11.7 C
Telšiai
2024 / 10 / 09

Lietuvių duonos vartojimo įpročiai

Ar jau skaitėte?

Vienas produktų, kurio dažniausiai pasigenda svetur gyvenantys tautiečiai – juoda duona. Tačiau, remiantis tarptautinės rinkos tyrimų bendrovės „NielsenIQ“ Lietuvos duonos rinkos duomenimis*, matoma, kad šviesi duona šalyje tapo perkamesnė negu tamsi, o ir apskritai lietuviai duonos vartoja vis mažiau. Besikeičiančius Lietuvos vartotojų įpročius ir naujausias šalies duonos rinkos tendencijas komentuoja „Vilniaus duonos“ komercijos direktorius Artūras Kokoškinas.

- Reklama -

Duonos perkama mažiau, populiariausia – kvietinė

Bendras suvartojamos pakuotos duonos kiekis 2022 m. sausio–rugpjūčio mėnesiais Lietuvoje sumažėjo 5 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai.

„Vilniaus duonos“ komercijos direktorius A. Kokoškinas teigia, kad vartojimo mažėjimas gali turėti kelias priežastis: „Žmonių mitybos įpročiai kasmet keičiasi, jie duonos vartoja mažiau. Renkasi mažesnį kiekį, bet įvairesnės duonos ar ją keičia kitais produktais. Tie, kurie netoleruoja glitimo, vartoja duoną be jo arba renkasi kitas alternatyvas. Be to, dalis vartotojų perka ne pakuotą, o parduotuvėje ar kepyklėlėje keptą duoną.“

Anot A. Kokoškino, populiariausia Lietuvoje šiuo metu yra kvietinės duonos kategorija. „NielsenIQ“ rinkos duomenys rodo, kad šioje kategorijoje mėgstama išlieka skrudinimo duona, jos šiais metais pagaminta beveik 8 tūkst. tonų. Šios duonos gamybos apimtis išlieka panaši jau porą metų.

„Vis daugiau parduodama skrudinti skirtos kvietinės forminės sumuštinių duonos. Pastaruosius porą metų šių rūšių duona iš pirkėjų krepšelių vis dažniau išstumia ir batoną. Jo pardavimai pastebimai mažėja jau beveik dešimtmetį, o gamybos apimtis nuo 2020 m. sumenko apie 12 proc. Batonas neturi tradicinės vietos lietuvių maisto kultūroje ir jo vietą užima forminė kvietinė duona bei porcijinės duonelės. Tokią duoną galima greitai paskrudinti skrudintuve. Šilta ir traški duona yra pamėgta vartotojų“, – apie duonos tendencijas pasakoja A. Kokoškinas.

Jo nuomone, forminei kvietinei duonai nebūdingas intensyvus skonis, todėl ji dera prie bet kurio kito produkto. Ją galima valgyti tiek su džemu, tiek su mėsa, sūriu ar improvizuoti atrandant netikėtus skonių derinius. „Galima sakyti, kad ji yra sumuštinio pagrindas, padedantis atskleisti kitų produktų skonines savybes“, – sako A. Kokoškinas.

- Reklama -

Pagaminama daugiau baltos duonos, atsigręžiama į sveikesnes alternatyvas

Remiantis minėto tyrimo duomenimis, tiek praėjusiais metais, tiek 2020-aisiais baltos duonos gamybos apimtis pralenkė juodos duonos apimtį.

„Kvietinę duoną pirkėjai renkasi dažniau, todėl natūralu, kad jos ir pagaminama daugiau. Nors Lietuva visada buvo rugių kraštas ir garsėjo ruginės duonos kepimo tradicijomis, tradicinę ruginę duoną valgome vis rečiau. Artimesni tampa Vakarų Europos gyventojų duonos pasirinkimai“, – teigia „Vilniaus duonos“ komercijos direktorius.

Per pastaruosius kelerius metus stabili išliko grūdėtos duonos kategorija. 2022 m. ruginės grūdėtos duonos gamybos apimtis sumažėjo tik 2,3 proc. Kvietinės grūdėtos duonos gamybos apimtis 2021 m. padidėjo 5 proc., palyginti su 2019 m.

Pasak A. Kokoškino, grūdėtoje duonoje gausu skaidulų, kurios yra svarbus sveikatai palankios duonos elementas. „Didėja žmonių susirūpinimas savo sveikata, jie ieško sveikesnių mėgstamų produktų versijų. Ši tendencija pastebima tiek ruginės, tiek kvietinės duonos segmentuose. Tad duona su grūdais, taip pat mažiau cukraus turinti duona yra išties paklausi“, – pasakoja jis.

Atsižvelgdamas į šias tendencijas A. Kokoškinas pamini, kad duonos rinkoje matomas kryptingas sveikesnių produktų pasiūlos kūrimas ir jau turimų produktų tobulinimas. „Mūsų ateinančių metų planuose – ir esamo produktų portfelio palaipsnis atnaujinimas mažinant cukraus, druskos, didinant viso grūdo miltų procentą, ir naujos išvaizdos duonelių bei kvietinės duonos pasiūlymas pirkėjams“, – teigia pašnekovas.

* Duomenyse vertinamas 2022 m. sausio–rugpjūčio mėnesių laikotarpis.

Lina Petruškienė

TOP naujienos

Turtingiems asmenims daugiau VMI priežiūros

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog Didžiųjų mokesčių mokėtojų (DMM) stebėsenos ir konsultavimo departamente įsteigtas padalinys, atsakingas už didelės vertės turtu disponuojančių gyventojų mokestinių...

Marijampolėje per pataisos namų tvorą svaidomi ne tik telefonai

Marijampolės pataisos namai informavo, kad į jų teritoriją buvo permesta nuteistiesiems draudžiamų daiktų iš Sporto gatvės esančios automobilių stovėjimo aikštelės. Pataisos namų pareigūnai, reaguodami...

Pirminė odontologinė pagalba: kas tai, kur ir kaip gauti nemokamai?

Ligonių kasos sulaukia gyventojų klausimų, kur reikėtų kreiptis norint gauti pirmines odontologines paslaugas, kas yra kompensuojama, o už ką visgi tenka susimokėti. Kokia naudą gausite...

Energijos kainos kyla žaibiškai. Kaip elgtis, kad išgyventum?

Remiantis oficialiais duomenimis, liepos mėnesio vidutinė biržos elektros kaina Lietuvoje buvo didžiausia per visą dalyvavimo biržoje laikotarpį nuo 2013 m. Rugpjūtį, palyginti su liepa,...

Mitai apie saldiklius: padeda numesti svorio ir gerina smegenų veiklą

Prasidėjus šiltajam metų sezonui daugelio dėmesį patraukia maisto produktai ar gaivieji gėrimai su užrašais „dietinis“ arba „sumažintas cukraus kiekis“. Tikėdamiesi greitai padailinti kūno formas ar pagerinti sveikatą, vartojant dirbtinius saldiklius, žmonės neretai sulaukia priešingo...

VRK jau gavo dviejų partijų prašymus registruotis prezidento rinkimų kampanijai

Sekmadienį prasidėjus prezidento rinkimų kampanijai, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) jau gavo dviejų politinių partijų paraiškas – rinkimams registravosi Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ bei Laisvės partija. „Vakar gavome dviejų politinių partijų prašymus registruoti juos politinės kampanijos...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS