Artėjant didžiosioms metų šventėms daugelis tikriausiai neįsivaizduoja savo šventinio stalo be patiekalų, kurių vienas pagrindinių ingredientų – majonezas. Visgi, apie šį pagardą sklando nemažai mitų, o kai kurie maisto mėgėjai apskritai jo atsisako. Gydytojas dietologas padės atsakyti į svarbiausius klausimus apie šį lietuvių pamėgtą pagardą, o vieno moderniausių šalyje padažų ir pagardų gamintojo atstovas papasakos apie asortimento naujoves, tarp kurių – veganiškas majonezas.
Pagardas, o ne pagrindinis patiekalas
Gydytojas dietologas Edvardas Grišinas sako, kad majonezo nereikėtų vertinti kaip atskiro produkto. Anot jo, visų pirma – tai pagardas, kuris nėra vartojamas vienas. Be to, nereikėtų išskirti vieno ar kito majonezo ingrediento maistinės vertės, mat svarbi jų visuma.
„Neretai majonezas nepelnytai nuvertinamas kaip ypač nesveikas produktas, tačiau jo sudėtis ir gaminimo metodas yra pakankamai paprastas. Tradiciškai majonezas gaminamas iš aliejaus, kiaušinio trynio, citrinos sulčių, druskos, acto, kartais dedama šiek tiek garstyčių. Tad ingredientų sąrašas tikrai nėra ilgas“, – pasakoja dietologas.
Renkantis jau pagamintą majonezą prekybos centrų lentynose, E. Grišinas pataria atkreipti dėmesį į pirmuosius ingredientus, kurie turėtų būti aliejus, kiaušinis arba jo trynys, citrinos sultys, druska, taip pat turėtų būti nurodytas ir sudedamųjų dalių kiekis procentais: „Visi kiti priedai gali būti naudojami produkto galiojimo laikui prailginti ar skoniui pagerinti, todėl reikėtų būti atidiems ir stengtis išsirinkti majonezą su kuo mažesniu konservantų, tirštiklio krakmolo bei skonio stipriklių kiekiu.“
Svarbi aliejaus kokybė
Aliejus – pagrindinė majonezo sudedamoji dalis, tad jo kokybė yra itin svarbi, teigia E. Grišinas. Dažniausiai maisto pramonėje majonezo gamybai naudojamas saulėgrąžų arba rapsų aliejus, retais atvejais – alyvuogių ar kiti aliejai. Apie rapsų aliejų sklando, ko gero, daugiausia įvairių mitų, kurie, pasak dietologo, tikrai ne visada pagrįsti.
„Rapsų, saulėgrąžų ir alyvuogių aliejus palyginę pagal biocheminę sudėtį, maloniai nustebsite, nes pagal polifenolinių antioksidacinių medžiagų kiekį, rapsų aliejus yra estafetės lyderis. Tai puikus nesočiųjų riebalų šaltinis turintis savyje tiek omega-3, tiek omega-6 riebiųjų rūgščių, o su širdies ir kraujagyslių ligomis siejamų sočiųjų rūgščių kiekis jame – mažas. Be to, naujausi tyrimai neparodė neigiamo rapsų aliejaus vartojimo poveikio cholesterolio koncentracijai. Netgi atvirkščiai, tyrimų metu pastebėta, kad mažo tankio lipoproteinų (t. y., blogojo cholesterolio) ir trigliceridų sumažėjo“, – mitus apie rapsų aliejų sklaido specialistas ir priduria, kad parduotuvėje renkantis majonezą, svarbu atkreipti dėmesį, jog pagardas nebūtų pagamintas naudojant genetiškai modifikuotą rapsų aliejų.
E. Grišinas džiaugiasi, kad, ant pakuotės nurodydami ingredientų kilmę ir kitus kokybės rodiklius, maisto pramonės atstovai tampa vis atviresni su vartotojais dėl gaminių maistinių savybių. Lietuviškų pagardų gamintojo UAB „Daumantai LT“ produktų plėtros vadovas Domas Grinkevičius sako, kad jų įmonė skiria ypatingą dėmesį gaminių sudedamųjų dalių kokybei – gamyboje daugiausia naudojami laisvėje laikomų vištų kiaušiniai, natūralūs prieskoniai, o vietoje dažnai maisto pramonėje naudojamos citrinos rūgšties – natūralios citrinos sultys. Daumantų asortimente taip pat galima rasti ekologiškų produktų liniją ir gaminių be konservantų.
„Mūsų šalies vartotojai daug dėmesio skiria maisto produktų kilmei ir sudėčiai, rūpinasi, kad ant jų kasdienio ar šventinio stalo patiekiami gaminiai turėtų kuo natūralesnį skonį, būtų pagardinti natūraliais prieskoniais, turėtų mažiau druskos ar cukraus. Atsižvelgdami į tai, gamybos procese siekiame sukurti produktus, kurie pasižymėtų ne tik išskirtinėmis skonio savybėmis, bet ir aukščiausios kokybės ingredientais ir atitiktų naujausias mitybos tendencijas“, – tikina D. Grinkevičius.
Svarbiausia – saikas
Nors pats dietologas pripažįsta, kad baltosios mišrainės, silkės ar virto kiaušinio neįsivaizduoja be majonezo, bet primena, kad kalbant apie šį pagardą svarbu nepamiršti, jog tai tikrai nėra kasdienis produktas ir mėgaujantis juo svarbu išlaikyti saiką. Gydytojas nuramina, kad per šventes ar ypatingomis progomis suvalgyta porcija mėgiamos mišrainės ar kito patiekalo su majonezu neturėtų sugriauti mūsų sveikos mitybos piramidės principų.
„Svarbiausia yra subalansuota mityba, kai vartojama pakankamai natūralių daržovių ir vaisių, liesos mėsos, pieno produktų, žuvies, tad vienas ar kitas šaukštelis majonezo žalos tikrai nepadarys“, – tikina mitybos specialistas.
Gamintojai taip pat nesnaudžia, o siekdami atliepti naujausias mitybos tendencijas sekančių vartotojų poreikius, siūlo įvairias alternatyvas ir neatsiejamam lietuvių stalo palydovui – majonezui. Plačiame Daumantų padažų ir pagardų asortimente galima rasti ne tik klasikinį pusriebį majonezą, „Karališką“ majonezą be E, ekologišką majonezą su jūros druska, bet ir šviežiausią Daumantų naujieną – ekologišką veganišką majonezą, kuris turėtų itin patikti augalinę mitybą propaguojantiems vartotojams. Verta paminėti, kad „Daumantai LT“ – vienintelis Lietuvoje padažų ir pagardų gamintojas, turintis ekologiškų produktų liniją.