1.5 C
Telšiai
2025 / 01 / 22

Patarimai gerai savijautai: metas save palepinti

Ar jau skaitėte?

Daugybei žmonių per pastaruosius metus teko keisti kasdienius įpročius, gyvenimo būdą, o visa tai gana ryškiai paveikė ir žmonių emocinę būklę. Psichologai tikina, jog karantino metu buvo stebimi nuotaikos svyravimai, išaugo nerimo jausmas ir baimė dėl ateities. Susiduriant su tokiais sunkumais, rekomenduojama atsigręžti į fundamentalius gyvenimo malonumus – net mėgiamų patiekalų gaminimas gali tapti puikia terapija, padėsiančia kovoti su prasta emocine savijauta. 

- Reklama -

Prisitaikymas prie naujų sąlygų – nelengvas iššūkis

Psichologė Upė Varžgalytė Gvozdė.

Pandemija kardinaliai pakeitė žmonių kasdienybę ir sujaukė visą socialinio gyvenimo sričių amplitudę: sumažėjo kelionių, dalis neteko darbų, kurį laiką buvo smarkiai apribotos pramogos, paslaugos, griuvo planai, kas ne vienam sukūrė bejėgiškumo ir suvaržymo jausmus. Psichologė Upė Varžgalytė Gvozdė paaiškina, jog pandeminio laikotarpio sukelta sumaištis paliko gilią žymę žmonių psichologinėje sveikatoje.

„Karantinas neišvengiamai paveikė visas gyvenimo sritis, nuo sveikatos iki santykių, darbo bei finansų. Kadangi šios krizės suvaldymas nuo mūsų beveik nepriklauso, dažnam gali kilti bejėgiškumo jausmas, kuris sukelia nemenką riziką susidurti su depresiniais sutrikimais, pasireiškiančiais sunkiai kontroliuojamomis emocijomis”, – aiškina specialistė pridurdama, kad sunkumai, kurie buvo išgyvenami iki karantino, taip pat niekur nedingo. Pasaulį užklupusi pandemija tik dar labiau pagilino visas neišspręstas asmenines psichologines bėdas. 

Visgi, E. U. Varžgalytė Gvozdė tikina, jog karantinas taip pat suteikė laiko apmąstyti asmenines vertybes ir tikslus bei galimybę labiau branginti kasdienio gyvenimo akimirkas, tokias kaip susitikimai su draugais, aktyvus laisvalaikis, nevaržomos kelionės, gurmaniškos patirtys įvairiuose restoranuose ar jaukūs pasisėdėjimai su draugų kompanija prie vakarienės stalo. 

Maisto svarba gerai psichologinei būsenai

Psichologė įvardija, kad streso bei nervinės įtampos mažinimui stiprią įtaką gali daryti ir skanus, visavertis maistas. Anot jos, net tam tikrų medžiagų bei vitaminų kaip D ar B trūkumas gali sukelti nuotaikų kaitą. Pernelyg mažas dėmesys mitybai gali sulėtinti medžiagų apykaitą, prisidėti prie prastėjančio imuniteto bei ligų išsivystymo, kas dar labiau sustiprintų patiriamus neigiamus išgyvenimus.

„Žvelgiant į maistą, kaip į energijos ir vitaminų šaltinį – jo reikšmė yra nenuginčijama, tačiau lepinimasis mėgiamais patiekalais taip pat sukelia teigiamas emocijas, o jų gaminimo procesas gali virsti hobiu, padedančiu atsipalaiduoti, nusiraminti, susidėlioti mintis. Karantino metu daugybė žmonių pamilo būtent šį atsipalaidavimo būdą, kas ne tik paskatino naujų įgūdžių įgijimą, bet ir leido pasireikšti fantazijai, eksperimentuoti, o tai taip pat puikiai veikia emocinę būseną“, – sako E. U. Varžgalytė Gvozdė.  

- Reklama -

Lietuviškų pagardų ir padažų gamintojo UAB „Daumantai LT” prekės ženklo vadovas Domas Grinkevičius tikina, jog karantinas maisto mylėtojams leido artimiau susipažinti su maisto ruošos namuose ypatybėmis bei priminė apie patiekalų gaminimą gryname ore. Anot jo, tokias tendencijas rodo augantys salotų bei BBQ padažų pasirinkimai.

„Karantino suvaržymai paveikė ne tik žmonių kasdienybę, bet ir valgiaraščius. Jau kurį laiką stebime, kad būtent ryškesnį skonį turintys maisto produktai, įdomesni patiekalai tampa prioritetu, apsilankant prekybos centre. Nuo pandemijos sukeltos įtampos pailsėti norintys maisto mylėtojai nevengia eksperimentuoti virtuvėje ar ant grilio. Pirkėjai ieško įdomesnių alternatyvų mėsos, daržovių ir salotų pagardinimui šią vasarą jie dėmesį labiausiai atkreipia į naujus, egzotiškus skonius, renkasi įdomesnių ingredientų turinčius padažus”, sako D. Grinkevičius. 

Savo emocine sveikata rūpintis – būtina 

Psichologė E. U. Varžgalytė Gvozdė pažymi, kad šiltasis metų periodas yra itin tinkamas laikotarpis pagerinti savo psichologinei sveikatai. Ji pataria išmokti ne tik lepinti save smulkiais malonumais, tokiais kaip skanus maistas, išvykos į gamtą, bet ir susikurti tinkamą dienos ritmą, kuriame būtų vietos laisvalaikio pramogoms. 

Emocinę būseną išlaikyti padeda užsiėmimas mėgstama veikla, socializacija, kurios itin trūko karantino metu, bendravimas su artimaisiais, draugais. Kai kuriuos žmones pandemija iš tiesų paskatino keisti požiūrį, labiau rūpintis savo sveikata, emocijomis, dažniau rodyti dėmesį artimiesiems, mėgautis ir vertinti kasdienybės teikiamas galimybes”, – aiškina psichologė. 

Ji priduria, kad psichologinės sveikatos stabilumui labai svarbu bent 7–8 valandos nepertraukiamo miego, pilnavertė ir reguliari mityba, fizinio aktyvumo palaikymas. Sportuojant ar mankštinantis, kūne išsiskiria medžiagos, kurios reguliuoja svarbius organizmo procesus, todėl net ir nedidelis fizinis aktyvumas gali atnešti daug teigiamų pokyčių, jei atliekamas reguliariai. Tuo tarpu miegant, kūnas ir psichika ilsisi, yra apdirbami bei nuslopinami kilę sunkumai, įvairūs vidiniai konfliktai, įtampa ir stresas.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Kadangi šis įrašas buvo naudingas...

Sekite mus socialiniuose tinkluose!

TOP naujienos

Horoskopai spalio 4 dienai

AVINASŠiandien jūsų laukia pripažinimas, net jei to ypatingai ir nesiekėte. Nesidrovėkite žengti priekin ir imtis vadovauti paradui. Bet kokia užduotis jums įveikiama, ir aplinkiniai...

Penki svarbūs energiją taupančių prietaisų naudojimo privalumai

Šiandien namų ūkiai vis dar yra vieni iš pagrindinių žalingų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo didėjimo kaltininkų. Taip yra todėl, kad buitiniai prietaisai naudoja...

Astrologinė prognozė vasario 21-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Šiandien nukreipkite savo dėmesį į šeimą, artimuosius, vaikus. Jei vakarui suplanavote susitikimą su draugais, ėjimą į renginį, varžybas ar pan., pažadėkite ir savo...

„Rimi“ ir toliau mažina kainas pieno produktams – nuo metų pradžios vidutinis pokytis 16-26 proc.

Nuo šiandien tiek fizinėse, tiek elektroninėje prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvėse pirkėjai ras pieno gaminių pigiau. Nuo 3 iki 8 proc. kainos sumažėjo „Pieno žvaigždžių“...

Ar mažesnė kaina paskatintų pirkti elektromobilius?

Norvegija, panaikinusi muito ir kelių mokesčius bei suteikusi nemokamą parkavimą elektromobiliams miestuose, tapo pirmąja pasaulyje šalimi, kur elektromobilių pardavimai viršijo įprastų automobilių pardavimus. Mokestinė politika gali sumažinti įvairių mažesnę žalą darančių prekių ar prekių...

Respublikos Prezidento rinkimuose ir referendume teisę balsuoti turės 2 385 234 rinkėjai

Gegužės 6 d., likus vienai dienai iki išankstinio balsavimo pradžios, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino galutinį 2024 m. Respublikos Prezidento rinkimuose ir referendume dėl pilietybės išsaugojimo turinčių teisę balsuoti rinkėjų sąrašą. Iš viso šiuose rinkimuose...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS