17.6 C
Telšiai
2024 / 07 / 13

Nebesikankinkite: efektyvūs metodai, kaip atsikratyti įkyriųjų vaisinių muselių namuose

Ar jau skaitėte?

Rudeniškos gėrybės masina ne tik žmones – vos palikus ilgesniam laikui ant spintelės prakąstą obuolį ar pusę kriaušės, netruks pasirodyti ir vaisinės muselės. Nors jos nekanda, tačiau gali labai erzinti. Laimei, yra visai paprastų būdų jų netrukus atsikratyti – bus pigu ir efektyvu. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, pirkėjams pagelbės tiek nebrangūs specialūs preparatai, tiek virtuvėje naudojami produktai.

- Reklama -

Mokslininkai atradę unikalią vaisinių muselių savybę

Vaisinė muselė savo populiarų pavadinimą gavo dėl nepaprasto jos uoslės receptorių jautrumo. Ji gali užuosti etanolio ir etilo acetato kvapą net iš kelių metrų atstumo. Šie junginiai yra pūvančiuose vaisiuose vykstančios fermentacijos rezultatas.

Muselės.

Iš eilinių namų vejamos, vaisinės muselės yra gerokai labiau mėgstamos mokslininkų, kurie skiria nemažai dėmesio šių mažų vabzdžių tyrimams. Neseniai nustatyta, kad vaisinės muselės turi ypač gerai išvystytą vieną iš pojūčių – jos geba atskirti net 6 skirtingus skonius.

Mūsų pojūčiai apima regą, uoslę, lytėjimą, klausą ir skonį. Pastarasis atsakingas už saldumo, rūgštumo, sūrumo ar aštrumo – ir, kaip paaiškėjo palyginti neseniai, taip pat penktojo skonio – umami – suvokimą. Tačiau pasirodo, kad tai dar ne visi pojūčiai, kuriuos gali patirti organizmas – bent jau vaisinių muselių.

Kalifornijos universiteto, Kinijos mokslų akademijos ir Monello cheminių pojūčių centro (JAV) mokslininkai atrado, kad vaisinės muselės geba aptikti dar vieną, šeštąjį skonį – šarminį arba bazinį. Sugebėjimas pajusti didelio ir mažo pH maisto „skonį“ yra labai svarbus jų išgyvenimui, nes dėl jo muselės gali išvengti, pavyzdžiui, netinkamos aplinkos kiaušinėliams dėti.

Pirmas žingsnis – prevencija

Geriau pažinti muselių įpročius bei poreikius verta ne tik mokslininkams, o ir visiems – tuomet bus lengviau jų atsikratyti. Pasak „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotojos Jolantos Sabaitienės, jų kiaušinėliai dažniausiai atnešami iš lauko ant daržovių ar vaisių, o subrendusius vabzdžius į vidų privilioja prinokusių, rūgstančių produktų kvapas.

- Reklama -

Muselės taip pat gali daugintis šiukšlių konteineriuose ar tuščiuose buteliuose, taip pat ant šluosčių, grindų šepečių – pakanka, kad aplinka būtų drėgna ir rūgstanti. Kadangi jos užteršia mūsų vartojamą maistą, verta rasti veiksmingą būdą jomis atsikratyti.

„Geriausia priemonė yra prevencija – t. y., nesukurti jas viliojančios aplinkos. Vaisius ir daržoves laikykite šaldytuve, greitai gendančius produktus išmeskite, o šiukšles reguliariai išneškite. Jei valgant sultingą vaisių ištryško sultys arba išpylėte vaisvandenių ar kito gėrimo, viską reikia nedelsiant nuvalyti, o nešvarią vietą nuplauti“, – pasakoja J. Sabaitienė.

Specialios priemonės – itin efektyvios

Kovą su vaisinėmis muselėmis galite pradėti naudodami specialiai tam skirtus produktus. Tai įvairios gaudyklės, purškikliai arba preparatai, kurių galima įsigyti parduotuvėse. Be kita ko, veiksmingi gali būti vaisinių muselių klijai, kuriuos galima dėti, pavyzdžiui, ant stiklo arba ant spintelės, netoli vaisių. Produktas padės atsikratyti ne tik vaisinių muselių, bet ir kitų vabzdžių.

„Vasarą būna priemonių nuo lauko vabzdžių pikas, tuo tarpų vėstant orams pirkėjai aktyviau dairosi būdų apsisaugoti nuo nelauktų svečių namuose. Įsibėgėjus rudeniui jau nebeaktualu gynyba specialiai nuo uodų, tačiau pirkėjai ieško priemonių nuo kitų skraidančių, ropojančių parazitų“, – pastebi V. Budrienė.

Naudinga yra investuoti ir skysčius, skirtus konteineriams ir šiukšlių maišams purkšti, kurie sunaikins vabzdžių lervas ir neutralizuos nemalonius kvapus. Be to, verta pagalvoti apie vabzdžiaėdžių augalų, kurie natūraliai padės atsikratyti vabzdžių, įsigijimą.

Pasitelkite namines priemones

„Su vaisinėmis muselėmis galima kovoti ir naminių priemonių metodais. Galite patys pasigaminti veiksmingų klijų nuo vabzdžių, pavyzdžiui, medaus ar klevų sirupo tirpale pamirkydami storesnio popieriaus ar kartono. Gerai nuvarvinus ir kiek pradžiovinus, tokiame lape tereikia padaryti skylutę, per ją perverti siūlą ir pakabinti tokią savadarbę gaudyklę virtuvėje“, – patarimu dalijasi vaisių žinovė.

Kas dar padės, kad atsikratytumėte šių nekviestų svečių virtuvėje? J. Sabaitienė dalijasi efektyviais metodais:

Gaudyklė stiklainyje – į nedidelį stiklainį įdėkite vaisių likučių, saldžių sulčių arba obuolių acto ir sandariai užvyniokite jo viršų folija arba maistine plėvele. Padarykite joje nedidelių skylučių. Musės įskris į vidų, bet negalės išskristi.

Obuolių actas ir indų ploviklis – dubenėlyje sumaišykite šaukštą obuolių acto su šaukštu indų ploviklio ir palikite virtuvėje šalia vaisių. Skystis pritrauks vaisines museles, ir jos jame įklimps.

Pipirmėčių aliejus – vaisinės muselės nemėgsta šio kvapo, todėl verta kelis lašus aliejaus sumaišyti su karštu vandeniu, supilti į purkštuvą ir retkarčiais papurkšti virtuvėje. Panašiai galima naudoti ir levandų aliejų.

Kvapnios žvakės – žvakės namuose ne tik suteiks jaukumo, bet ir padės kovoti su vaisių muselėmis. Rinkitės kvapus, kurių jos negali pakęsti – bazilikų, pipirmėčių, eukaliptų, citrinžolių, levandų ar gvazdikėlių.

Bazilikas – vaisinės muselės nemėgsta šviežio baziliko kvapo. Todėl verta virtuvėje pasistatyti augalą, kad galėtumėte jį naudoti gamindami maistą ir kartu atbaidyti šiuos vabzdžius.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Įmokas į pensijų fondus mokėjo kas ketvirtas šalies gyventojas

724 tūkstančiai. Tiek šalies gyventojų papildė savo sąskaitas pensijų fonduose įmokomis už liepą. „Sodra“ primena, kad birželį baigėsi terminas, per kurį gyventojai galėjo atsisakyti...

Horoskopas rugpjūčio 11 dienai

AVINASImkitės iniciatyvos pašalinti kvailą nesusipratimą. Galėsite pasidžiaugti, kad vėl atsinaujino sena draugystė. Neieškokite slaptos prasmės ten, kur jos nėra. Kartais dalykai yra būtent tokie,...

Elektronikos atliekas renkanti biblioteka: skleidžiame tvarumo virusus

Dešimtys Lietuvos bibliotekų renka elektronikos atliekas, o kai kurioms tai daryti sekasi ypač sėkmingai. Viena tokių – Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Elektronikos platintojų...

AB „Lietuvos automobilių kelių direkcija“ tęs momentinių greičio matuoklių diegimą

Lietuvos automobilių kelių direkcija dėl eismo saugumo keliuose tęs momentinių greičio matuoklių ir vidutinio greičio matavimo sistemų diegimą. 2023-2024 m. Lietuvos keliuose planuojama įrengti...

Rudenį ženkliai auga avarijų skaičiai – ekspertas pasakė, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį

Prie rudens diktuojamų eismo sąlygų vairuotojams reikia priprasti gana greitai, norint išvengti eismo įvykių. Tačiau persiorientuoti nuo saulėtų ir ilgai šviesių vasaros vakarų nėra paprasta, todėl kiekvieną rudenį atsiranda iššūkių, su kuriais vairuotojai turi...

Ką valgyti lapkritį? Paprastos ir pigios idėjos iš šio mėnesio gėrybių

Rudens pabaiga – jau tas metas, kai vis dažniau atidaromi vasarą paruošti raugintų, marinuotų gėrybių stiklainiai. Tačiau lapkritį dar netrūksta ir šviežių vaisių bei daržovių, kuriomis pasimėgauti vertėtų nepraleisti progos. Kaip pastebi Vaida Budrienė,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS