7.2 C
Telšiai
2025 / 04 / 24

Specialistė pataria, kaip sumažinti šventinių atliekų kiekį

Ar jau skaitėte?

Šventės – džiaugsmingas laikotarpis, tačiau neretai paženklintas ir išaugusiais atliekų kiekiais. Skaičiuojama, kad per metus vienas žmogus sugeneruoja vidutiniškai 500 kg atliekų, o per šventes šis kiekis išauga dar 60 proc. Kaip to išvengti?

- Reklama -

Originalūs dovanų sprendimai

Bendrovės „Ekonovus“ Tvarumo akademijos surengtoje nuotolinėje pamokoje akademijos vadovė Vilma Balčiauskaitė pasakojo, kad dovanų pasirinkimas gali tapti puikia proga prisidėti prie tvarumo. „Pirmenybę teikime rankų darbo gaminiams, dovanoms iš antrų rankų ar patirtims, kurios kuria prisiminimus. Prieš pirkdami dovaną, pagalvokime: ar ji tikrai naudinga, iš kokių medžiagų ji pagaminta ir kas nutiks, kai ji nebedžiugins“, – ragina V. Balčiauskaitė.

Vilma Balčiauskaitė
Vilma Balčiauskaitė.

Tvarumo akademijos vadovė siūlo kūrybingus sprendimus. Pavyzdžiui, artimiesiems galite sukurti savadarbius dovanų kuponus, kurie būtų lyg pažadas išplauti indus ar pagaminti vakarienę.

Svarbu apgalvoti ir dovanos įpakavimą. Duomenys rodo, kad vien Didžiojoje Britanijoje per šventes sunaudojama apie 227 tūkstančius kilometrų ilgio dovanų popieriaus – pakankamai, kad apjuostume Žemę daugiau nei penkis kartus. V. Balčiauskaitė siūlo ieškoti alternatyvų: „Dovanų pakavimui naudokime laikraščius, kartoną, audinius ar perdirbtą popierių. Tai ne tik taupo išteklius, bet suteikia dovanoms išskirtinumo.“

Gyva, dirbtinė ar alternatyvi – kokią eglutę pasirinkti?

Kalėdinė eglutė yra neatsiejama švenčių dalis, tačiau jos pasirinkimas ir vėlesnis sutvarkymas daro didelę įtaką aplinkai. Kaip pažymi V. Balčiauskaitė, norint sumažinti ekologinį pėdsaką, būtina rinktis atsakingai.

„Jei renkatės dirbtinę eglutę, labai svarbu ją naudoti bent 10 metų – tik tuomet jos poveikis aplinkai bus mažesnis nei natūralios. Kita vertus, jei nusprendžiate įsigyti gyvą eglutę, pirmenybę teikite užaugintoms vietos ūkiuose. Tai užtikrina mažesnį transportavimo poveikį ir yra puikus būdas remti vietos verslus“, – dalinasi Tvarumo akademijos vadovė.

- Reklama -

V. Balčiauskaitė atkreipia dėmesį, kad yra daugiau tvarių pasirinkimų: „Galbūt kieme turite augančią eglutę, pušelę ar kitą dekoratyvinį augalą, kuris gali puikiai atstoti eglutę? Augalą galima papuošti savo pačių gamintais žaisliukais, taip sukuriant dar didesnį asmeniškumo ir tvarumo jausmą šventėms“.

Po švenčių pasirūpinti tinkamu eglučių tvarkymu dažnu atveju padeda ir miestų administracijos. Daugelyje miestų įrengiamos specialios eglučių surinkimo aikštelės. Surinktos eglutės bus naudojamos biokurui arba išvežtos į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles.

Dekoracijos: kūryba iš to, ką jau turime

Dovanos
Dovanos.

Dekoracijos neatsiejamos nuo šventinės nuotaikos ir namų jaukumo, tačiau džiaugsmą gali teikti ne tik papuošti namai, bet ir pačių dekoracijų gamyba. „Puošiant namus geriausia naudoti tai, ką jau turime – senus papuošimus, kuriuos galima atnaujinti, arba kurti dekoracijas patiems, pavyzdžiui, iš džiovintų apelsinų žievelių, eglės šakelių ar kitų namuose randamų medžiagų. Tai ne tik sumažina atliekų kiekį, bet ir suteikia šventėms daugiau unikalumo“, – pažymi Tvarumo akademijos vadovė.

Prireikus papildyti dekoracijas, pirmiausia verta apsilankyti antrų rankų parduotuvėse. Renkantis naujas dekoracijas, V. Balčiauskaitė pataria pirmenybę teikti tvarioms medžiagoms, tokioms kaip medis, bambukas ar kitos ilgaamžės alternatyvos, kurios daro mažesnį poveikį aplinkai.

Kiekvienas žingsnis – svarbus

Kaip pabrėžia specialistė, šventės gali būti ne tik džiaugsmingos, bet ir tvarios. Todėl priimdami atsakingus sprendimus, kartu kuriame geresnę ateitį – tiek sau, tiek ateities kartoms.

„Klimato krizė yra reali ir tiesiogiai susijusi su mūsų vartojimu. Todėl maži pokyčiai mūsų kasdienybėje gali turėti reikšmingą poveikį aplinkai – rinkdamiesi tvarias alternatyvas, ne tik sumažiname atliekų kiekį, bet ir siunčiame žinutę kitiems, kad rūpintis aplinka yra svarbu“, – sako Tvarumo akademijos vadovė.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Kadangi šis įrašas buvo naudingas...

Sekite mus socialiniuose tinkluose!

TOP naujienos

Lapkričio 1 d. be lietaus. Temperatūra dieną 11–14 laipsnių šilumos

Artimiausiomis dienomis anticiklonas lems saulėtus, sausus ir palyginti šiltus orus. Spalio 31 d. nelis. Aukščiausia temperatūra 12–16 laipsnių šilumos. Sudoku Online: Žaisti sudoku internete Lapkričio 1 d....

Nebrangi ir nekaprizinga egzotika namuose: patarimai, kad populiarioji juka džiugintų vešliais žaliais lapais

Jau daug metų juka yra vienas populiariausių augalų, kurio sodrūs žali lapai ir išskirtinė išvaizda bet kuriai patalpai suteikia žavesio. Ne be reikalo, mat...

Vaistininkė: ką apie žmogaus sveikatą signalizuoja pajuodę paakiai

Pajuodę paakiai – išryškėjęs kraujagyslių tinklas aplink akis – dažnai laikomi paprasčiausia estetine problema arba nuovargio ženklu. Nors miego trūkumas yra bene pagrindinė to...

Astrologinė prognozė kitai savaitei, lapkričio 6–12 dienoms

AVINAS Savaitės pradžioje nevenkite parodyti, ką sugebate ir kuo pasižymite, tačiau tą darykite subtiliai, su taktišku kuklumu. Galite daug nuveikti, nes pati aplinka jums visur...

Smulkios vairuotojų nuodėmės – didelė rizika kitiems eismo dalyviams

Į eismo įvykį patekę vairuotojai paprastai neprisipažįsta, kad kritiniu momentu buvo užimti kitais dalykais: naršė telefone ar skambino, valgė, žaidė su vaikais ar nesusitvarkė...

Lapkričio 15-oji – Mecenatystės diena ir kiti svarbūs įvykiai

Lapkričio 15-oji yra ypatinga diena, žinoma kaip Mecenatystės diena, kuri primena apie visuomenės rėmimo ir pagalbos svarbą įvairioms iniciatyvoms. Tai 320-oji metų diena, iki...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS