7.9 C
Telšiai
2025 / 04 / 26

Vaikų ausų uždegimai: negydant gali baigtis liūdnai

Ar jau skaitėte?

Ausies infekcija – itin skausmingas ir nemalonus uždegimas, kurį net suaugusiam žmogui be analgetikų ištverti gana sunku. BENU vaistinės ekspertė Laura Mockutė pasakoja, kad vaikams ausies infekcija – ne tik skausminga, bet ir dar labiau pavojinga, todėl ją pastebėti ir imtis atitinkamų priemonių reikia nedelsiant.

- Reklama -

Audioknyga: KĄ JIE MUMS PADARĖ. Lietuvos gyvenimas traumų psichologijos žvilgsniu. Pasiklausykite 20 min. nemokamai >>


Kaip atpažinti?

Kadangi mažyliai dažnai nesupranta ar nemoka įvardinti jaučiamų simptomų ir ausies skausmą apibūdina labai paviršutiniškai, vaistininkė pabrėžia, kad svarbu pasidomėti, ar vaikas jaučia ausies infekcijai būdingą nerimastingumą.

„Jei atžala nuolat tempia ausis ar delnu jas uždengia, jaučiasi neramus, kartais verkia, yra pasyvus ir nereiškia jokio susidomėjimo maistu, negali užmigti, jam pakilusi temperatūra – reikėtų sunerimti.

Ausies infekciją išduoti gali ir tokie požymiai, kaip kūno balanso nelaikymas, iš ausies bėgantis pūlingas skystis, pasireiškiančios klausos problemos, kada vaikas neišgirsta ar nereaguoja į tylesnius garsus“, – įvardija specialistė ir pabrėžia, kad vaikui identifikuoti ausies uždegimą yra ganėtinai sunku, nes skausmas būna labai staigus – kartais gali atrodyti, kad vaiką kamuoja dantuko skausmas, taip pat skausmas gali plisti į akį.

Ji paaiškina, jog ausies infekcijos skirstomos į keletą tipų: ūminį vidurinės ausies uždegimą, vidurinės ausies uždegimą su efuzija ir lėtinį otitą su efuzija. Uždegimus ausyje dažniausiai sukelia bakterijos ir virusai, kurie nukeliauja iš viršutinių kvėpavimo takų į vidurinę ausį. Dėl tokių infekcijų už ausies būgnelio susikaupia vanduo, kas ir sukelia simptomus: skausmą, ūžimą, karščiavimą, suprastėjusią klausą ir kitus nemalonius pojūčius.

- Reklama -

Svarbu teisingai gydyti

Nemažą įtaką ausies uždegimui gali turėti vanduo, tad mažiems vaikams maudytis vandens telkiniuose reikėtų atidžiai prižiūrint tėvams, o vėliau gerai išsivalyti ausis. Tačiau vaistininkė pabrėžia, jog valyti ausis taip pat reikia tinkamai – per daug giliai į ausies landą įkišant ausų krapštuką, išvalomas odą nuo pažeidimų apsaugantis sekretas, tada oda lieka imli pažaidoms ir infekcijoms. Anot jos, ausų krapštukai valymui nėra pats tinkamiausias pasirinkimas, mat jie ne tik sukelia infekcijų, bet ir sieros kamščio susidarymo riziką. Rekomenduojama ausis valyti rankšluosčio ar servetėlės kampu.

„Daug kas mano, jos ausies infekcijas gali sukelti ir pernelyg didelis vėjas, tačiau tai yra netiesa. Pats vėjas tiesiogiai infekcijos į ausį neatneš, tačiau gali kitaip susargdinti žmogų: sušalus ir pradėjus sloguoti, infekcija dėl kvėpavimo takuose esančių bakterijų ar virusų, gali imti vystytis ir ausyje“, – paaiškina L. Mockutė.

Specialistė įvardija, kad jei pradeda skaudėti ausį, svarbu malšinti skausmą ir nemalonius pojūčius. Anot jos, skaudančią ausį galima ir pašildyti – tam puikiai tiks specialios šildomosios pagalvėlės ar pūslės, kurias reikia pripildyti karštu vandeniu. Taip pat, vaistinėse apstu specialių ausies lašų, kuriuose yra Lidokaino hidrochlorido, mažinančio skausmą ir patinimą, taip pat lašų, tiesiogiai veikiančių vidurinę ausį.

L. Mockutė pabrėžia, kad jei pasireiškė ausies uždegimas, pravartu būtų ne tik vietiškai naudoti lašus, bet ir sistemiškai pagerti vaistus nuo skausmo, kurie taip pat veiktų ir prieš uždegimą. Visgi, jei skausmas per keletą dienų nepraeina, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kad šis išrašytų antibiotikų. Taip pat, jei yra ausies uždegimas su efuzija – lašai nerekomenduojami, nes gali būti pažeistas ausies būgnelis. Tokiu atveju nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją.

Gali grėsti rimtos bėdos

„Jeigu ausies infekcija lieka negydoma, o vaiką ir toliau kankina skausmas, kuris gali būti itin stiprus, taip pat gali išsivysti ir komplikacijos, tokios kaip pūlių atsiradimas ausies landoje ar ausies būgnelio plyšimas, infekcija gali patekti ir į akis, jos gali pradėti pūliuoti. Jei vaikas ar jo tėveliai ignoruoja surimtėjusius simptomus ir toliau delsia apsilankyti pas specialistą, galima net prarasti klausą“, – pažymi L. Mockutė.

Pasak jos, siekiant kuo rečiau sirgti ausų infekcijomis arba visiškai jų išvengti, patartina ne tik prižiūrėti ausis po maudynių, jas teisingai valyti, nežalojant ausies odos, bet ir saugotis įvairių peršalimo simptomais pasižyminčių ligų, tokių kaip gripas, COVID-19, sinusitas.

„Labai tikslinga vaikus kasmet skiepyti nuo gripo, kadangi ši liga yra viena iš ausies uždegimo atsiradimo priežasčių, kada virusas plinta per kvėpavimo takus ir pasiekia ausies landą. Labai svarbu vengti kontakto su sergančiais, reguliariai plauti rankas, dėvėti medicinines veido kaukes, jei lankomasi vietose, kur daug žmonių“, – priduria vaistininkė.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Kadangi šis įrašas buvo naudingas...

Sekite mus socialiniuose tinkluose!

TOP naujienos

Vėl plūstels vasariški orai: kada jų sulauksime

Pirmadienio dieną vietomis, daugiausia Šiaurės Rytų Lietuvoje, numatomas trumpas lietus, kai kur su perkūnija. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15...

Kiek galima sutaupyti turint gerą kredito istoriją

Noras gyventi ne pagal savo kišenę, vėlavimai sumokėti sąskaitas ir kiti finansiniai paklydimai gali grįžti bumerangu, kuris turės konkrečią piniginę išraišką nusprendus skolintis būstui...

IKI darbuotojams – specialus fondas: asmeninės nelaimės atveju garantuoja išmokas

Išskirtinį prekybos tinklo „Iki“ dėmesį darbuotojų gerovei liudija ne tik kuriama palanki aplinka, papildomos naudos ir dėmesys profesiniam ugdymui, bet ir platesnį socialinį poveikį...

Horoskopas rugsėjo 21 dienai

AVINASBent jau jums pačiam atrodys didu ir kilnu viskas, ko imatės. Žinote, ko jums reikia ir kur tai rasti. Šiandien jūsų intuicija iš tiesų...

Po savaitgalio: įvedus karantiną, griežtėja atsakomybė už pažeidimus

Įspėjimų periodas baigėsi. Nuo pirmadienio įsigaliojęs karantinas atnešė daugiau apribojimų ir griežtesnes sankcijas jų nepaisantiems. Šalies miestų pareiga – užtikrinti, kad būtų laikomasi įsigaliojusio...

Kodėl dabar yra parankus metas pirkti nuosavą būstą?

Nors, kaip skelbia Lietuvos bankas, per pastaruosius dvylika mėnesių būsto pardavimų skaičius šalyje susitraukė daugiau nei dešimtadaliu, o būsto įperkamumo rodikliai mažiausi per pastaruosius...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS