6 C
Telšiai
2024 / 05 / 13

Kaip nekeičiant gyvenimo būdo sutaupyti elektros energijos?

Ar jau skaitėte?

Elektros kainoms Lietuvoje mušant rekordus, gyventojai imasi už galvos ir ieško būdų, kaip sutaupyti. Tačiau statistika rodo, kad lietuviai kasmet sunaudoja vis daugiau elektros energijos, dėl ko paraleliai auga ir sąskaitų sumos.

- Reklama -

Audioknyga: „Donbaso džiazas“

Karas kaip džiazas? Jonas Ohman savo asmeninių patyrimų kupinoje audioknygoje apie konfliktą Rytų Ukrainoje teigia, kad abu šie reiškiniai turi panašumų.


Siekiant sutaupyti, pirmiausia siūloma pradėti keisti savo elektros vartojimo įpročius ir tik tada kliautis valstybės teikiama parama. Pokyčiai gali būti patys paprasčiausi, pavyzdžiui nenaudojamų prietaisų laidų ištraukimas iš elektros lizdų. Paskaičiuota, kad visi prietaisai, palikti elektros lizduose, sąskaitą padidina nuo 10 iki 20 proc.

Energiją taupanti buitinė technika

Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos pagrindinis tikslas yra iki 2030 m. energijos vartojimo intensyvumą sumažinti 1,5 k. lyginant su 2017 m. Vienas iš energijos vartojimo efektyvumo didinimo komponentų yra būtent vartotojų elgesys.

Nebūtina kardinaliai keisti savo įprastą buities rutiną, kad mėnesio gale sulauktumėte mažesnės sąskaitos už elektrą. Visgi, svarbu pasirinkti tinkamos energinės klasės prietaisus. Atlikti tyrimai rodo, kad A+, A++ klasės buities prietaisai suvartoja iki 60 proc. mažiau energijos. Tiesa, tokie produktai dėl savo savybių yra brangesni, tačiau greitai atsiperka, atsižvelgiant į energijos suvartojimo efektyvumą.

Skalbyklės ir indaplovės daugiausiai energijos suvartoja tam, kad pašildytų vandenį. Visgi naujausios technologijos leidžia nepriekaištingai pašalinti nešvarumus ir vėsesniame vandenyje. Pavyzdžiui, „Samsung“ skalbyklėse veikianti „Ecobubble™“ technologija išvalo dėmes 15°C temperatūroje, kai kitoms skalbyklėms vandenį tenka šildyti iki 40°C. Tokiu būdu yra sutaupoma net iki 70 proc. energijos.

- Reklama -

Išmanūs namų sprendimai mažesnei sąskaitai už elektrą

Energetikos ekspertai taip pat atkreipia dėmesį, kad prie efektyvesnio elektros energijos suvartojimo prisideda išmaniosios namų sistemos. Naudojantis tokiomis sistemomis galima stebėti energijos suvartojimo lygį, susieti namuose naudojamus buities įrenginius ir juos pagal poreikį reguliuoti, siekiant efektyviausių rezultatų.

Viena tokių sistemų – „SmartThings AI Energy“. Per specialią sistemos programėlę galima paprastai patikrinti, kiek energijos suvartoja kiekvienas prietaisas, valdyti įvairias funkcijas. Be to, dirbtinio intelekto energijos režimas išmaniai seka įvairius kintamuosius, pavyzdžiui skalbinių kiekį skalbimo mašinoje ar temperatūrą šaldytuve – kai atidaromos šaldytuvo durelės arba sumažėja kambario temperatūra, „SmartThings AI Energy“ algoritmas pastebi ir reaguoja, kad būtų sutaupoma energijos ir pinigų.

Toks prietaisų sujungimas į vieną sistemą ne tik padeda taupyti energiją, tačiau ir suteikia daugiau komforto buityje bei prisideda prie tvaresnės ateities.

Saulės elektrinių perspektyva

Daugiausia elektros energijos, naudojamos Lietuvoje, yra pagaminama iš iškastinio kuro: naftos, akmens anglies ir gamtinių dujų. Tik apie 30 proc. energijos yra pagaminama šalies viduje. Taigi, šiuo klausimu esame labai priklausomi nuo kitų valstybių, o energijos gamyboje naudojami senkantys gamtos ištekliai.

Tam, kad būtų tausojama gamta, turintiems galimybę, siūloma įsirengti saulės elektrines. Skaičiuojama, kad tokiu būdu pagaminama elektra kainuos triskart pigiau, o pati įranga, įsigyta su valstybės parama, atsipirks per 5–7 metus.

Svarbu paminėti, kad tokiu būdu vartotojai prisideda prie žaliosios energetikos plėtros Lietuvoje. Tai taip pat suteikia ramybės jausmą dėl elektros kainų augimo.

Liga Bite
„Samsung Electronics Baltics”

TOP naujienos

Tilapija taip, kaip jos dar neragavote: egzotiškas patiekalas per pusvalandį iš paprasčiausių ingredientų

Vos prieš kelis dešimtmečius Lietuvoje dar retas buvo girdėjęs apie tilapiją. Tačiau dabar ši balta, švelnaus skonio, nebrangi ir lengvai paruošiama žuvis užkariavusi lietuvių...

Moteriai už neteisėtą prekybą namine degtine skirta laisvės atėmimo bausmė (video)

Teismo nuosprendžiu moteriai už neteisėtą prekybą naminuke paskirta reali laisvės atėmimo bausmė. Už grotų jai teks praleisti 1,6 metų. Šių metų rugsėjo 14 d. įsiteisėjo...

Dietistė Ugne Radzevičienė: „Iš tikrųjų sveiką maistą turėtume vadinti normaliu maistu“

Maistas dažnai tampa neatsiejama kasdienių situacijų dalimi, valgome susitikimų metu, dirbdami kompiuteriu, dalyvaudami pristatymuose ar parodose. Valgymas dabar labiau pramoga ar tiesiog trumpa stotelė...

Rotavirusas ir norovirusas jau lipa ant kulnų: vaistininkė įvardijo, kokias klaidas daro užsikrėtusieji

Žiemos virusais vadinamos rotavirusinė ir norovirusinė infekcijos tapo gana dažnu šių dienų palydovu – vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Greta Šimkė pastebi, kad vis daugiau...

Nemokamas maitinimas ir parama mokinio reikmenims – viskas, ką reikia žinoti

Su finansiniais sunkumais susiduriančios šeimos, auginančios priešmokyklinukus ir moksleivius, gali gauti nemokamą maitinimą ir paramą mokinio reikmenims įsigyti. Pateikti prašymus dėl socialinės paramos mokiniams kviečiama jau dabar. Taip pat, nuo 2021 metų rugsėjo mėnesio...

Daugiau veiklų, mažiau nuobodulio – tiesiama pagalbos ranką namuose dirbantiems tėvams

Mažiausieji šeimos nariai gali nesuprasti nei karantino sąlygų, nei ką reiškia tėvams dirbti iš namų. Siekiant vaikams padėti kovoti su nuoboduliu, „Lexus“ sukūrė spalvinimo knygelę, kurią galima lengvai atsisiųsti ir atsispausdinti. Vyresniems vaikams ir...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS