5.4 C
Telšiai
2025 / 03 / 18

3 žingsniai, kaip užsidirbti ir apsisaugoti nuo skolų

Ar jau skaitėte?

Ekspertai pastebi – santaupų neturėjimas ir gyvenimas šia diena yra viena iš pagrindinių žmonėms kylančių finansinių problemų Lietuvoje. Savarankiško gyvenimo pradžia ir asmeniniai finansai yra iššūkis net ir gyvenimišką patirtį turintiems žmonėms, o jaunimui – ypač. Šiandienos ekonominių iššūkių akivaizdoje šis klausimas tampa itin aktualus, todėl ekspertai išskiria tris esminius žingsnius, padėsiančius užsidirbti kuo jaunesniame amžiuje ir apsisaugoti nuo skolų.

- Reklama -

Pirmas žingsnis – teisingas požiūris į skolinimąsi

Ekspertų teigimu, bet kokios pastangos užsidirbti, visų pirma, prasideda nuo taupymo, tad būtina kuo anksčiau išmokti atsakingai planuoti savo pajamas ir išlaidas bei turėti teisingą požiūrį į skolinimąsi.

„Žengiant į savarankišką gyvenimą, jaunuoliams pravartu pradėti galvoti apie ateitį ir stengtis mokytis gyventi taip, kad vėliau netektų skolintis, t. y., kad užtektų lėšų ne tik būtiniausioms prekėms įsigyti, bet ir rūbams, pramogos ir kt. Galimybė pinigus išleisti čia ir dabar jauniems žmonėms suteikia tik laikiną malonumą, todėl prieš skolinantis būtina sau atsakyti į kelis esminius klausimus – ar man tikrai reikia to daikto, kuriam skolinuosi, ar aš negaliu jam sutaupyti, ar galėsiu skolą grąžinti“, – akcentuoja Pasaulinės jaunimo verslumo programos „Southwestern Advantage“ atstovas Veiko Tell.

Ekspertų teigimu, mokytis planuoti savo biudžetą reikia nuo pat mažų dienų: „Svarbiausia, kad iki kol bus pasiektas amžius, kai galima dirbti, vaikai būtų išmokę pagrindines pamokas – kaip taupyti, protingai leisti, kaip daryti klaidas ir iš jų mokytis. Jeigu jaunuolis užauga neišmokęs šių pamokų, tuomet jas turėtų pradėti mokytis dabar“, – akcentuoja vaikų finansinio raštingumo ekspertė Lina Banytė-Siurplienė ir pataria, kad gera pradžia – kišenpinigiai, kurie visuomet turi būti susieti su atsakomybėmis.

„Negalima vaikams duoti pinigų už nieką. Laikui bėgant ir vaikui augant, kišenpinigių davimo periodai turi nuosekliai retėti, disponuojamos kišenpinigių sumos, kaip ir atsakomybių skaičius, didėti. Tokiu būdu, atėjus laikui, jaunuoliai gebės už viską mokėti patys, tinkamai paskirstyti savo lėšas“, – patarimais dalijasi finansinio raštingumo ekspertė.

Antras žingsnis – komunikavimas

Pagal Lietuvos įstatymus, jaunimui jau leidžiama oficialiai pradėti dirbti sulaukus 14 metų, tačiau darbui iki 18 metų yra taikomi specifiniai reikalavimai ir sąlygos. Specialistų teigimu, pirmas žingsnis, kurį reikėtų padaryti, ieškant tiek nuolatinio, tiek ir sezoninio darbo – bendrauti su visais, kurie gali padėti – tėvais, draugais, mokytojais, dėstytojais ir giminaičiais, ieškoti įvairių tarptautinių jaunimui skirtų programų.

- Reklama -

Taip pat apie savo darbo paieškas galima paskelbti viešai socialiniuose tinkluose ar paprasčiausiai tiesiogiai kreiptis į pageidaujamus darbdavius: „Paprastai darbdaviai jaunimui yra linkę siūlyti sezoninius darbus, kurie yra puikus būdas papildyti savo finansus. Vasaros metu ieškoma pardavėjų, prekiautojų, degustatorių, prižiūrėtojų, tvarkytojų ir pan., todėl galimybės atrasti sau patinkančią sritį bei užsidirbti dar mokslų ar studijų metu tikrai didelės“, – sako „Southwestern Advantage“ atstovas Veiko Tell.

Eksperto teigimu, šių dienų jaunoji karta yra nuolat veikiama socialinių tinklų įtakos, todėl dažnai užmiršta tikrąją sėkmės kainą – pastangas: „Jaunimas turi kuo anksčiau pamatyti realų verslo modelį bei įgyti gyvenimiškos patirties. Čia itin gelbsti jaunimui skirtos verslumo programos, kur jaunuoliai ne tik įgyja darbo patirties, bet ir ugdo verslumo įgūdžius, išmoksta investuoti ir planuoti savo biudžetą, o tai ypatingai svarbu kelionėje į finansinę nepriklausomybę. Be to, tokios programos leidžia smarkiai praplėsti savo akiratį ir pakeliauti“, – akcentuoja V. Tell.

Trečias žingsnis – investavimas nuo mažų dienų

Ekspertai teigia, kad be tiesioginio darbo, puikus būdas jaunimui greičiau tapti finansiškai nepriklausomais – investavimas, kuris leidžia jau uždirbtus ir sutaupytus pinigus įdarbinti dar kartą ir laikui bėgant iš to gauti papildomų pajamų.

V. Tell teigimu, vieni pagrindinių mitų, trukdančių jaunimui pradėti investuoti – klaidingas įsitikinimas, kad norint investuoti reikia ne tik būti finansų rinkų ekspertu, bet dar ir turėti didelių pradinių sumų: „Visame pasaulyje investuojančio jaunimo tik daugėja, visgi apie įvairiausius investavimo būdus daugelis sužino būdami jau 30–40 metų, taigi, praradę ne vienerius metus, per kuriuos jau galėjo sukaupti nemažas santaupas. Šiuolaikiniai įrankiai pradėti investuoti leidžia vos nuo kelių eurų, be to, galima pasinaudoti investavimo simuliatoriumi, kuris padeda mokytis investuoti neprarandant pinigų – svarbu tiesiog pradėti investuoti ir tai daryti reguliariai“, – patarimais dalijasi „Southwestern Advantage“ ekspertas.

Gabija Vaičeliūnaitė

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Kadangi šis įrašas buvo naudingas...

Sekite mus socialiniuose tinkluose!

TOP naujienos

Tuštėjančių biurų tendencija – kaip išnaudoti visas erdves ir sutaupyti?

Tyrimai rodo, kad 40-60 proc. biurų ploto yra neišnaudojama. Ateities prognozės ir kitų šalių pavyzdžiai taip pat verčia susimąstyti ir atkreipti biurų savininkų dėmesį...

Horoskopas lapkričio 13 dienai

AVINASBūkite budrus. Gali nukentėti jūsų karjera. Jei nepadirbėsite ilgėliau po darbo, pelningus darbus gali perimti jūsų varžovas. Intelektinis žaidimas internete JAUTISPagaliau išsiaiškinsite ilgai jus slėgusią paslaptį....

Orai šiandien: Dieną eismo sąlygas sunkins snygis ir pustymas

Sausio 13 d. Lietuvos orus lems virš Baltijos apsistojęs ciklonas. Naktį snigs, pustys. Kai kur kils trumpa pūga. Vėjas pietryčių, pietų, 8–13 m/s. Žemiausia...

Kovo 11-ąją eismo įvykių neišvengta

Ketvirtadienį, šventinę Kovo 11-ąją, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, šalies keliuose eismo įvykių nebuvo išvengta. Policijos pareigūnai, pirminiais duomenimis, užregistravo 40 eismo įvykių. Dėl neblaivių...

Laikantis tvarkaraščio: alternatyvios pamokos namuose

Mokantis namuose sunkiau susikaupti dalykams, kurie atrodo neįdomūs, ar tuos, kuriems suprasti dažniau prireikia mokytojo pagalbos. Tačiau sekti mokyklos tvarkaraštį ir nuotoliniu būdu ruoštis egzaminams šiuo metu yra pagrindinė moksleivių užduotis. Taigi, dalinamės idėjomis,...

Neperšokęs karantino, nesakyk „op“

Daugelis Europos valstybių paskelbė geresnius, negu tikėtasi, trečio ketvirčio BVP rezultatus, tačiau ketvirtą ketvirtį dėl prastėjančios epidemiologinės situacijos ekonomikos kryptis ir vėl pasikeitė. Ne išimtis ir Lietuva, kurios ekonomika ketvirtą ketvirtį vėl smuks, palyginti...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS