7.1 C
Telšiai
2023 / 06 / 01

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti apie darbo skelbimuose nurodomą atlyginimo dydį

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Įsigaliojus prievolei darbo skelbimuose nurodyti siūlomą darbo atlygį ar jo intervalą, sutrikę liko ne tik darbdaviai, bet ir potencialūs darbuotojai. Nuotrauka Andrew Neel iš Unsplash.

Įsigaliojus prievolei darbo skelbimuose nurodyti siūlomą darbo atlygį ar jo intervalą, sutrikę liko ne tik darbdaviai, bet ir potencialūs darbuotojai. Jei pastariesiems tebelieka neaišku, koks konkrečiai atlyginimas siūlomas, tai darbdaviai suka galvas dėl to, kaip įgyvendinti reikalavimą, ir likti patraukliais.

- Reklama -

Advokatų bendrijos „Magnusson“ darbo teisės advokatės Rūtos Didikės teigimu, kylančius klausimus galima sugrupuoti į penkias svarbiausias kategorijas, dėl kurių tiek darbdaviai, tiek darbuotojai, tiek ir personalo bei atrankų specialistai jaučiasi ne iki galo užtikrinti.

1. „Į rankas“ ar „ant popieriaus“?

Ar nurodomas atlygis, kurį matote skelbime, yra jau atskaičius mokesčius ar su jais? Advokatė sako, kad šiuo atveju svarbiausia, ne kas skelbiama, bet kad neliktų dviprasmybių.

„Konkretaus atsakymo Darbo kodekse nėra, tad sakyčiau, kad čia darbdaviui palikta pasirinkimo teisė. Jis gali skelbti ir vieną, ir kitą dydį, ir esu tikra, kad nei vienu atveju, nei kitu, tai nebus pažeidimas. Tačiau labai svarbu, kad būtų aiškiai nurodyta, kuris dydis yra skelbiamas. Jeigu kalbame formaliai, turbūt turėtų būti skelbiamas visas darbo užmokestis, kuris po to atsidurs darbo sutartyje. Tačiau realiai visi suprantame, kad žmonėms rūpi tai, kiek jie gaus „į rankas“. Tad šiuo atveju tikrai neįžvelgčiau problemos ar įstatymo pažeidimo, jei būtent toks atlyginimas ir būtų nurodomas darbo skelbime“, – aiškina R. Didikė.

2. Ką daryti su priedais ir premijomis?

- Reklama -

Kitas nemenkas galvosūkis, ar nurodomas mėnesio atlygis jau įtraukia tikėtinus priedus bei premijas, ar tai yra bazinė startinė suma.

„Šis klausimas tapo tikru galvosūkiu darbdaviams. Kaip nurodyti atlygį, kai didelė jo dalis gali kisti, priklausyti nuo rezultatų? Tai ypač aktualu žmonėms dirbantiems pardavimų srityje, vadybininkams, daugeliui kitų profesijų atstovų. Žvelgiant pagal įstatymą, reikalaujama nurodyti pastoviąją dalį, kitaip tariant, įpareigojama skelbti tą darbo užmokestį, kurį darbuotojas tikrai gaus nepriklausomai nuo jo efektyvumo, darbdavio lūkesčių pateisinimo ar konkrečių pasiektų rezultatų“, – sako advokatė.

Taip pasielgę darbdaviai gali būti tikri, kad nepažeis Darbo kodekso, bet taip pat rizikuoja ir tapti mažiau patrauklūs potencialiems ypač aukštos kvalifikacijos darbuotojams.

„Tikslas yra padėti žmogui pamatyti ne bonusus ar kintamą dalį, priklausančią nuo jo pasiektų rezultatų, bet patį minimumą, dėl kurio jis gali būti ramus. Nusistovi praktika, kad skelbiamas bazinis dydis šalia nurodant ir tikėtiną mėnesio atlyginimą su priedais. Tai tikrai logiškas sprendimas vertinant iš darbdavio perspektyvos ir tuo pačiu suteikiama informacija darbuotojui. Jam tai galimybė pamatyti, kokio masto galimybės atsiveria“, – įsitikinusi R. Didikė.

3. Intervalas ar konkreti suma?

Tai, kad skelbime gali būti nurodoma ne konkreti suma, bet tam tikras atlygio intervalas, numatyta Darbo kodekse.

„Tikėtinas atlygio ribas tikrai galima skelbti, tai numato kodeksas. Ir ribų dydžiui, beje, nėra apribojimų, todėl kartais skelbimuose iš tiesų galime matyti tikrai didelius darbo užmokesčio intervalus. Žinoma, itin platus rėžis vargu, ar yra patrauklus bei informatyvus darbuotojui. Tačiau siūlyčiau į tai žiūrėti kaip į galimų derybų dėl atlygio ribas, suprasti, kad dėl atlyginimo vis viena yra tariamasi ir tos derybos vyks nurodytame intervale“, – pataria „Magnusson“ atstovė.

4. Atlygis – derybų klausimas

Daliai darbuotojų kyla klausimas, ar tuo atveju, kai nurodoma konkreti suma, tai ir yra lubos?

„Panašu, kad nurodant konkrečią sumą kalbama apie žemiausią ribą ir tikėtina kad derybų metu atlyginimas kils, o ne leisis. Iš esmės, svarbu suprasti, kad nurodoma suma nėra iškalta akmenyje ir tikrai nematyčiau pažeidimo, jeigu darbdavys sugeba susitarti su darbuotoju dėl kito atlygio negu nurodyta skelbime. Juk reikalavimas yra siūlomą atlygį paskelbti ir tai padarius jis išpildomas. Todėl tai, kaip vyko derybos ir dėl ko buvo sutarta, jau kitas klausimas“, – aiškina advokatė.

Jei pokalbio ir derybų metu sutariama dėl kitokios sumos nei toji, kuri nurodyta skelbime, svarbu, kad darbdavys galėtų objektyviai ir argumentuotai pagrįsti, kodėl jis siūlo mažesnį atlygį.

„Esant susitarimui ir konkretiems argumentams kodėl jis būtent toks, nukrypimas nuo skelbime nurodytos sumos nelaikomas pažeidimu. Išimtis galbūt būtų tik tuo atveju, jei būtų užfiksuojamas nuolatinis piktnaudžiavimas. Tarkime įmonė skelbia, kad siūlo 1000 eurų „į rankas“ atlygį, bet visiems ateinantiems dirbti į tą poziciją moka 700 eurų. Tokiu atveju darbdavys gali pagrįstai tikėtis Valstybinės darbo inspekcijos dėmesio, o darbuotojai turi žinoti, kad dėl tokio elgesio gali kreiptis į atitinkamas institucijas“, – primena R. Didikė.

5. Kada galima nurodyti klasę ar kategoriją

Dar vienas atvejis, kai atlyginimas paskelbiamas tik formaliai, tai prie darbo skelbimo nurodoma klasė ir kategorija, pagal kurias Valstybės tarnybos įstatyme numatytais principais apskaičiuojamas atlyginimo dydis. Tačiau, specialistės teigimu, tai galima taikyti tik pozicijoms į valstybės tarnybą.

„Darbo kodeksas apie išimtis nekalba ir galimybių neskelbti tikėtino algos dydžio nenumato. Tačiau svarbu suprasti, kad jis kalba apie darbo santykių sritį, o darbas valstybės tarnyboje nėra darbo santykiai. Juos reglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymas. Tad reikalavimas skelbti konkretų siūlomo atlyginimo dydį ar intervalą valstybės tarnautojo pareigybei nėra privalomas“, – teigia advokatė.

Tačiau valstybės tarnyboje yra ne tik tarnautojai, bet ir asmenys dirbantys pagal darbo sutartis – ir jų atžvilgiu jau galioja Darbo kodekso reikalavimai.

„Būtent todėl valstybės institucijos, ieškodamos žmonių ir priimdamos į darbą ne tarnautojus, bet darbuotojus, privalo skelbti atlyginimo dydžius. Ir būtent konkrečius skaičius, o ne kategorijas, ar klases“, – primena R. Didikė.

spot_img
spot_img

Užburtas lėšų stygiaus ratas: kaip dar labiau nepakenkti savo finansiniam stabilumui?

Valstybės duomenų agentūros (VDA) atliktas Lietuvos gyventojų tyrimas rodo, kad praėjusiais metais net 16 proc. šalies gyventojų patyrė materialinį nepriteklių. Pinigų trūkumas – nemenka našta, apsunkinanti ne tik kasdienes gyvenimo situacijas, bet ir turimus...

Gailėsitės nepabandę anksčiau: ledai iš varškės – paprastai pagaminami, sveikesni ir pigesni

Varškė – populiarus lietuvių virtuvės produktas, iš kurio nuo seno gaminame tiek saldžius desertus, tiek pagrindinius patiekalus. Tačiau pastaruoju metu pasaulyje populiarėja dar vienas varškės skanėstas – smaližių širdis užkariauja varškės ledai. Jie sveikesni,...

Merų nuomonės dėl iniciatyvos tarybos nariams mokėti fiksuotus atlyginimus skirias

Lietuvos merų nuomonės dėl Seime brandinamos iniciatyvos reglamentuoti savivaldybės tarybos nariams skiriamą lėšų tvarką skiriasi. Nors merai sveikina pasiūlymą fiksuoti savivaldos politikų veiklai skiriamą atlygį, nuomonės dėl to, kiek per mėnesį savivaldybė turėtų skirti...

„Iki“ pataria, kaip apsipirkti yra ekonomiškiau – eiti į parduotuvę kartą per savaitę ar...

Būdai, kaip sumažinti išlaidas maisto produktams, – aktualumo neparandanti tema. Vienas dažniausiai girdimų laiko patikrintų vadinamų patarimų yra siūlymas į parduotuvę eiti rečiau, pavyzdžiui, kartą per savaitę. Visgi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos...

Laidotuvių tradicijos keičiasi: pasakoja atsisveikinimo namų vadovė

Atsisveikinti su mirusiuoju besirenkantys žmonės vis dažniau vietoj masyvių vainikų ir didžiulių glėbių gėlių renkasi dovanoti vieną gėlės žiedą ir voką su pinigais. Ši tradicija, kai pagarbą velioniui norima išreikšti ir finansine parama jo...

Taupiai, bet nekukliai: ką patiekti per grilio vakarėlį, kad abejingų neliktų?

Vasariški orai – puikus pretekstas užkurti kepsninę kad ir kasdien. Be to, grilinimas yra gera dingstis pasikviesti draugų ir kartu gerai praleisti laiką. Dažnai žmonės klysta manydami, kad įsimintiniems grilio vakarėliams reikia plačiai atverti...

ORAI: Trečiadienio dieną aukščiausia temperatūra 19–24, pajūryje 16–18 laipsnių šilumos

Trečiadienio dieną bus be lietaus. Vėjas vakarų, pietvakarių, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24, pajūryje 16–18 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio naktį be lietaus, dieną vietomis numatomas trumpas lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 5–10 m/s, antroje dienos pusėje šiaurės...

Horoskopai gegužės 31 dienai

AVINASGalimi nelabai žymūs, bet pakankamai skaudūs pokyčiai (nes palies jus labai asmeniškai). Tvirtos draugystės nelaikykite savaime suprantamu dalyku. Viskas keičiasi. JAUTISBūti atsargiam - dar nereiškia būti paranojiku. Verčiau budriai stebėkite kiekvieną, atrodantį įtartinai. nesileiskite į...

Prekybos tinklas „Rimi“ tęsia kainų mažinimą: virš 600 prekių bus galima įsigyti bene žemiausia...

Balandį visoje Lietuvoje sumažinęs per 300 pirkėjų mėgstamų produktų įprastas kainas, prekybos tinklas „Rimi“ ir toliau žengia kainų mažinimo kryptimi. Nuo gegužės 30 d. į programą „Rimi“ perku ir man ramu“ įtrauktų prekių skaičius...

Kas lėmė antrojo pusmečio elektros kainų mažėjimą?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) šią savaitę patvirtino viršutines kainų ribas, o galutinės kainos buitiniams vartotojams paaiškės dar gegužę. Nuo liepos mėnesio perkant elektrą iš žemos įtampos tinklo, kainų riba bus 22,264 centai už...

ORAI: Šiandien aukščiausia temperatūra 18–23, pajūryje apie 17 laipsnių šilumos

Šiandien lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 18–23, pajūryje apie 17 laipsnių šilumos. Trečiadienį be lietaus. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, pereinantis į vakarų, pietvakarių, naktį 5–10 m/s, dieną 8–13 m/s....

Horoskopai gegužės 30 dienai

AVINASBūkite atsargus, jūsų impulsyvus būdas gali padaryti jums meškos paslaugą. Nors ir sakoma, kad žodis - ne žvirblis, vis dėlto veiksmus atšaukti dar sunkiau. Saugokitės žmogaus, nesuprantančio jūsų motyvų. JAUTISKo jau ko, o pasitikėjimo savimi...

Bankas išsiaiškino, kodėl lietuviai nebeperka nuosavo būsto

Trečdalis Lietuvos gyventojų planuoja įsigyti naują būstą dešimties metų laikotarpyje, rodo „Luminor“ banko atliktos apklausos* duomenys. Didžiausiu trikdžiu apklaustieji įvardija aukštas nekilnojamo turto kainas, o beveik kas dešimtam Lietuvos gyventojui trūksta santaupų pradiniam būsto...

Pavyks net desertų negaminantiems: garantuotas jogurtinis tortas su braškėmis, kurio nereikia kepti

Nenuginčysi, kad pirmosios lietuviškos braškės skaniausios – vienos pačios, be jokių priedų. Pasak Vaidos Budrienės, „Iki“ komunikacijos vadovės, gegužės mėnesį pirkėjai graibsto šias lietuviškas uogas, kurių būna taip išsiilgę. Braškės idealiai tinka ne tik...

Paslaugos

Reklama

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img