššūkių, daugeliui lėmė prastėjančią fizinę bei emocinę sveikatą. Tačiau užtikrinti geresnę savijautą, psichologinę būseną ir sklandesnę organizmo veiklą gali tinkamas...

Kas antras lietuvis sutiktų mokėti daugiau mokesčių, bet tik su viena sąlyga

Lietuvai stengiantis mažinti šešėlį ir gerinti pajamų surinkimą į biudžetą, net kas antras šalies gyventojas teigia, kad sutiktų mokėti daugiau mokesčių, tačiau su labai...

Picos dienos proga – gardus receptas su ananasais: dietologė rekomenduoja juos valgyti nors ir kasdien

Ananasai – egzotinis, tačiau daugeliui lietuvių jau įprastas vaisius, dažnai sutinkamas ant picų ar desertuose. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, ananasai pasižymi vitaminų...

„Žemaitijos iždas“ ir „Pajūrio kredito unija“ indėlininkai raginami atsiimti draudimo išmokas

Bankrutavusios kooperatinės bendrovės kredito unijos „Žemaitijos iždas“ indėlininkai iki 2022 m. kovo 7 d., o bankrutavusios kooperatinės bendrovės „Pajūrio kredito unija“ indėlininkai iki 2022...

Keičiasi kai kurių „Rimi“ parduotuvių darbo laikas

Nuo lapkričio 7 dienos keičiamas dalies prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvių darbo laikas. Iš viso pokyčiai įsigalios 19 tinklo parduotuvių, o dar 60 ir toliau dirbs kaip įprasta. Pasak „Rimi“ prekybos centrų valdymo vadovės Irinos...

VĮ „Regitra“ vairavimo egzaminuotojai įtariami korupcija

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), vadovaujant Vilniaus apygardos prokuratūrai, atlieka ikiteisminį tyrimą dėl įtariamos korupcijos VĮ „Regitra“. Dėl prekybos poveikiu įtariami 12 asmenų, VĮ „Regitra“ Vilniaus filialo vairavimo egzaminuotojai, tarpininkai ir suinteresuoti asmenys. Dėl prekybos poveikiu...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS