11.3 C
Telšiai
2024 / 05 / 19

Paslaptingasis dirgliosios žarnos sindromas – kaip atpažinti ir kontroliuoti?

Ar jau skaitėte?

Turbūt ne vienam iš mūsų yra tekę susidurti su didesnėmis ar mažesnėmis virškinamojo trakto problemomis, kurias dažnu atveju siejame su netinkamai pasirinktais ar tiesiog netinkamu metu suvartotais maisto produktais. Tačiau net iš pirmo žvilgsnio menki virškinamojo trakto sutrikimai gali signalizuoti vieną iš dažniausiai diagnozuojamų virškinamojo trakto susirgimų – dirgliosios žarnos sindromą (DŽS). Kas tai per liga ir kaip efektyviai ją kontroliuoti pasakoja „InMedica“ klinikos gastroenterologė, gydytoja dietologė, sertifikuota kognityvinės elgesio terapijos psichoterapeutė doc. Aida Žvirblienė.     

- Reklama -

Dažniau pasireiškia moterims                                 

DŽS yra vienas iš dažniausiai diagnozuojamų virškinamojo trakto susirgimų – 25–50% konsultacijų pas gastroenterologą sudaro pacientai, sergantys būtent DŽS.  

„DŽS pasireiškia pilvo skausmu ar diskomfortu, lydimo tuštinimosi pokyčių. Net 86% pacientų, kuriems diagnozuotas DŽS, skundžiasi įvairaus intensyvumo pilvo pūtimu, paryškėjančiu po valgio. Pacientams, kuriems diagnozuotas DŽS, pasireiškia vidutiniškai  6 skausmo epizodai kiekvieną mėnesį, kurių kiekvienas tęsiasi iki 3 val., o skausmo intensyvumo vidurkis skalėje nuo 1 iki 10 yra 7 balai. Šie simptomai lemia sumažėjusį darbo produktyvumą ir pablogėjusią gyvenimo kokybę“, – apie pagrindinius ligos požymius pasakoja gydytoja A. Žvirblienė.

DŽS paplitimas bendroje populiacijoje siekia nuo 5 iki 20 proc. Didžiausias DŽS paplitimas yra Pietų Amerikoje (21 proc.), mažiausias – Pietryčių Azijoje (7 proc.). Vakarų šalyse DŽS dažniau pasireiškia  moterims nei vyrams, be to, pastebima, kad moterys dažniau skundžiasi pilvo skausmu ir vidurių užkietėjimu, tuo tarpu vyrams DŽS dažniau pasireiškia viduriavimu. 

Diagnozei nustatyti – detalūs paciento tyrimai

- Reklama -

Gydytoja A. Žvirblienė pasakoja, jog DŽS diagnostikos metu yra atliekamas detalus paciento ištyrimas, siekiant DŽS diferencijuoti nuo kitų ligų, kurių simptomai yra panašūs. DŽS yra skirstomas į keturias skirtingas pogrupes pagal tai, kuris iš simptomų yra vyraujantis: DŽS, vyraujant vidurių užkietėjimui, DŽS, vyraujant viduriavimui, mišrus variantas (viduriavimas kaitaliojasi su vidurių užkietėjimu) ir nespecifinis, poinfekcinis DŽS. Neretai kartu su DŽS pasireiškia ir kiti, gretutiniai, susirgimai: fibromialgia, lėtinis nuovargio sindromas, lėtinis nugaros skausmas, lėtinis dubens skausmas, lėtinis galvos skausmas, taip pat temporomandibularinio sąnario disfunkcija, kuri nustatoma maždaug pusei DŽS pacientų, t.y., dvigubai dažniau nei bendroje populiacijoje. 

Padidėjęs jautrumas – vienas iš veiksnių DŽS išsivystymui

„Manoma, kad DŽS išsivystą lemia tokie veiksniai, kaip virškinamojo trakto motorika, padidėjęs jautrumo slenkstis, žemo laipsnio virškinamojo trakto uždegimas, be to, DŽS dažnai siejamas ir su mikrofloros, taip pat smegenų-virškinamojo trakto tarpusavio sąveikos pokyčiais ir netgi psichosocialiniu stresu. Nustatytas DŽS ryšys ir su depresija bei nerimo sutrikimais, tačiau iki šiol lieka neaišku, kuri iš šių ligų yra priežastis, o kuri – pasekmė“, – svarbiausius veiksnius, lemiančius DŽS išsivystymą, pristato „InMedica“ klinikos gastroenterologė.

Pasak  gydytojos, keletas DŽS išsivystymo hipotezių šią ligą sieja ir su genų įtaka, poinfekciniu plonųjų žarnų bakterijų išvešėjimu, tam tikrais mitybos ypatumais bei padidėjusiu kūno masės indeksu, tačiau iki šiol dar nėra vieningo šios ligos supratimo, kuris užtikrintų įtikinamą ir pagristą priežastinį šios ligos gydymą.

Simptomų mažinimui – relaksacinė terapija

Gydytojos A. Žvirblienės teigimu, DŽS simptomų kontrolei gali būti taikomas tiek medikamentinis, tiek ir nemedikamentinis gydymas: „DŽS gydymas turėtų būti individualizuotas ir čia reikšmingas vaidmuo tenka glaudžiam paciento-gydytojo tarpusavio ryšiui ir bendradarbiavimui. Daugybėje mokslinių publikacijų pažymima, kad paciento-gydytojo tarpusavio ryšys reikšmingai lemia gydymo rezultatus. Gydytojas turėtų aiškiai ir suprantamai pacientui paaiškinti apie diagnostinius procesus, gydymo galimybes, užsibrėžti aiškius bei realistinius tikslus, sukurti rūpestingą ir palaikančia atmosferą“.

Sertifikuota kognityvinės elgesio terapijos psichoterapeutė A. Žvirblienė, vienintelė Lietuvoje taikanti kompleksinį DŽS gydymą, akcentuoja, jog DŽS išsivystymas yra siejamas su smegenų-virškinamojo trakto bei aplinkos poveikiu, todėl DŽS simptomų mažinimui pirmiausia turi būti taikoma būtent komplementinė ir alternatyvi terapija, ypač kognityvinė elgesio ar hipnoterapija, relaksacinė terapija (biofeedback, joga meditacija).  

„Sergantieji DŽS turėtų itin didelį dėmesį skirti savo mitybai, o mitybos klausimais patartina konsultuotis tik su kvalifikuotais specialistais-gydytojais dietologais, kurie gali profesionaliai patarti, kokį maistą rinktis bei kurią dietą taikyti. Taip pat pastebima, kad lengvi fiziniai pratimai ar nedidelis fizinis aktyvumas (pvz., aerobinė treniruotė, važiavimas dviračiu) taip pat sumažina DŽS simptomus, pilvo pūtimą bei dujų susidarymą, padeda sureguliuoti virškinamojo trakto motoriką“, – į ką svarbu atkreipti dėmesį pasakoja A. Žvirblienė.

TOP naujienos

NVSC primena: susirgus COVID-19 nebūtina laukti specialistų skambučio, raginama pildyti anketą

Paprastai visiems COVID-19 užsikrėtusiems asmenims, gavusiems teigiamą PGR tyrimo rezultatą, skambina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, atliekantys epidemiologinę apklausą, ir aiškinasi užsikrėtimo aplinkybes,...

Dėl karantino režimo pažeidimų nubausta įmonė

Kasdien Vilniaus apskrities policija sulaukia pranešimų dėl galimų karantino režimo ir saviizoliacijos pažeidimų. Tik paskelbus karantiną, policijos pareigūnai pažeidėjus įspėdavo ir primindavo jų pareigas...

Seimas po svarstymo pritarė pamokų pateisinimo tvarkos griežtinimui

Antradienį Seime po svarstymo pritarta Švietimo bei Mokslo ir studijų įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama sugriežtinti moksleivių praleistų pamokų pateisinimo tvarką bei įkurti viešąją įstaigą...

Horoskopai gruodžio 24 dienai

AVINASJei norite, kad jūsų sugebėjimus įvertintų ir materialia paskata, turėsite pateikti labai įtikinamus argumentus. Šiandien teks daug skaičiuoti ir galvoti apie pinigus. Turėsite būti...

Kaip pasiruošti grilio sezonui?

Šylant orams sparčiai įsibėgėja ir maisto gamybos ant grilio sezonas. Vieno Lietuvoje veikiančio prekybos tinklo mėsos technologo Vido Nadzeikos, įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau...

Horoskopai rugsėjo 14 dienai

AVINASJei trokštate vienumos ir ramybės, nesitikėkite, kad jūsų troškimas greitai išsipildys. Laukia nervinga ir pilna sumaišties diena. Teks suktis kaip voverei rate, nors kartais atrodys, kad verčiau jau būtų nedaryti nieko. JAUTISKažkas šiandien pasidalys su...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS