Namų ruošimas ir puošimas Kalėdoms turėtų prasidėti jau spalį, sako IKEA dizaineriai. Pasak jų, pirmieji žingsniai bus vos pastebimi – vasariniai pledai, pagalvėlės keičiamos žieminiais. Lapkritį uždegamos žvakės ir girliandos. Tik paskutinėmis dienomis puošiama kalėdinė eglė. Tiesa, ji dėl svarbos konkuruoja su šventiniu stalu, kuris vis dar negauna pakankamo dėmesio lietuvių namuose. Kaip pasiruošti Kalėdoms, derinant sena ir nauja, pasakoja IKEA dizainerė Vaiva Klezienė, papuošusi močiutės Irenos namus sostinės Antakalnio rajone.
Anot IKEA interjero dizainerės Vaivos Klezienės, dviejų mėnesių periodą iki šv. Kalėdų galima įsivaizduoti kaip lėtą kelionę švenčių link. Per kiekvieną iš jų į namus įnešama dalis kalėdinės nuotaikos, kurią vainikuoja eglutės puošimas, šventinio stalo ruoša ir bendras laikas su šeima.
„Spalį vasarišką spalvingą tekstilę keičia storesnio, šiltesnio pluošto ir sodrių spalvų audiniai. Jie sukuria jaukumą, tad verta apsvarstyti apie naujus pagalvėlių užvalkalus, užtiesalus, avikailio ar dirbtinio kailio dekoracijas. Jau šiuo metu prisiminkite, kokios spalvos jūsų kalėdiniai žaisliukai, kokias dekoracijas naudosite, mat namų tekstilė, papuošimai, planuojami indai turėtų derėti. Taip galutinis namų vaizdas Kalėdų dieną bus geriausias“, – pataria dizainerė.
Atėjus gruodžiui, visą dėmesį galima skirti Kalėdoms. V. Klezienė primena, kad nebūtina puošti gyvos eglutės, galima rinktis iš gausybės aplinkai draugiškesnių, kūrybiškų ir pigesnių alternatyvų. Pavyzdžiui, vazoninė namų palmė, padabinta LED girlianda, gali atstoti eglutę.
Šventinis stalas – užmiršta kalėdinė dekoracija
„Kaip pagrindą siūlau naudoti tas pačias namų dekoracijas kasmet, papildant jas tik keliais esminiais akcentais iš naujų kalėdinių kolekcijų. Atnaujindami tik tam tikrus akcentus ir sutaupysite, ir kartu užtikrinsite, kad kiekvienos Kalėdos atrodys naujai“, – sako IKEA dizainerė. Pasak jos, tos pačios dekoracijos turėtų būti naudojamos visuose namuose, pavyzdžiui, žaisliukai, kuriais puošiama eglutė, turėtų papuošti ir šventinį stalą, kitus objektus.
„Artėjant Kūčioms, visų dėmesys nukrypsta į šventinį stalą. Kalėdų išvakarėse jis tampa šeimos susibūrimo vieta. Tačiau dažnas ruošdamas jį apsiriboja tik minimaliais papuošimais – staltiese, šventinėmis taurėmis ar žvakidėmis. Prijungus kelis kitus elementus, kaip stalo takelį, eglutės dekoracijas, girliandas, stalas gali tapti rimtu konkurentu net kalėdinei eglute“, – sako dizainerė.
Interjero dizainerė pataria dekoruoti jį tekstile ir gamtos elementais.
„Eglių šakos, džiovintos uogos ir kankorėžiai papildo tekstilę ir stalas atrodo gyvesnis, natūralesnis. Ant jo puikiai atrodo saikingas žvakių ar girliandų apšvietimas. Baterijomis veikiančios smulkios LED girliandos sukurs pasakišką stalo vaizdą vos už kelis eurus“, – sako IKEA specialistė. Anot jos, reikėtų prisiminti, kad stalas nėra atskiras pasaulis – jo dekoracijos ir spalvos turėtų atspindėti bei papildyti kalėdinės eglutės ir namų papuošimą.
Nepamirškime ir dovanų
Kelionėje Kalėdų link svarbu nepamiršti ir dovanų. „Pernai atlikę tyrimą sužinojome, kad net 7 iš 10 lietuvių dovanų rinkimas yra didžiausias Kalėdų iššūkis, keliantis daugiau streso už intensyvų eismą ir laiko trūkumą šventiniu laikotarpiu. Kaip visuomet, IKEA ne tik įvardija iššūkius, bet ir padeda rasti sprendimus. Todėl šiemet dovanų rinkimo iššūkiui skyrėme specialią apklausą. Gauti rezultatai leidžia įvardinti lietuvių svajonių dovanas“, – sako IKEA parduotuvės Vilniuje vadovė Jolita Juodzevičienė. Pasak jos, juodajame kalėdinių dovanų sąraše atsiduria visai ne kojinės ir arbata. Labiausiai Kalėdų rytą lietuviai pamatyti po eglute nenorėtų: perdovanotų dovanų (jas įvardijo 51 proc. respondentų), naudotų daiktų (46 proc.), naminių gyvūnėlių (40 proc.), valymo priemonių (38 proc.) ir statulėlių (26 proc.). Svajonių dovanų sąraše atsiduria praktinės asmeninės dovanos, kaip pirštinės, rūbai (51 proc.), praktinės dovanos, kurias galima panaudoti namuose, kaip patalynė, virtuvės įrankiai (50 proc.), patyriminės dovanos, pavyzdžiui, kvietimai į renginius, SPA (38 proc.), dovanų kortelės (30 proc.), valgomos dovanos (28 proc.).