14.3 C
Telšiai
2024 / 09 / 08

Nė vienos kalėdinės vaišės neapsieis be ąsočio šio gėrimo: sužinokite, kaip išgauti ryškiausią jo spalvą

Ar jau skaitėte?

Kisielius – tai tradicinis Rytų Europos desertinis gėrimas, kurio šaknys siekia įvairias šalis, įskaitant Lenkiją, Ukrainą ir Lietuvą. Nors kiselius gali būti gaminamas su įvairiais vaisiais ir uogomis, jis lietuviškoje virtuvėje per žiemos šventes dažniausiai ruošiamas su spanguolėmis. Anot sveikatai palankios mitybos specialistės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, kisielius, kaip ir kitos Kūčių ar Kalėdų stalo vaišės, turėtų pirmiausia atlikti socialinę funkciją, tad visu maistu vertėtų mėgautis saikingai. O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, jog norint išgauti itin ryškią ir sodrią kisieliaus spalvą, galima į jį dėti šiek tiek burokėlių sulčių – natūralios dažomosios medžiagos tikrai išliks sveikatai palankios. Be to, tradicines kisieliaus spanguoles verta šiais metais iškeisti į raudonuosius serbentus – desertinis gėrimas nenusileis savo rūgštele, tačiau leis atrasti ir naujų skonio niuansų.

- Reklama -

Jei nuspręstumėte gaminti ne spanguolių, o serbentų kisielių

Jei vasarą prisišaldėte daug serbentų, o rudenį spanguolių net neberinkote, galite panaudoti turimas uogų atsargas ir šventinį kisielių virti iš jų. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, jog ir serbentai – itin sveikatai palankios uogos, pasižyminčios eile gerųjų maistinių medžiagų.

Kisielius.

„Į kisielius dėti serbentų yra sveikatai palankus pasirinkimas, nes juose gausu vitamino C, antioksidantų, tokių kaip antocianinai ir kvercetinas, bei maistinių skaidulų. Raudonieji, juodieji ir baltieji serbentai yra mažai kaloringi, tačiau šias uogas rinktis kisieliaus gamybai galima ir dėl estetinio spalvos poreikio, tad šiuo atveju, jei norima tradicinės spalvos, vertėtų rinktis raudonuosius serbentus. Bet kuriuo atveju, nors toks šventinis gėrimas yra įprasta Kūčių ir Kalėdų stalo dalis, jį reikėtų laikyti kaip desertą, tad jis turėtų būti įskaičiuotas į suvalgomų desertų kiekį“, – teigia dr. E. Gavelienė.

Ryškiaspalvio kisieliaus kulinarinės paslaptys

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva atskleidžia, jog norint išgauti ryškią kisieliaus spalvą, reikia ne tik rinktis ryškiaspalves uogas, bet ir pasitelkti kelias kulinarines gudrybes: tam prireiks citrinos ir šlakelio burokėlių sulčių.

„Pirma, rinkitės uogas, kurių spalvos natūraliai intensyvios, pavyzdžiui, ryškiai raudonas braškes, avietes, spanguoles ar serbentus. Įprasta uogų spalva turės didelę įtaką galutiniam kisieliaus atspalviui. Taip pat, norėdami išsaugoti ryškią spalvą, venkite uogas pervirti: virkite jas tik tol, kol jos suminkštės ir išleis sultis. Be to, citrinos sulčių rūgštingumas gali padėti išsaugoti ir sustiprinti natūralias uogų spalvas, o norint dar labiau sustiprinti ar pakeisti spalvą, galima naudoti natūralias dažomąsias medžiagas. Tačiau jas naudokite saikingai, kad skonis labai nepakistų. Pavyzdžiui, burokėlių sultys gali suteikti rausvą atspalvį kisieliui“, – rekomenduoja ekspertė.

Geriausias kisielius – nei per saldus, nei per rūgštus

Komercijos operacijų vadovė atkreipia dėmesį, jog geriausias kisielius visuomet pasižymi tinkamu skonių – rūgštumo ir saldumo – balansu, o tam reikalinga ne tik apsvarstyti pridėtinio cukraus kiekį, bet ir atsižvelgti į pasirinktų uogų kokybę. Be to, ekspertės teigimu, reikėtų atsižvelgti ir į tinkamą šio desertinio gėrimo konsistenciją.

- Reklama -

„Norėdami pasigaminti skaniausią kisielių, pirmiausia rinkitės aukštos kokybės šviežias uogas ir eksperimentuokite su įvairiais deriniais, kad atrastumėte jums priimtiniausią skonį. Puikią saldumo pusiausvyrą pasieksite reguliuodami cukraus kiekį, kad jis papildytų natūralų uogų saldumą. Užtikrinkite vientisą tekstūrą visiškai ištirpindami krakmolą vandenyje prieš įpilant jį į uogų skystį, o tirštinimo proceso metu kisielių nuolat maišykite, kad nesusidarytų gumuliukų. Tuomet atsargiai perkoškite uogų mišinį, kad jis išliktų skaidrus ir gyvybingas. O išspaustas uogų sultis naudokite koncentruotai spalvai ir skoniui išgauti“, – pataria O. Suchočeva.

Asortimente – net abrikosų kisielius

O. Suchočeva sako, jog įtemptu šventiniu laikotarpiu skubantys gali išsisukti su iš anksto paruoštais kisieliaus mišiniais arba net pasirinkus iš anksto paruoštų kisielių, kurių skonių – išties daug: tiek tradicinių, tiek visiškai naujų – šiais metais bus galima ragauti net abrikosų kisieliaus.

„Mūsų asortimente šiais metais yra pirkėjams jau gerai pažįstami „Klingai“ produkcijos kisielių mišiniai: spanguolių, aviečių bei vyšnių skonio. Be to, verta išmėginti ir netradicinių kisieliaus variantų: pavyzdžiui, „Elmenhorster“ abrikosų kisielių. O norintys pasilikti prie gerai pažįstamų variantų, gali tą padaryti įsigiję minėtos firmos spanguolių ar vyšnių kisieliaus – teliks jį supilti į gražų ąsotį, papuošti citrinos skiltele ar keliomis uogomis bei patiekti ant šventinio stalo“. Taip pat pirkėjams šventėms pasiūlysim ir mūsų gamybos meistrų išvirtą spanguolių kisielių „Mano dienai“, – vardija prekybos tinklo ekspertė.

O. Suchočeva primena, jog įsigyjant kisieliaus bei kitų ingredientų šventiniams patiekalams gaminti sutaupyti padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos. Taip pat daugiau patiekalų idėjų Kalėdoms rasite https://www.rimi.lt/e-parduotuve/lt/daugiau-kaledu.

Paragaukite kiek kitokio – serbentų – kisieliaus: galbūt šis desertinis gėrimas nustebins jus iš naujo.

Raudonųjų serbentų kisielius

Kisieliui reikės:

  • 200–300 g raudonųjų serbentų;
  • 5–7 v. š. cukraus;
  • 2 l vandens;
  • 3 v. š. bulvių krakmolo.

Gaminimo eiga:

  1. Atidėkite į šalį keletą raudonųjų serbentų. Likusią dalį per sietelį perkoškite į puodą. Įpilkite vandens, cukraus ir užvirinkite. Sumažinkite ugnį, paragaukite ir sureguliuokite saldumą.
  2. Nedideliame puodelyje sumaišykite krakmolą su keliais šaukštais šalto vandens. Įpilkite jį į puodą kartu su raudonaisiais serbentais, kuriuos pasilikote. Gerai išmaišykite ir išjunkite ugnį.
  3. Supilkite į stiklines arba puodelius. Patiekite šiltą arba šaltą.

Skanaus!

TOP naujienos

Neįsivaizduojantiems dienos be kiaušinių: kuo susijęs gyvūno stresas ir produkto kokybė?

Kiaušiniai – vienas dažniausiai vartojimų baltymų šaltinių. Anot vieno Lietuvoje veikiančio prekybos tinklo sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, kiaušiniai turėtų...

Vynuogių ABC: kurias rinktis ir kur taip vertinamų antioksidantų daugiau – šviesiose ar tamsiose?

Rugpjūčio pabaiga – puikus metas pamaloninti savo skonio receptorius vynuogėmis, nes pasirodo pačios įvairiausios jų veislės, kuriomis galima mėgautis už gerą kainą: nuo žalių...

Kai kuriems verslams neaišku, kodėl negalima pradėti savo veiklos

Nuo šiandien visoje Lietuvoje švelninamos karantino sąlygos: ima veikti grožio salonai, lauko kavinės. Visuomenei tampa prieinamos ir kai kurios laisvalaikio pramogos: atidaromi golfo ir...

Gydytojas papasakojo, kokias klaidas darome vartodami vitaminus

Vitaminai – itin reikalingos medžiagos, padedančios palaikyti sklandų organizmo funkcionavimą ir sveikatą. Tinkamai parinkti jie gali sustiprinti imuninę sistemą, padėti išvengti tam tikrų ligų...

Užsidarymas namuose kelia įtampą: rajone daugėja besinaudojančių psichologų konsultacijomis

Karantino metu patiriama izoliacija, fizinis atstumas ir apribotos bendravimo galimybės gali daryti neigiamą įtaką psichinei savijautai, teigia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Psichologai Lietuvoje pastebi išaugusį konsultacijų poreikį, o draudikai tvirtina, kad vis daugiau gyventojų...

Paneigti mitai apie antrą pensijų pakopą: toks investavimas nebemažina „valstybinės“ pensijos

Antroje pakopoje pensiją kaupiantys ar besiruošiantys tai daryti žmonės neretai yra klaidinami mitų, galinčių nulemti nepagrįstai neigiamą nusistatymą prieš šį kaupimo būdą. „Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė apžvelgia labiausiai paplitusius klaidingus įsitikinimus ir...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS