-0.2 C
Telšiai
2024 / 12 / 10

Skonis bus kaip morkų pyrago, bet valgyti galėsite be sąžinės graužaties: skani ir pigi idėja pusryčiams

Ar jau skaitėte?

Ką dar naujo sugalvoti pusryčiams, kai norisi gardžiai, sveikai ir nebrangiai? Atsigręžkite į morkas, kurios balandžio 4-ąją mini Tarptautinę savo dieną. Jos – viena mėgstamiausių daržovių šalyje, simpatijas pelnanti ne tik dėl geros kainos, sveikatai naudingų savybių, bet ir dėl įvairių panaudojimo būdų virtuvėje, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Natūraliai saldi šviežia morka tampa ir desertų žvaigžde, o žinant kelias gudrybes, morkų „pyragu“ bus galima mėgautis kad ir pusryčiams.

- Reklama -

„Apie morkų populiarumą byloja faktai – jos metai po metų patenka tarp TOP 5 populiariausių pasirinkimų daržovių skyriuje, – sako G. Kitovė. – Tam įtakos turi ir jų prieinamumas, kadangi šių pigių daržovių galima įsigyti ištisus metus, joms dažnai taikomos akcijos. Žinoma, ypač pirkėjų laukiamas būna naujas pavasarinis derlius, nes šviežutėlės morkos išsiskiria ypatingu skoniu ir švelniu aromatu. Dėl to daugelis renkasi ne žiemines lietuviškas, o nori paragauti šviežių šiltesniuose kraštuose jau šiemet užaugintų morkų.“

Morkų pyragas.

Ji atkreipia dėmesį, kad nemažai pirkėjų mėgsta įsigyti morkų ryšulėlių su lapais. Tokia „puokštė“ bemat į namus įneša pavasarinės gaivos, o lapus galima ir panaudoti. Jie turi šiek tiek kartoką skonį, tad lapų galima dėti į sriubas, gaminti „pesto“ padažą, saikingai gardinti pavasarines salotas. 

Dar vienas morkų privalumas – ilgas jų išstovėjimas namuose, todėl nemažai pirkėjų vienu ypu įsigyja didesnį jų kiekį, ne tik vienam valgymui. Tačiau grįžus namo derėtų atsiminti kelias taisykles, kaip šviežias gėrybes išlaikyti ilgiau. „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė dalijasi esminiais patarimais.

Kaip laikyti maišeliuose pirktas morkas. Palikite jas tame maišelyje, su kuriuo įsigijote parduotuvėje, ir dėkite į šaldytuvo daržovių stalčių. Vėsi vieta ir vėdinamas maišelis užtikrins, kad morkos turėtų reikiamą drėgmės kiekį – aplinka bus pakankamai sausa, kad daržovės nesugestų, ir pakankamai drėgna, kad morkos išliktų traškios iki mėnesio.

Kaip laikyti nuluptas ir (arba) supjaustytas morkas. Morkos ilgiausiai išsilaikys neskustos, nes odelė apsaugo jas nuo išdžiūvimo. Tačiau, jei patiekalui reikės daug morkų ir norite jų pasiruošti iš anksto siekiant sutrumpinti gaminimo laiką, yra triukas. „Pripildykite indą šalto vandens ir įlašinkite kelis lašus citrinos sulčių. Nulupkite morkas ir galite jas palikti sveikas arba supjaustyti lazdelėmis, griežinėliais. Sudėkite į indą su vandeniu ir laikykite šaldytuve – geriausia, jeigu indas bus hermetiškas“, – pataria J. Sabaitienė.

- Reklama -

Kaip laikyti šviežias morkas su lapais. Pasak daržovių žinovės, reikėtų pašalinti didžiąją dalį lapų, paliekant apie 3 cm žalių stiebų. Lapų neišmeskite, iš jų pasigaminkite „pesto“. Šaknis nuplaukite, sudėkite į maišelį, ir jį atidarytą laikykite šaldytuve. 

Kaip atkurti nuvytusių morkų tvirtumą. Nuluptos ar nenuluptos, jei morkos apvyto, tapo minkštos ir gležnos, dar nebūtina jų išmesti. Galite panaudoti jas sriuboms, troškiniams, taip pat galite atgauti jų tvirtumą. „Kaip ir kiti vaisiai bei daržovės, morkos mėgsta vandenį, o vanduo atgaivins apvytusias morkas. Tiesiog pripildykite indą vandens, sudėkite morkas ir pastatykite bent valandai į šaldytuvą. Jei morkos suglebo dėl to, kad šiek tiek išdžiūvo, šis būdas turėtų atkurti jų traškumą – jos turėtų būti tokios pat sultingos ir tvirtos, kaip ir tada, kai parsinešėte jas iš parduotuvės“, – pataria J. Sabaitienė.

Ir uogienei, ir gardiems pusryčiams

Įdomu tai, kad ilgą laiką laukinės morkos buvo renkamos ne dėl šaknų, o dėl aromatinių sėklų ir lapų, kurie pirmiausia buvo naudojami medicinoje. Nors pagal šios daržovės spalvą lietuvių kalboje net atsirado žodis „morkinis“, šiandien populiariausios oranžinės morkos atsirado gana vėlai. Viduramžiais populiariausios buvo baltų, violetinių ir geltonų morkų rūšys. Oranžines išvedė olandai XVII a., norėdami pagerbti tuometinės Olandijos vėliavos ir karaliaus Vilhelmo Oranžiečio spalvą. 

Morkos lietuviams – kone nacionalinė daržovė, retas be jų įsivaizduoja sriubas ar troškinius. Jas galima ne tik valgyti žalias, ruošti įvairias salotas, virti vandenyje ar garuose, kepti keptuvėje ar orkaitėje, grilinti, troškinti, bet ir išnaudoti natūralų jų saldumą kepiniuose, pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

„Kulinariniuose viražuose jų skonis puikiai dera su aštresnio skonio tos pačios šeimos augalais, įskaitant krapus, petražoles, kalendras (lapus ir sėklas), pankolį, anyžius ir pan. Morkų saldumą galima sustiprinti medumi arba subalansuoti rūgštimi, pavyzdžiui, citrinos ar rūgštesnio apelsino sultimis, actu“, – sako G. Urbonavičiūtė.

Įdomu, kad vienas mėgstamiausių portugalų skanėstų – morkų uogienė. Kad ji atitiktų Europos Sąjungos direktyvas, pagal kurias uogienė gali būti gaminama tik iš vaisių, 2001 m. vietos pareigūnams pavyko patvirtinti dokumentą, kuriuo morkos pripažintos vaisiais. Portugališkai morkų uogienei, pasak „Iki“ kulinarijos technologės, naudojami paprasčiausi ingredientai: šviežios morkos, cukrus, apelsinų sultys ir cinamono lazdelė. Galima gardinti ir gvazdikėliais, kardamonu, brendžiu.

Kalbant apie morkų panaudojimą virtuvėje, neįmanoma nepaminėti morkų pyrago, kuris namus pripildo apetitą žadinančio malonaus aromato. G. Urbonavičiūtė kviečia išmėginti kitokią, sveikesnę versiją – išsikepti gardžią košę su avižiniais dribsniais, morkomis ir riešutais. Kupinas su populiariuoju pyragu siejamų kvapnių prieskonių, šis patiekalas sugundys paragauti net išrankius valgytojus. O iškeptas pusryčiams bus daug energijos suteikianti ir saldi dienos pradžia.

Porcijos: 6

Gaminimo laikas: 60 min. (15 min. ruošti ir 45 min. kepti)

Reikės: 2 šviežių morkų, 2 puodelių avižinių dribsnių, 1 šaukštelio kepimo miltelių, 1 šaukštelio cinamono, ½ šaukštelio malto imbiero, ¼ šaukštelio druskos, ¼ šaukštelio muskato riešuto, 2 puodelių pieno arba augalinio gėrimo, 2 kiaušinių, 2 šaukštų klevų sirupo arba medaus, 1 šaukštelio vanilės ekstrakto, ½ puodelio razinų, ½ puodelio smulkintų riešutų.

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 190 laipsnių ir kepimo popieriumi išklokite kepimo indą. 
  2. Dideliame dubenyje sumaišykite avižinius dribsnius, kepimo miltelius, cinamoną, imbierą, muskato riešutą ir druską.
  3. Kitame dubenyje sumaišykite pieną, kiaušinius, klevų sirupą arba medų ir vanilę. Sudėkite sutarkuotas morkas ir pusę razinų bei riešutų.
  4. Drėgną mišinį supilkite į sausą ir gerai išmaišykite. Supilkite į kepimo indą, paspauskite, užbarstykite likusiomis razinomis ir riešutai bei vėl lengvai paspauskite.
  5. Kepkite neuždengtą maždaug 40-45 minutes, kol lengvai paruduos. Palikite 5 minutes atvėsti ir patiekite. Galite uždėti šaukštą natūralaus jogurto.

Gintarė Kitovė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Vasaros karščiai ir perdirbtos medžiagos taroje – kas tarp jų bendra?

Vasara pats gėrimų pirkimo ir vartojimo pikas – per 3 karštuosius mėnesius įsigyjama maždaug trečdalis metinio kiekio. Vien šiais metais Lietuvoje bus nupirkta maždaug...

Lapkričio 1 d. be lietaus. Temperatūra dieną 11–14 laipsnių šilumos

Artimiausiomis dienomis anticiklonas lems saulėtus, sausus ir palyginti šiltus orus. Spalio 31 d. nelis. Aukščiausia temperatūra 12–16 laipsnių šilumos. Sudoku Online: Žaisti sudoku internete Lapkričio 1 d....

Minime česnakų dieną: kokios jų paruošimo gudrybės slypi socialiniuose tinkluose

Lietuvių liaudies patarlė byloja, kad česnakas išgydo devynias negalias. Ir nors jo naudą – imuniteto stiprinimą, cholesterolio mažinimą ar kraujo spaudimą – jau seniai...

Pirkėjai naudojasi proga stipriai sutaupyti prieš Velykas: „Iki“ paskelbus naudingas nuolaidas, kai kurių produktų pardavimai išaugo virš 3 kartų

Tūkstančius akcijų paskelbusiame „Iki“ prekybos tinkle įsibėgėja pasiruošimas Velykoms, o patrauklūs ir solidžiai sutaupyti padedantys pasiūlymai pirkėjų greitai pastebimi. Šią savaitę Velykų laukimą „Iki“...

Ilgąjį savaitgalį patruliuos sustiprintos pareigūnų pajėgos

Siekiant užtikrinti gyventojų saugumą ir viešąją rimtį  bei sustiprinti karantino sąlygų laikymosi kontrolę gegužės 1–3 dienomis Lietuvoje iki 30 proc. (nuo 530 iki 800 ekipažų) didinamos policijos pajėgos. Taip pat  šį savaitgalį numatytos specialios priemonės...

Astrologinė prognozė kitai savaitei žada vienam zodiako ženklui sėkmės šypsenas, staigmenas ir atradimus

Astrologinė prognozė kitai savaitei, kovo 18–24 dienoms. AVINAS Šią savaitę daug galvosite apie verslo, nuosavybės, gyvenamosios vietos ir materialinius, piniginius, buitinius klausimus, artimųjų problemas. Regis, ryžtingai imsitės kažką spręsti. Galite sulaukti pakvietimo į pramoginį renginį, pobūvį...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS