8.8 C
Telšiai
2024 / 03 / 29

Bakterijos – nebūtinai blogosios: šiltuoju sezonu jos padės puoselėti sveikatą ir grožį

Ar jau skaitėte?

Šiandien žodis „bakterijos“ neretai kelia tik neigiamas asociacijas – siejame jas su ligomis, nusilpusiu imunitetu ir kitomis sveikatai žalingomis blogybėmis. Tačiau ne visos bakterijos yra žalingos – gerųjų bakterijų mūsų organizmams dažnai trūksta, ypač šiltuoju atostogų sezonu. Jos padeda kovoti su vasaros metu itin padažnėjusiais negalavimais, stimuliuoja žarnyne vykstančius imuninės sistemos procesus ir net saugo mūsų odos grožį. Tad kaip šie maži mikroorganizmai gali padėti pasirūpinti savimi per atostogas?

- Reklama -


„Ar žinojote, kad žarnynas dažnai vadinamas antrosiomis smegenimis? Jau nuo seno rytų medicinos gydytojai teigė, kad sveikata prasideda nuo virškinamojo trakto – jei jis netinkamai veikia, kenčia visas organizmas. Vasarą mūsų žarnynui iškyla nemažai iššūkių, todėl pagrindinė pagalba šiuo laikotarpiu – gerųjų bakterijų pusiausvyros palaikymas. Jeigu ruošiatės atostogauti, nepamirškite ne tik vaistų nuo alergijos ar galvos skausmo, būtinai atkreipkite dėmesį ir į maisto papildus su gerosiomis bakterijomis“, – teigia „Nutrilite“ dietologė ir maisto technologė Katažina Golos.

Pasiruoškite iškyloms į gamtą

Vasara – tai atostogų metas, kuomet mėgaujamės visais gyvenimo malonumais. Deja, dažnai nutinka taip, kad šiuo metų laiku geriame per mažai vandens, o mitybos racioną „papildo“ riebus, skrudintas ir sunkiai virškinamas maistas. Neretai nepakankamai termiškai apdorojome gamtoje ruošiamą vakarienę ar netaisyklingai laikome greitai gendančius maisto produktus. Visi šie veiksniai sukuria puikias sąlygas daugintis žalingiems mikroorganizmams – žarnyno infekcijų sukėlėjams. Jų „dėka“ kyla rimtas pavojus, kad sutriks virškinimas ir apsinuodysime.

„Kai sutrinka pusiausvyra tarp gerųjų ir blogųjų bakterijų – organizmas tampa mažiau atsparus infekcijoms. Būtent dėl šios priežasties vasarą padažnėja viduriavimo, vėmimo, apsinuodijimo maistu ir dehidratacijos atvejų. Žinoma, apsinuodijimo ar dehidratacijos atveju yra privaloma kreiptis pas specialistus. Tačiau taip pat svarbu nepamiršti palaikyti sveiką žarnyną, kuriame netrūktų gerųjų bakterijų. Gerosios bakterijos gali padėti geriau virškinti ir sumažinti pilvo pūtimą, kartu sustiprinti jūsų žarnyną, kad apsaugotų jus nuo būsimų maisto sukeltų ligų“, – pataria mitybos specialistė.

Tačiau kaip žinoti, kokios gerosios bakterijos svarbiausios? K. Golos teigia, kad svarbiausios yra laktobacilos ir bifidobakterijos (Lactobacillus ir Bifidobaterium).

„Šiandien gerųjų žarnyno bakterijų pasirinkimas išties didelis, tačiau svarbiausia atkreipti dėmesį į du kriterijus – jų rūšį ir kiekį bei mūsų organizmo galimybę jas absorbuoti. Štai „Nutrilite Balance Within“ sudėtyje yra net šeši milijardai laktobacilos ir bifidobakterijos. Be to, prieš patekdamos į žarnyną jos puikiai atlaiko rūgščių poveikį virškinimo sistemoje, todėl organizmas geba jas pasisavinti – šios bakterijos, pasiekusios mūsų žarnyną, išlieka gyvybingos. Tai svarbios savybės, kurių reikėtų ieškoti renkantis šiuos maisto papildus“, – priduria specialistė.

- Reklama -

Į tolimus kraštus – keliaukite be baimės

Kelionė į naują vietą yra džiuginanti patirtis, tačiau tai dažnai reiškia ir neišbandytą maistą, kitokį vandenį, skirtingas laiko zonas ir skirtingą klimatą. Tokiomis aplinkybėmis jūsų imuninė sistema gali susidurti su nepažįstamomis grėsmėmis ir „išsigąsti“.

„Žmonės, gyvenantys jūsų lankomoje vietovėje, gerai jaučiasi gerdami savo krašto vandenį ir valgydami įprastą maistą, tačiau jūsų, kaip atvykėlio, žarnynui ir imuninei sistemai – visa tai nauja. Atsiranda didelė rizika susirgti ar „pasigauti“ virusą vien dėl to, kad jūsų organizmas nepripratęs prie mikrobų, kurie vyrauja konkrečioje aplinkoje. Tokiais atvejais svarbu užtikrinti, kad jūsų organizme netrūktų gerųjų bakterijų, kurios gamina natūralius antikūnus ir aktyvina ląsteles, kurios kovoja su virusais“, – pasakoja „Nutrilite“ ekspertė.

Be to, gerosios bakterijos yra ne tik puiki pagalba jūsų imunitetui. Jos taip pat padeda mažinti nuovargį, palaiko gerą emocinę būklę.

„Iki 70 proc. imuninės sistemos ląstelių glūdi jūsų žarnyne, todėl svarbu išlaikyti savo žarnyną kuo sveikesnį, palaikyti gerųjų ir blogųjų santykį, kad pastarosios nedominuotų. Gerosios bakterijos padeda išvengti visų nepageidaujamų „įsibrovėlių“. Jos įspėja imunines ląsteles, kad grėsmė yra netoliese, ir metas į ją reaguoti“, – priduria K. Golos.

Gerą savijautą išduos švytinti oda

Gerosios bakterijos jūsų odai nemažiau svarbios, negu virškinimui. Nuolatinis saulės spindulių ir cheminių elementų poveikis gali pakenkti organizmo gebėjimui apginti odą ligų sukėlėjų. Gerosios bakterijos taip pat padeda pagerinti odos sveikatą, todėl gali sumažėti spuogų ar kitų odos problemų atsiradimo rizika.

„Natūraliai ant mūsų odos esanti bakterijų ekosistema vaidina labai svarbų apsauginį vaidmenį, kurį galima lengvai pažeisti naudojant stiprius muilus ir valiklius, nuolat būnant saulėje ar maudantis sūriuose ir nešvariuose vandens telkiniuose. Gerosios bakterijos atkurs natūralų jūsų kūno apsauginį barjerą, kovos su spuogus sukeliančiomis bakterijomis ir kitais odą dirginančiais patogenais. Jos pagerins odos galimybes apsisaugoti nuo išorinių odos dirgiklių“, – sako K. Golos.

Specialistė pataria atkreipti dėmesį ir į B grupės vitaminus – jie veikia kaip antioksidantai, gerina odos būklę ir suteikia jai sveiką atspalvį.

„Gerųjų bakterijų ir B grupės vitaminų derinys taps puikia apsauga jūsų odai. Mūsų gaminamuose maisto papilduose suderinome gerąsias bakterijas ir vitaminus B6 bei B9. Šie elementai sustiprina imuninės sistemos funkcionavimą ir mažina nuovargį. Toks derinys padeda palaikyti ne tik gerą organizmo savijautą, bet ir pakilią nuotaiką bei švytinčią odą“, – apie naujuosius „Nutrilite“ maisto papildus pasakoja specialistė.

TOP naujienos

Jaučiate šiuos simptomus? Gali būti, kad atėjo laikas skaitmeninei detoksikacijai

Telefonas, kompiuteris ir televizorius – su šiais įrenginiais daugelis lietuvių kasdien praleidžia bent po kelias valandas, o kai kurie – ir daugiau nei 7...

Energetikos ministras Dainius Kreivys: nuo balandžio dujų kainos galėtų mažėti bent 20 proc.

Nuo balandžio mėnesio dujų kainos galėtų mažėti bent 20 procentų, antradienį pranešė energetikos ministras Dainius Kreivys. „Kaina galėtų mažėti bent 20 procentų nuo dabartinės. Tai...

Dujų balionas gali tapti namų praradimo priežastimi: kaip apsisaugoti?

Suskystintų naftos dujų (SND) balionus savo namuose maisto gamybai vis dar naudoja nemaža dalis tautiečių. Tiesa, daugelis jų nesusimąsto, kad tokie įrenginiai kelia pavojų...

Orai: Šiandien daug kur numatomi krituliai, daugiausia negausūs, vyraus sniegas

Šiandien daug kur numatomi krituliai, daugiausia negausūs, vyraus sniegas. Vietomis bus slidu. Pūs nestiprus vakarinių krypčių vėjas. Temperatūra svyruos nuo 1 laipsnio šalčio iki...

Ar žinote, kokios spalvos yra kosmosas?

Nors žmogaus regėjimo galimybių tiksliai pikseliais pamatuoti neįmanoma, vis tiek yra teigiama, kad apytikriai žmogus realybėje gali matyti apie 40-50 milijonų pikselių. O jeigu tiek matytumėte didžiuliame ekrane? „Samsung“ sukūrė specialią „8K begalybė“ erdvę,...

Seimui priėmus sprendimą dėl plonų plastikinių maišelių apmokestinimo, „Iki“ įvardijo siūlomas jų alternatyvas ir...

Prekybos tinklo „Iki“ duomenimis, pirkėjai per metus vidutiniškai sunaudoja apie 121 mln. lengvų plastikinių maišelių arba maždaug 330 tūkst. kasdien. Seimui priėmus sprendimą nuo kitų metų liepos apmokestinti plonuosius plastikinius maišelius, prekybos tinklas „Iki“...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS