11 C
Telšiai
2024 / 05 / 13

Antradienį įsigalioja draudimas tiekti rinkai kai kurias mikroplastiko turinčias kosmetikos priemones

Ar jau skaitėte?

2023 m. spalio 17 d. įsigalioja draudimas tiekti rinkai tikslingai pridėtas sintetines polimerų mikrodaleles – vadinamuosius mikroplastikus, kaip atskiras chemines medžiagas arba mišiniuose, kai mikroplastikų koncentracija sudaro 0,01 proc. masės ar yra didesnė. Draudimas taikomas tikslingai į mišinius dedamiems mikroplastikams, siekiant suteikti mišiniui norimą savybę.

- Reklama -

Nuo šiandien draudžiama tiekti rinkai veido šveitimo produktus, veido prausiklius, muilus, makiažo valiklius, dantų pastas, dantų balinimo produktus, taip pat ploviklius ir kitus produktus, kuriuose naudojamos mikrogranulės šveitimo ir valymo funkcijai užtikrinti. Šiam mikroplastikui pakeisti jau dabar yra tinkamų alternatyvų, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime žiniasklaidai.

Iliustracinė nuotrauka.

REACH reglamento priedas š. m. rugsėjo 25 d. papildytas nauju įrašu, (kuriame nustatyti mikroplastikų tiekimo rinkai apribojimai plačiai naudojamuose produktuose: kosmetikos produktuose, plovikliuose, vaškuose, blizginimo priemonėse, tręšimo, augalų apsaugos ir kituose žemės ūkio bei sodininkystės produktuose, granuliuotame užpilde, kuris naudojamas sintetiniams sporto paviršiams.

Kad įmonėms būtų lengviau prisitaikyti prie naujų reikalavimų ir būtų spėta surasti tinkamas alternatyvas, tam tikroms produktų grupėms numatyti apribojimo taikymo pereinamieji laikotarpiai.

Nuplaunamiems kosmetikos gaminiams, pavyzdžiui plaukų dažams, taip pat šampūnams, muilams, kuriuose mikroplastikas atlieka kitą funkciją nei šveitimas ar valymas, taikomas 4-erių metų pereinamasis laikotarpis.

5-erių metų pereinamasis laikotarpis taikomas plovikliams (nebent juose yra mikrogranulių, tuomet pereinamasis laikotarpis netaikomas), vaškams, blizginimo priemonėms ir oro priežiūros priemonėms, tręšiamiesiems produktams, žemės ūkio ir sodininkystės produktams.

- Reklama -

Nenuplaunamiems kosmetikos gaminiams, pavyzdžiui dezodorantams, saulės kremams, plaukų priežiūrai ir formavimui skirtiems produktams, medicinos priemonėms ir kvapiųjų medžiagų kapsuliavimui taikomas 6-erių metų pereinamasis laikotarpis.

8-erių metų pereinamasis laikotarpis taikomas granuliuotam užpildui, kuris skirtas naudoti sintetinėms sporto dangoms, augalų apsaugos ir biocidiniams produktams.

Kadangi lūpų priežiūros, nagų priežiūros ir dekoratyvinės kosmetikos gaminiams taikomas 12 metų pereinamasis laikotarpis, nuo 2031 m. iki 2035 m. šie gaminiai turės būti paženklinti teiginiu „Šiame gaminyje yra mikroplastiko.“.

Produktams, kuriems pagal kitus teisės aktus taikomi griežtesni reikalavimai, pavyzdžiui vaistams, maisto priedams, laboratoriniuose tyrimuose naudojamoms diagnostikos priemonėms nustatyta tiekimo rinkai draudimo išimtis. Tačiau tokių produktų tiekėjai nuo 2025 m. spalio 17 d. turės teikti naudojimo ir šalinimo instrukcijas. Be to, mikroplastikų, kurie naudojami kaip žaliava pramoniniuose objektuose, gamintojams, tolesniems pramoniniams naudotojams ir tiekėjams, kurie tiekia rinkai į išimtis patenkančius mikroplastikus, nuo 2026 m. nustatytas reikalavimas teikti kasmetines ataskaitas.

Palaipsniui uždraudus tiekti rinkai sintetines polimerų mikrodaleles, sumažės tarša mikroplastikais vandenyje, dirvožemyje, ore. Apskaičiuota, kad po 20 metų nuo šio apribojimo įvedimo Europoje bendra mikroplastiko tarša turėtų sumažėti apie 70 proc.

ES į aplinką kasmet išskiriama 42 000 tonų į produktus tikslingai pridėtų mikroplastikų. Patekęs į aplinką mikroplastikas biologiškai nesuyra ir negali būti pašalintas, jis kaupiasi gyvūnų, žuvų, vėžiagyvių, žmonių organizmuose, šios medžiagos randama jūrų, gėlo vandens sausumos ekosistemose, taip pat maiste ir geriamajame vandenyje. Laboratoriniai tyrimai atskleidė mikroplastiko galimą neigiamą poveikį gyviems organizmams.

 

TOP naujienos

Artimiausiomis dienomis į šalį plūstelės šiltesnio oro masė

Šiandien lietaus nenumatoma. Vėjas besikeičiančios krypties, 5–10 m/s. Temperatūra kils iki 25–30 laipsnių. Liepos 26-os dieną kai kur trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas pietryčių, naktį...

Kompiuteriniai žaidimai gali būti ir vakcina

Kaip rodo Šiaurės ir Baltijos šalyse „Telia“ atliktas tyrimas, tėvai savo atžalas ragina nežaisti per daug kompiuterinių žaidimų, bet patys į šias veiklas neįsitraukia....

Įsigykite pigiau riešutų ir džiovintų vaisių „Rimi“ bei gardinkite jais patiekalus: ypač tiks Velykų pyragui

Riešutai – mitybą įvairiais metų laikais praturtinantis maisto produktas, savo didžiuliu naudingųjų medžiagų kiekiu prisidedantis prie geresnės savijautos. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės,...

Susiginčijote su darbdaviu – ar visada reikia teismo?

Laiku nesumokėtas darbo užmokestis – dažniausias Lietuvos darbuotojų ginčas su darbdaviais. Dėl pandemijos įvesto karantino padaugėjo nesutarimų dėl neteisėto atleidimo. Vis dažniau pasitaiko atvejų,...

Būsto apdaila ir įrengimas: kaip suplanuoti darbus ir pasirinkti specialistus?

Naujus namus besirenkantys ar juos jau įsigiję naujakuriai turi sustyguoti daugybę procesų, susijusių su apdaila, įrengimu ir interjeru. Penkių didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų nuomonės tyrimo rezultatai rodo, kad beveik du trečdaliai jų bent viename...

Žuvienė – greitai ir paprastai: išbandykite 3 skirtingų šalių įkvėptus receptus su lašiša

Žuvis puikiai tinka ne tik kepti orkaitėje ar ant grilio, bet ir nepaprasto skonio žuvienėms virti. Be to, žuvienę namuose pasigaminti yra paprasčiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Svarbiausia – turėti kokybiškos žuvies...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS