9.9 C
Telšiai
2023 / 09 / 26

Psichologė pataria, kaip pasiruošti artėjantiems mokslo metams

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Kalbant apie pasiruošimą mokyklai dažniau galvoje turime apsirūpinimą kanceliariniais ir kitais reikmenimis, o ne vaikui kylančias emocijas. Ieva Plauškutė, „Jaunimo linijos“ psichologė ir Klaipėdos padalinio vadovė, sako, kad artėjantys mokslo metai vieniems vaikams gali kelti džiugesį bei jaudulį, o kitiems – nerimą ar net baimę, todėl emocinis pasiruošimas yra itin svarbus. Be to, ekspertas priduria, kad pravartu vaikui suteikti ir papildomų įrankių, kurie palengvintų mokymosi procesą bei paverstų jį labiau interaktyviu.

- Reklama -

Mokslo metų pradžioje – įvairios emocijos

Pasak psichologės, pirmieji mokslo metai vaikui yra itin svarbus naujas etapas, kuris gali sukelti įvairiausių jausmų. Pirmą kartą pradedančio eiti į mokyklą vaiko įprastinė namų ar darželio rutina kardinaliai keičiasi: vaikui tenka palikti pažįstamą bei saugią aplinką, atsiranda naujų žmonių, veiklų, taisyklių bei užduočių, keičiasi miego bei maitinimosi rėžimai, darbo bei pramogų santykis. Mokykloje vaikas pradeda atrasti savo identitetą už namų ar šeimos ribų, taip pat žengiami pirmieji nepriklausomybės žingsniai.

Iliustracinė nuotrauka.

„Dėl šių priežasčių vaikas gali jausti jaudulį, nervingumą, susirūpinimą, smalsumą, nerimą dėl atsiskyrimo, baimę, stresą, liūdesį, džiugesį ar nekantrumą bei entuziazmą. Vaikui gali kilti tik malonūs arba vien tik nemalonūs jausmai. Gali būti, kad vaikas patirs mišrius jausmus, pavyzdžiui jaus smalsumą ir nerimą vienu metu“, – sako I. Plauškutė.

Specialistė pastebi, kad paaugliui bei vyresnio amžiaus vaikui nauji mokslo metai gali sukelti labai panašius jausmus kaip ir į pirmą klasę pradedančiam eiti vaikui. Po vasaros atostogų grįžtančio paauglio mokykloje laukia galbūt šiek tiek pasikeitę klasės draugai, spaudimas gerai pasirodyti, padidėjusi atsakomybė ir jau primiršta griežta rutina. Vieniems, tai džiugesio, jaudulio bei nostalgijos kupinos dienos, kitiems – nerimo bei streso, tretiems – prieštaringų ir sparčiai besikeičiančių emocijų laikas.

„Tokie pokyčiai lemia daug skirtingų jausmų, kurie priklauso nuo vaiko ar paauglio asmenybės bruožų. Drąsiems, socialiems bei gerai besimokantiems vaikams ir paaugliams tokie pokyčiai kelia džiugesį bei jaudulį, tačiau vaikams, kurie linkę būti vieni, yra ramesnio būdo, šie pasikeitimai atneša daug nerimo bei baimės“, – tikina I. Plauškutė.

Svarbus emocinis pasiruošimas

Psichologės teigimu, emocinio pasiruošimo poreikis priklauso nuo vaikui su grįžimu į mokyklą susijusių jausmų bei jų intensyvumo: „Labai svarbu su vaiku pasikalbėti, padėti vaikui įsivardinti, ką jis jaučia ir leisti suprasti, kad taip jaustis yra natūralu. Suvokdamas, ką jaučia ir priimdamas savo jausmus kaip natūralius, esant poreikiui, vaikas galės po truputį su jais „tvarkytis“. Gali būti, kad kilęs jausmas visiškai nepranyks, tačiau kalbėjimasis apie tai kokius jausmus šie pokyčiai sukelia, padeda sumažinti jų intensyvumą.“

- Reklama -

Anot jos, itin reikšmingas ir svarbus tėvų įsitraukimas, tačiau jo lygis gali skirtis priklausomai nuo vaiko amžiaus bei asmenybės bruožų. Jaunesnio amžiaus vaikams gali reikėti daugiau dėmesio ir rūpesčio, o vyresniems – mažiau.

„Vieniems vaikams reikia daug dėmesio ir palaikymo, o kiti siekia didesnio savarankiškumo ir nepriklausomybės. Svarbu atrasti pusiausvyrą tarp paramos vaikui ir leidimo vaikui pačiam išsiugdyti pasitikėjimą bei įgūdžius reikalingus pasiruošti mokyklai ir susidoroti su iškilusiais iššūkiais“, – sako I. Plauškutė.

Ji priduria, kad vaiko nerimą gali sumažinti atviras ir priimantis pokalbis. Svarbu pasikalbėti, iš kur kyla nerimas ir aptarti, ką būtų galima padaryti jam sumažinti. Patartina su vaiku pasikalbėti apie galimus scenarijus, tinkamus veiksmus skirtingoms situacijoms, taip pat gali padėti dar iki mokslo metų pradžios pradėta taikyti tinkama miego bei maitinimosi rutina, išspręsti buitiniai pasiruošimo klausimai, pasivaikščiojimai.

Tėvai gali suteikti naudingų įrankių

Pasak I. Plauškutės, vaikui pradedant ruoštis mokslo metams, gali kilti daug klausimų, tad į juos svarbu į juos atsakyti išsamiai ir su rūpesčiu: „Galima papasakoti, kaip atrodys diena mokykloje, kokia bus rutina, aptarti tinkamo bendravimo su bendraklasiais ir mokytojais taisykles. Vaikui reikia parodyti, kad visada esate šalia ir kilus bet kokiems klausimams ar ištikus bėdoms visada galima kreiptis į jus. Besirūpinantiems savo vaikais tėvams patarčiau nepamiršti savęs. Tai intensyvus laikas ne tik mokiniams, bet ir jų tėvams. Svarbu atsigręžti į savo poreikius, jausmus bei laiku pasirūpinti savimi.“

Arnoldas Lukošius, „Tele2“ inovacijų ekspertas priduria, kad tėvai savo atžaloms papildomai gali padėti ir suteikdami įrankių lengvesniam ir labiau interaktyviam mokymuisi. „Šiuolaikinės technologijos yra vis labiau įtraukiamos į ugdymo procesus ir yra labai priimtinos skaitmeniniame pasaulyje augančiai kartai. Tokie įrankiai, kurie padeda paprasčiau mokytis esamos programos arba suteikia papildomų įgūdžių, gali paįvairinti moksleivių kasdienybę“, – tikina A. Lukošius ir dalijasi keliais nemokamais įrankiais mokyklinio amžiaus vaikams.

„Piku – ramūs vaikai“. Norint numalšinti jaudulį ruošiantis pirmai klasei, mažiesiems gali padėti nusiraminti padedanti programėlė „Piku“. Joje galima rasti vaizdingas meditacijas kiekvieno vaiko poreikiams, taip pat įrankius sukurti ramų miego režimą, rasti vidinę ramybę, programėlė moko vaikus ramiai priimti savo emocijas. Parsisiųsti programėlę „Android“ naudotojai gali čia, o „iOS“ – čia.

„ALPA“. Šioje programėlėje esantys edukaciniai žaidimai gali padėti mažiesiems iki 8 metų pasiruošti pirmai klasei. Joje galima mokytis skaičių, abėcėlės, geometrinių figūrų, Lietuvos gamtos ir kitų dalykų, o žaidimai sukurti bendradarbiaujant su mokytojais ir ugdymo technologais. Edukacijos suskirstytos į keturis sudėtingumo lygius pagal amžių, skatina daryti pertraukėles nuo ekrano ir šokti tarp užsiėmimų. Parsisiųsti programėlę „Android“ naudotojai gali čia, o „iOS“ – čia.

„Atomas“. Tai galvosūkių žaidimas, kuris supažindina su gamtos mokslų pradmenimis. Jame atvaizduojama mažoji visata su vandenilio atomais, kurie gali pavirsti į helio atomus, o šie – į ličio atomus ir taip toliau. Žaidimo pagrindinis tikslas – sukurti vertingus elementus, tokius kaip auksas, platina ir sidabras. Parsisiųsti programėlę „Android“ naudotojai gali čia, o „iOS“ – čia.

„100balų“. Interaktyvių pamokų portale galima rasti jau sukurtas anglų kalbos interaktyvias pamokas, mokymosi užduotis, žodyną, anglų kalbos lygio nustatymo testą ir daug kitos naudingos informacijos mokytis anglų kalbai.

Interaktyvi periodinė lentelėTinklalapyje pateikiama interaktyvi cheminių elementų periodinė lentelė lietuvių kalba. Čia aprašomos elemento savybės paplitimas, reikšmė, nuotraukomis iliustruojama elemento išvaizda – tai gali padėti mokantis chemijos.

Code.org. Tai edukacinė aplinka, kurioje galima mokytis algoritmavimo ir programavimo pagrindų. Čia galima rasti užduočių, kurios sprendžiamos dėliojant komandų blokus. Užduotys suskirstytos pagal besimokančiųjų amžių, nuo 4 iki 18 metų, taip pat yra sukurtos atskiros paskyros mokytojui ir mokiniui.

spot_img
spot_img

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

„Iki“ pradėjo „Globalinį išpardavimą“: štai TOP 5 geriausi pasiūlymai – nuo puodų iki karšto...

Masinėms nuolaidoms specialios progos nereikia. Prekybos tinklas „Iki“ paskelbė „Globalinį išpardavimą“ – jau nuo pirmadienio ryto visai gausybei namų apyvokos ir buitinės technikos prekių taikomos net iki 60 proc. nuolaidos. Pasak Vaidos Budrienės, „Iki“...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Paspaudus sukčių atsiųstą nuorodą ir suvedus banko duomenis, mergina prarado 2,3 tūkst. eurų

Savaitgalį sostinėje gyvenančiai merginai paspaudus sukčių atsiųstą nuorodą ir suvedus duomenimis, ji prarado 2,3 tūkst. eurų, pranešė policija. Teisėsaugos duomenimis, rugsėjo 23 d. apie 20 val. Vilniuje, paspaudus gautą aktyvią nuorodą ir suvedus elektroninės bankininkystės...

ORAI: Savaitė vėl bus šilta

Pirmadienio dieną lietaus nenumatoma. Vėjas nepastovios krypties, 3–8 m/s. Aukščiausia temperatūra 16–21 laipsnis šilumos. Antradienį be lietaus. Naktį kai kur rūkas. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, 3–8 m/s. Temperatūra naktį 3–8, Kuršių nerijoje 9–11 laipsnių...

Horoskopai rugsėjo 25 dienai

AVINASŠiandien gali tekti daug kuo dalytis. Negailėkite duoti, ir atėjus laikui gausite atgal dvigubai. Tik nelaikykite visų pinigų vienoje kišenėje, o visų vilčių nesudėkite į vieną žmogų. JAUTISPanašu, kad diena bus ganėtinai sujaukta. Pernelyg daug...

Horoskopai rugsėjo 24 dienai

AVINASJums paklus, jei įrodysite savo kompetenciją. Finansinius reikalus stenkitės spręsti asmeniškai. Pasistenkite kitiems nepavydėti jų sėkmės. Pavydas - blogas patarėjas. JAUTISŠiandien turėsite progą smagiai paflirtuoti. Deja, būdamas toks rimtas ir susikaupęs, veikiausiai ją praleisite ir...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

ORAI: Šiandien palis, vyraus trumpi lietūs

Šiandien daugelyje rajonų palis, vyraus trumpi lietūs. Kai kur lis smarkiai, griaudės perkūnija. Vėjas pietryčių, pietų, pereinantis į pietvakarių, vakarų, 7–12 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 18–23, Rytų Lietuvoje vietomis...

Horoskopai rugsėjo 23 dienai

AVINASFortūna vis dar plačiai šypsosi jums, tad viskas turėtų sektis puikiai. Visą dieną tikriausiai būsite dėmesio centre, tad pasistenkite atrodyti nepriekaištingai. Kita vertus, bus pravartu atminti, kad ne visko, ką galite gauti, jums iš...

Ši žuvis – dievinama Andalūzijoje, ją atranda ir lietuviai: kaip paruošti juodąją kondriją, kad...

Ieškote švelnaus skonio baltos, riebios žuvies, kurią paruošti – vieni juokai, o mėsoje beveik nebūtų kaulų? Laikas išbandyti juodąją kongriją. Tai – vis dažnesnis svečias lietuvių virtuvėje, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos...

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo sveikas ir nebrangus receptas – pasinaudokite ypač skanių ir greitų kiaušinių...

Jau kurį laiką socialiniuose tinkluose neslūgsta milžiniškas susidomėjimas keptų kiaušinių su feta receptu, kuris pateisina įvairiausius lūkesčius: pigu, greita, paprasta ir be galo skanu. Šiam netradiciniam įprastų pusryčių variantui reikės vos kelių produktų, iš...

Paslaugos

Reklama

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img