0.5 C
Telšiai
2024 / 12 / 09

Šv. Kalėdos be popierinių atvirukų – iššūkis ar galimybė?

Ar jau skaitėte?

Tikriausiai nei vienas iš mūsų nenorime dar labiau teršti gamtą Šv. Kalėdų ir Naujųjų Metų laikotarpiu. Pasirodo, mes tai darome net nenorėdami, kai artimuosius ir draugus sveikiname popieriniais atvirukais, kurie, atlikę vienkartinę funkciją, virsta sunkiai perdirbamomis atliekomis. Vien JAV gyventojai kasmet švenčių proga išsiunčia 7 mlrd. popierinių atvirukų, Jungtinėje Karalystėje šis skaičius siekia 150 mln. VšĮ „Gamtos ateitis“ kviečia iššūkiui ir vietoj popierinio sveikinimo siūlo pasinaudoti vienu iš jos sukurtų elektroninių žinučių.

- Reklama -
  • Geras SUDOKU, čempionatas čia »
  • Puošnūs ir blizgūs atvirukai dažniausiai yra neperdirbami

    „Atvirukai gaminami taip, kad pirmiausiai atliktų estetinę funkciją. Jų gamyboje vis dar naudojamas sunkiai perdirbamas popierius. Perdirbimą dar labiau apsunkina dažai, rašalas, blizgučiai, kitos dizaino detalės ir klijai, kuriais jos tvirtinamos. Dažnu atveju puošnus šventinis atvirukas yra visiškai neperdirbamas, geriausiu atveju – sunkiai perdirbamas ir atsiduria mišrių atliekų konteineryje. Tikrai verta susimąstyti, ar trumpas džiaugsmas, kurį patiriame gavę tokį sveikinimą, yra vertas tolesnių pasekmių mūsų aplinkai“, – sako pakuočių perdirbimo pakuočių atliekų tvarkymo VšĮ „Gamtos ateitis“ viešinimo ir rinkodaros vadovė Diana Ramanauskaitė.

    Dabartinės tvarumo problemos dar buvo toli ateityje, kai XIX a. viduryje buvo sukurtas pirmasis pasaulyje kalėdinis atvirukas. Jo autoriumi yra laikomas seras Henry Cole, britų muziejaus „Victoria & Albert Museum“ įkūrėjas, kai 1856 m. šiuo tikslu užsakė kalėdinę iliustraciją.

    Laikai keičiasi, turime reaguoti ir keisdami savo įpročius. D. Ramanauskaitės teigimu, pirmas žingsnis link tvaresnių Šv. Kalėdų ir žiemos švenčių – tai sąmoningas tvarių kalėdinių atvirukų, eglučių papuošimų ir dovanų popieriaus pasirinkimas.

    „Jei visgi šventiniu laikotarpiu sulaukiame popierinių sveikinimų, pasistenkime juos prieš išmetant paruošti taip, kad jie tiktų perdirbimui: nuo kartono nulupkime priklijuotas dekoro detales ir blizgius papuošimus. Jei visas atviruko plotas nėra nudažytas cheminiais dažais, tikėtina, kad taip paruoštas atvirukų atliekas bus galima perdirbti“, – pataria D. Ramanauskaitė.

    E. Atvirukai – galimybė perduoti sveikinimą ir paskatinimą tausoti gamtą

    Popierinių atvirukų išmetimas laikantis rūšiavimo taisyklių – mažesnė blogybė nei jų metimas į mišrių šiukšlių konteinerį. Tačiau galime sąmoningai apsispręsti visiškai nenaudoti popierinių sveikinimų ir taip nedaryti jokių kompromisų.

    - Reklama -

    „Norėdami paskatinti žmones rinktis e. atviruką vietoj spausdinto, sukūrėme šmaikščių ir šiltų skaitmeninių atvirukų seriją, kurioje sau tinkamą sveikinimą ras kiekvienas. Tokiu atviruku artimiesiems ir draugams perduodame dvi žinutes – šventinį sveikinimą ir paskatinimą saugoti gamtą. Galbūt tokiu būdu artimuosius paskatinsime į naujų įsipareigojimų sąrašą, kurį daugelis ruošiasi sausio pradžioje, įtraukti užduoti tausoti aplinką ir rūšiuoti atliekas. Juk kalėdiniu laikotarpiu visi norime padaryti bent vieną gerą darbą“, – idėja dalijasi D. Ramanauskaitė.

    Kasmet sunaudojamu dovanų popieriumi galime apjuosti Žemę 9 kartus

    Kalėdinis tvarumo iššūkis neapsiriboja tik popierinių atvirukų atsisakymu. Mūsų atsakomybė dėl gamtos taršos (arba švaros) atsispindi ir mūsų pasirenkamuose šventinio interjero ar dovanų dekoro sprendimuose. Skaičiuojama, kad vien Jungtinėje Karalystėje kasmet dovanų įvyniojimui sunaudojama virš 345 tūkst. km popieriaus – tiek, kiek reikėtų Žemę apjuosti 9 kartus. Vertinant mums artimesniais masteliais, tai reiškia, kad kiekviena šeima sunaudoja vidutiniškai 4 dovanų popieriaus rulonus.

    „Jeigu nepradėsime pokyčių nuo savo šeimos ir juos atidėliosime vis kitiems metams, ilgalaikio rezultato nepasieksime. Pirmiausiai turime pradėti nuo savęs – savo namų, kiemo, draugų, vaikų darželio, mokyklos ar darbovietės. Tuo tikslu dalijamės keliais lengvai įgyvendinamais patarimais, kurie ne tik padės tausoti aplinką, bet ir neišaugins šventinio biudžeto, o svarbiausia – suburs šeimą ar draugus bendrai veiklai“, – ragina D. Ramanauskaitė.

    Dvylika VšĮ „Gamtos ateitis“ patarimų, kaip tvariai sutikti Šv. Kalėdas

    1. Siųsti e. atvirukus vietoj popierinių
    2. Įsigyti eglutę vazone ir pavasarį ją persodinti (savo, artimųjų ar draugų kieme)
    3. Puošti eglutę natūraliais papuošimais: kankorėžiais, džiovintais augalais, meduoliais
    4. Įsigyjant dovanas, atsisakyti papildomų maišelių ar dėžučių
    5. Nepakuoti dovanų arba pakuoti į daugkartinius medžiaginius maišelius
    6. Šeimoje įgyvendinti dovanų apsikeitimo idėją vietoj dovanų „pilies“ kiekvienam
    7. Blizgias sintetines girliandas keisti džiovintų augalų ar meduolių girliandomis
    8. Pasiūti daugkartinio naudojimo nykštukų kepures vaikams
    9. Rinktis natūralaus vaško žvakes
    10. Atidžiai suplanuoti šventėms reikalingą maistą, kad nereiktų išmesti likučių
    11. Pasidalinti maisto gaminimo funkcijas: po vieną patiekalą nuo vieno šeimos nario
    12. Dovanoti ne daiktus, o savo laiką kitam!

    Atsisiųsti e. atvirukus kviečiame VšĮ „Gamtos ateitis“ svetainėje: https://bit.ly/3mmTJPM

    VšĮ „Gamtos ateitis“ jums linki smagių ir tvarių Šv. Kalėdų!

    Diana Ramanauskaitė
    Viešinimo ir marketingo vadovė
    VšĮ „Gamtos ateitis“

    TOP naujienos

    Nuo svogūnų ant durų iki monetų pyrage – unikalios naujųjų metų sutikimo tradicijos pasaulyje

    Naujieji metai ateina visame pasaulyje be išimties. Bet ne visur jie sutinkami vienodai. Pasidairius po skirtingus pasaulio kampelius, galima atrasti įdomių ir išskirtinių papročių,...

    Lietuvoje užkastas 1000 EUR lobis

    Lietuvoje užkastas 1000 EUR lobis ir visi kviečiami į lobio paieškas. Taip sutelktinio finansavimo platforma „Profitus“ nusprendė pažiūrėti, kiek lietuvių pasiruošę atsistoti nuo fotelių...

    Sužvejojo devynis šlakius – susimokės apie 27 tūkst. eurų

    Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai sulaikė du asmenis, neteisėtai žvejojusius Šalpės upėje. Kadangi pažeidimas buvo padarytas Veiviržo ichtiologiniame draustinyje, už...

    Pirkėjai to nepamatys: autonominės „Iki“ parduotuvės užkulisiuose – moderniausios sistemos ir pinklės ilgapirščiams

    Autonominėje prekyboje Lietuva žengia koja kojon su progresyviausiomis pasaulio rinkomis – tuo įsitikinusi Nijolė Kvietkauskaitė, „IKI Lietuva“ generalinė direktorė. Pernai vasarą į Vilniaus gatves...

    Lietuvos bankas ragina Seimą priimti sprendimą dėl būsto ir automobilių mokesčio įvedimo

    Siekdamas užtikrinti, kad finansų sistema veiktų stabiliai ir nekilnojamojo turto (NT) rinkoje nesiformuotų burbulai, Lietuvos bankas jau penkerius metus taiko atsakingojo skolinimo reikalavimus kredito davėjams ir besiskolinantiems gyventojams. Tačiau Lietuvos ir kitų šalių patirtis...

    „Iki“ griauna mitus: kurie patarimai tikrai padeda sutaupyti pinigų perkant maisto produktus, o kurie...

    Informacijos, kaip sumažinti išlaidas maisto produktams, yra apstu. Kaip nepasiklysti patarimuose ir atskirti faktus nuo prasimanymų? Paneigdamas kai kuriuos įsisenėjusius mitus, prekybos tinklas „Iki“ skatina apsipirkti sumaniau. Tad – kurie patarimai, kaip sutaupyti, veikia,...

    PORTALO SKAITOMIAUSI

    JUMS PARINKTOS NAUJIENOS