19.2 C
Telšiai
2024 / 07 / 13

Dauguma Lietuvos porų tikisi, kad per Valentino dieną pasimylės

Ar jau skaitėte?

Trys iš keturių Lietuvos gyventojų, turinčių partnerį, yra patenkinti savo santykiais, parodė KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto šį mėnesį atlikta reprezentatyvi apklausa. Daugiau kaip trečdalis – 35 proc. – gyventojų sakė esą labai patenkinti, dar 42 proc. – patenkinti savo santykiais su antra puse. Paklausti, kiek tikėtina, jog per ateinančią Valentino dieną pasimylės su partneriu, 52 proc. atsakė, kad tikėtina. Daugiau teigiamai atsakiusių (76 proc.) tarp nesusituokusių, bet kartu gyvenančių porų, kiek mažiau (46 proc.) – tarp susituokusių.

- Reklama -

„Kita vertus, didelė dalis susituokusių žmonių – net 35 proc. – atsakė, kad nenori nurodyti atsakymo į šį klausimą. Matome, kad tarp jų yra daugiau vyresnių žmonių, kuriems kalbėti šiuo klausimu yra didesnis tabu, o Valentino dienos šventė nėra tokia artima kaip jaunesniems gyventojams“, – komentavo KOG instituto vartotojų tyrimų vadovė Eglė Šedbaraitė.

Valentino dieną švenčia kas antras

KOG instituto vartotojų tyrimų vadovė Eglė Šedbaraitė.

Įprastai Valentino dieną švenčia truputį daugiau nei pusė – 55 proc. – gyventojų. Šiemet tyrimo metu 42 proc. pasakė, kad planuoja švęsti, dar 21 proc. buvo neapsisprendę. Daugiausia švenčiančių – 18–24 metų lietuvių grupėje.

„Pastebime, kad yra didelis požiūrio į šią dieną ir jos šventimą skirtumas pagal amžiaus grupes. Žmonės jau nuo 45 metų ją švenčia rečiau, o mažiausia švenčiančių šią dieną dalis – tarp vyresnių, 55–64 metų, gyventojų“, – teigė E. Šedbaraitė.

Iš tų, kurie švęs, labiausiai išsiskiria nesusituokusios, bet kartu gyvenančios poros: iš jų 64 proc. planuoja švęsti Valentino dieną. Iš susituokusių porų švęsti ketino beveik pusė – apie 45 proc.

„Nagrinėdami tyrimo duomenis pamatėme, kad net 85 proc. porų, kurios šią dieną švenčia, sakė esančios patenkintos santykiais“, – pridūrė KOG instituto vartotojų tyrimų vadovė.

- Reklama -

Dienos prasmė – parodyti kitam žmogui, kad jis (ji) rūpi

Nors šalyje yra beveik trečdalis žmonių, sakančių, kad jiems Valentino diena beprasmė (tai – vėlgi vyresnio amžiaus gyventojai), didesnei daliai (40 proc.) šios šventės prasmė yra parodyti kitam žmogui, kad jis ar ji rūpi, yra mylimas ar mylima.

Kas ketvirtam lietuviui Valentino diena yra proga praleisti daugiau laiko su partneriu, kas penktam – nustebinti kitą asmenį.

Porų psichologai įvardija, kad ši šventė turi dvi puses. Viena vertus, poroms, kurios yra abipusiškai mylinčiuose santykiuose, tai dar viena graži diena, papildanti asmenines poros šventes. Kita vertus, žmonėms, kurių santykiai ne tokie geri, ji gali tapti priekaištu vienas kitam arba sau.

„Kuo daugiau pora turi asmeninių švenčių, ritualų, kuriuos kartoja kiekvienais metais, tuo labiau ji išnaudoja būdus kurti santykį ir bendrus prisiminimus, tad apskritai porų šventės yra sveikintinas dalykas. Tačiau neretai susiduriame su žmonėmis, kuriems Valentino diena kelia ir neigiamų jausmų, Nebuvimas poroje tą dieną tampa sunki patirtis, nors būti ne poroje – lygiai toks pat prasmingas gyvenimo etapas ar būdas“, – sakė psichologė dr. Vilija Girgždė.

Psichoterapeutas dr. Viktoras Keturakis teigė, kad šventę gali apkartinti ir lūkesčiai vienas kitam, tikintis, kaip ir ar antroji pusė turi pasveikinti.

„Šventė tampa bėda, kai tampa lūkesčiu. Todėl patarimas poroms ir šeimoms – jei norisi šventės, kurk ją pats ar pati. Kai šventę padarai ir pakvieti į ją kitą, gali turėti kokybišką, ypatingą laiką kartu”, – kalbėjo dr. V. Keturakis.

„Svarbu ne tik tai, kad poros švenčia, bet ir tai, kaip tai daro. Jei Valentino dienos proga du žmonės nueina pavakarieniauti į restoraną, bet vienas ar abu didžiąją dalį laiko žiūri į telefoną – jis (ji) arba jie iš tiesų nė nedalyvauja“, – pridūrė psichoterapeutas.

Beveik pusė pernai gavo dovanų

Tarp teigiamų asociacijų, susijusių su Valentino diena, gyventojai dažniausiai įvardijo, kad tai proga nuveikti su antra puse ką nors smagaus arba proga įteikti gėlių ar dovanėlę partneriui.

Paklausti, kada pastarąjį kartą gavo dovanų Valentino dienos proga, 45 proc. gyventojų sakė, kad pernai. Šiemet dauguma vyrų savo antrai pusei ketina dovanoti gėlių, dauguma moterų pirks saldainių, šokolado, saldainių dėžučių ar pan.

„Tačiau norų sąrašas šiek tiek skiriasi: nors gėlės yra daugumos moterų trokštama dovana (daugiau kaip pusė jų įvardijo, kad norėtų gauti gėlių), nemažai moterų norėtų romantiškos vakarienės restorane, taip pat nemažai jų apsidžiaugtų gavusios papuošalą, kvepalų ar kelionę. Vyrų norai kiek kuklesni gal ir dėl tam tikros tradicijos, kad jie kiek dažniau yra dovanojantys materialias dovanas. Vyrų noras, kuris galbūt ne taip dažnai atliepiamas – gauti dovanų vyno ar kito gėrimo, jie taip pat norėtų kvepalų, o kas dešimtas apsidžiaugtų gavęs romantiškus pusryčius į lovą“, – tyrimo duomenimis dalijosi E. Šedbaraitė.

Išleis apie 75 eurus

Šiemet dauguma Valentino dieną švenčiančių žmonių ketina ją paminėti romantiškai vakarieniaudami ar praleisdami romantišką vakarą namuose. Kas ketvirtas (24 proc.) ketina dovanoti dovaną, kas penktas – romantiškai vakarieniauti restorane.

Vidutinė suma, kurią žmonės ketina išleisti Valentino dienos dovanai ar jai praleisti, yra 75 eurai. Didžiausia dalis (apie 40 proc.) gyventojų planuoja išleisti nuo 30 iki 50 eurų. Brangiausiai savo antrąsias puses ketina lepinti 35–44 metų gyventojai – jie Valentino dienai sako išleisiantys apie 100 eurų.

„Tai yra tie gyventojai, kurie neretai jau turi šeimas, ir dalis jų ketina švęsti ne tik su antra puse, bet ir su šeima. Verta pabrėžti, kad kas penktas tėvas ar mama Valentino dienos proga pirks dovanų vaikams arba vaikui. Tad matome, kad, nors Valentino diena ir yra porų šventė, kai kurie žmonės linkę švęsti ne tik romantišką, bet ir tėvišką meilę“, – atkreipė dėmesį E. Šedbaraitė.

Reprezentatyvus visuomenės nuomonės tyrimas KOG rinkodaros ir komunikacijos instituto atliktas 2023 m. sausio 26–vasario 3 d., jo metu apklausti 502 suaugę (18–64 metų) Lietuvos gyventojai.

Anastasija Zemdliauskaitė

TOP naujienos

Artimiausios dienos išliks karštos ir tvankios

Artimiausios dienos išliks karštos ir tvankios; lietaus - tik pavienės liūtys su perkūnija. „Manis, arba pinigų abėcėlė“ – tai pasakojimas, kuriame rasite praktiškai pritaikytas kelio...

Balandžio 12-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio 12-oji – Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena. Balandžio dvyliktoji, penktadienis (penktoji 15-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 262 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia...

Nuo mėsainių iki bananų: ką pernai lietuviai dažniausiai užsisakinėjo į namus?

Lietuviai jau priprato maistą bei kitus reikiamus produktus užsisakyti į namus ir vis dažniau mėgaujasi greito pristatymo suteikiamais patogumais. Kaip rodo maisto ir pirkinių...

Lapkričio 19-oji – Tarptautinė nerūkymo diena

Lapkričio 19-oji, ketvirtadienis, 47 savaitė. Saulė teka 7.57 val., leidžiasi 16.10 val. Dienos ilgumas 8.13 val. Mėnulis (jaunatis). Vardadieniai: Atas, Audronė, Dainotas, Matilda, Rimgaudė Datos: Tarptautinė tualetų diena Tarptautinė nerūkymo diena Jauno...

Sustabdyta itin apleistose patalpose veikusi mėsos produktų gamintoja

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Telšių departamento inspektoriai atliko neplaninį patikrinimą Telšiuose įsikūrusioje mėsos pusgaminių gamybos įmonėje UAB „Restera“. Patikrinimo metu aptikti ir užfiksuoti šiurkštūs higienos pažeidimai. Įmonės veikla sustabdyta ir veiklą galės...

„Žalgirio“ arenoje – įspūdingas „Novaturo“ gimtadienis: gausus būrys svečių ir Jessicos Shy koncertas

Ką tik prabėgusį savaitgalį didžiausias kelionių organizatorius Baltijos šalyse „Novaturas“ savo ilgamečius partnerius iš Lietuvos ir įvairių užsienio šalių, kelionių agentūrų atstovus bei darbuotojus pakvietė į nuotaikingą ir ryškią 24-ojo gimtadienio šventę. Kauno „Žalgirio“...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS