0.4 C
Telšiai
2023 / 02 / 02

Kelių chuliganai už nebrangių automobilių vairo šiurpina miestiečius ir gatvėse, ir kalėdinėse aikštėse

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Šaltasis metų sezonas – ne pats dėkingiausias laikas automobiliui. Meteorologiniai reiškiniai padidina riziką kelyje patekti į auto įvykį, o kelių barstymui naudojama druska veikia mūsų turtą – pastatų sienas, batus, ir, žinoma, automobilius. Dėl šios priežasties dalis vairuotojų žiemos kelionėms naudoja paprastesnį, pigiau taisomą automobilį, dar vadinamą winter beater‘iu.

- Reklama -

Tiesa, lietuviai šį terminą supranta savaip, po šiuo pavadinimu paslėpdami chuliganiškas veiklas kelyje.

Winter beater apibrėžimas pradėtas vartoti anglakalbėse šalyse, kuriose žiemos pasižymi permainingomis oro sąlygomis, o kelionių saugumui užtikrinti per sezoną sunaudojama daugybė tonų druskos. Šį, žiemai skirto automobilio, apibūdnimą dažniau galima sutikti Kanadoje, Jungtinėje Karalystėje, tačiau pastaruoju metu jis vis garsiau skamba ir Lietuvoje.

Lietuviai paskirtį supranta skirtingai

Yra dalis žmonių, kurie savo išpuoselėtus automobilius šaltuoju metų laiku palieka garažuose, o žiemai įsigyja paprastus, techniškai tvarkingus automobilius. Paprastai jie būna tie, kurie yra pavyzdingi eismo dalyviai. Tačiau yra ir kitokių winter beater‘ių.

„Pastariesiems paprastai nėra svarbi transporto priemonės techninė būklė. Dažnai tokie vairuotojai nusiperka kažkokį, nešvelniai tariant, lavonėlį, kartais net ir be techninės apžiūros. Išsiima vienos dienos leidimą keliauti į techninės apžiūros stotį, apsidraudžia minimaliausiam terminui ir važinėja negailėdami automobilio“, – sako vairavimo instruktorė Olga Židovlenkova.

Skelbimų portalo „Autogidas.lt“ vadovas Evaldas Narbuntovičius teigia, kad prieš žiemos sezoną fiksuota išaugusi naudotų automobilių paklausa. Anot jo, net ir perkant žiemos sezonui skirtą automobilį labai svarbu suprasti, kad net jei automobilis nėra brangus, būtina pirkimo-pardavimo sutartyje nurodyti visus žinomus transporto priemonės trūkumus, atlikti techninę patikrą ir įsitikinti, kad važinėti su nauju pirkiniu bus saugu.

- Reklama -

„Taupyti savo ir aplinkinių saugumo kaina tikrai nevertėtų“, – įsitikinęs „Autogidas.lt“ vadovas.

Trūksta legalių vietų

Pasak instruktorės O. Židovlenkovos, nelegalūs veiksmai kelyje, ypač jauniesiems vairuotojams yra tarsi savo galios demonstravimas. Ji atkreipia dėmesį ir į tai, kad Lietuvoje trūksta vietų, kuriose savo įgūdžius vairuotojai galėtų lavinti legaliai.

„Norint legaliai išbandyti automobilio galimybes saugioje teritorijoje reikia suderinti leidimą su atitinkamomis institucijomis, o norit profesionalesnės erdvės – išsinuomoti trasą. Visa tai kainuoja, nemaža dalis nusprendžia geriau už pinigus prisipildyti baką degalų nei tuos pačius pinigus skirti, pavyzdžiui, trasos nuomai. Lietuvoje trūksta legalių vietų, kur vairuotojai galėtų išsilieti. Bėda ir ta, kad kai kurios legalios aikštelės dirba tik darbo dienomis darbo metu“, – pažymi O. Židovlenkova.

Nors neretas vairuotojas tyčinį automobilio slydimą suvokia kaip pramogos elementą ir nesiekia padaryti žalos, tačiau ne visada tokie pasismaginimai baigiasi laimingai. Nors skaudžių nelaimių dažniausiai pavyksta išvengti, tačiau žiemos laikotarpiu draudikai susiduria su didesniu kiekiu tokio tipo įvykiu.

Žiemą daugėja nuvažiavimo nuo kelio atvejų

Draudimo bendrovės BTA Transporto žalų reguliavimo skyriaus vadovas Andrius Gasparavičius sako, kad žiemą gerokai padaugėja smulkių techninių eismo įvykių, kurių metu padaroma žala tik transporto priemonėms, tačiau netrūksta ir tokių, kai apgadinama miestų infrastruktūra – stulpai, atitvarai, kelio ženklai.

„Jeigu vairuotojai sutaria, kas kaltas dėl eismo įvykio, policijos įsikišimo nereikia. Pareigūnai įvykio vietoje gali nebūti ir tuo atveju, jeigu padaroma žala tik transporto priemonei. Būtent dėl šių priežasčių sunku vertinti tikrąjį eismo įvykių mastą, nes lieka neaišku, kurie jų sukeliami iš chuliganiškų paskatų. Tačiau jei visgi nustatoma, kad eismo įvykis sukeltas tyčia, grubiai pažeidus kelių eismo taisykles (KET), tokiu atveju draudimo bendrovės gali priimti sprendimą nepadengti vairuotojo sukeltos žalos“, – įspėja draudimo bendrovės atstovas.

Jis taip pat pastebi, kad žiemą daugėja besinaudojančiųjų „Pagalba kelyje“ paslauga, kurią siūlo draudimo bendrovė. Dažniausiai pagalbos kreipiasi į pusnis įvažiavusių ir užklimpusių bei po eismo įvykių apgadintų automobilių vairuotojai, taip pat tie vairuotojai, kurie kelionės metu praduria padangą.

„Pastebime, kad „Pagalba kelyje“ paslauga vis labiau domina vairuotojus. Jei vasaros metu vairuotojai linkę laukti draugų ar giminaičių pagalbos, tai žiemą ilgai negaišta ir naudojasi minėta paslauga“, – pažymi.

Pasiūlymais dalijasi socialiniuose tinkluose

Automobilių pardavimų portalo „Autogidas.lt“ vadovas E. Narbuntovičius apie winter beater‘ius puikiai žino, kokie yra tokio tipo vairuotojų poreikiai ir teigia, kad jų gretos Lietuvoje didėja. Anot E. Narbuntovičiaus, tik žiemos sezonui automobilio ieškantys vairuotojai dažniausiai domisi 15-18 metų amžiaus transporto priemonėmis. Tokius automobilius, anot jo, nėra sudėtinga tvarkyti, remontui nereikia ypatingos įrangos, dėl to ir jų eksploatacija yra sąlyginai nebrangi.

„Pastebime, kad žiemos laikotarpiu vairavimo entuziastų grupėse suaktyvėja dalijimasis galingesniais modeliais, varomais galiniais arba visais ratais. Dažniausiai tai būna BMW, „Mercedes-Benz“, „Subaru“ automobiliai, o variklio tūris dažnai siekia 2 litrus ar net daugiau. Tokie automobiliai kainuoja apie 1500 eurų, tačiau ne visi parduodami su galiojančia technine apžiūra“, – dėmesį atkreipia „Autogidas.lt“ vadovas.

E. Narbuntovičius taip pat akcentuoja, kad žiemos laikotarpiu dažniau ieškomi benzinu varomi automobiliai, ypač, kai kalbama apie ne pirmąją dešimtį metų skaičiuojančias transporto priemones.

„Pramogauja“ ir prie miestų eglių

Policijos duomenimis, iki lapkričio mėnesio šalies keliuose užfiksuota beveik 250 chuliganiško vairavimo atvejų, praėjusiais metais, per visus kalendorinius metus tokių pažeidimų skaičius siekė beveik 450.

Kelių policijos tarnybos specialios paskirties skyriaus vyriausiasis tyrėjas Jonas Dovidonis sako, kad dažniausiai chuliganiško vairavimo pažeidimus pavyksta užfiksuoti patiems pareigūnams neviešo patruliavimo metu, naudojant nežymėtas policijos transporto priemones. Tačiau pareigūnas džiaugiasi, kad pilietiški žmonės taipogi nėra abejingi pažeidimams ir vis dažniau siunčia pažeidimų vaizdo įrašus.

„Dažniausiai fiksuojamas važiavimas šonaslydžiu gatvėse ir aikštelėse esant skirtingoms oro sąlygoms. Taip pat fiksuojami ir pavojingi lenkimai draudžiamose vietose, apvažiavimai kitų transporto priemonių kelkraščiais, nerodant jokių įspėjamųjų signalų ir keliant pavojų eismo saugumui iš chuliganiškų paskatų. Pavojingi manevravimai sankryžose, lenkimai ir apvažiavimai esant draudžiamam šviesoforo signalui, keliant pavojų pėstiesiems ir kitiems eismo dalyviams“, – sako J. Dovidonis.

Pareigūnas išskyrė ir vieną akiplėšiškiausių pažeidimų, kurį policijai teko užfiksuoti.

„Vairuotojas atvažiavo į miesto aikštę ir esant apledėjusiai dangai, slysdamas šonu, suko ratus aplink papuoštą šventinę Kalėdinę miesto eglę. Akivaizdu, kad vairuotojas tokiu važiavimu prieš susirinkusius žmones siekė demonstruoti savo išskirtinumą“, – pasakojo pareigūnas.

Galvoja, kad yra nemirtingi

Dalis vairuotojų nori ne tik adrenalino, trokšta išbandyti kažką naujo, bet dar nori ir pademonstruoti savo gebėjimus kitiems. Dėl to, anot vairavimo instruktorės O. Židovlenkovos, ryžtasi kartais net sunkiai protu suvokiamiems pasivažinėjimams, kuriuos filmuoja ir talpina socialiniuose tinkluose.

„Jaunimas yra apsėstas žaidimų, kuriuose perkrovus kompiuterį atsinaujina gyvybės, todėl ir realiame gyvenime mano, kad gal jiems nieko nenutiks. Kertasi realus ir virtualus gyvenimas, bet dalis žmonių pamiršta, kad vairuotojo pažymėjimas nėra vien tik smagumas, tai – atsakomybė. Baisu, kai automobilis gali tapti žudymo įrankiu, kuris patekęs į netinkamas rankas sukelia tragiškas pasekmes“, – sako O. Židovlenkova.

BTA Transporto žalų reguliavimo skyriaus vadovas atkreipia dėmesį, kad jaunieji vairuotojai turi būti ypatingai dėmesingi žiemos metu. Taip pat, turi atkreipti dėmesį, ar transporto priemonės draudimas galioja tuo metu, kai vairuoja jaunasis vairuotojas.

„Nemažai jaunesniųjų vairuotojų, kol neturi savojo, naudojasi tėvų automobiliu. Kartais netgi be tėvų žinios. Jeigu draudimo polise yra nurodytas jauniausiojo vairuotojo amžius arba turimas stažas ir transporto priemonę vairuoja jaunesnis asmuo nei leistina, tokiu atveju, įvykus eismo įvykiui automobilio savininkui gali tekti pačiam padengti žalą. Todėl jaunųjų vairuotojų saugumu raginame pasirūpinti iš anksto, o dar geriau, jei patys jaunieji vairuotojai savimi rūpintųsi“, – pažymi Andrius Gasparavičius.

Ieva Pabiržė
Atstovė ryšiams su žiniasklaida
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje

spot_img
spot_img

1 mlrd. eurų Lietuvos ekonomikai: jau paskelbta energetinio persitvarkymo kvietimų už 91 mln. eurų

Iš beveik 1 milijardo eurų finansinės paramos, iki 2023 metų pabaigos numatytos Lietuvos ekonomikai stiprinti, žalesnei ekonomikai ir energetiniam persitvarkymui skatinti jau paskelbti 5 kvietimai už 91 mln. eurų, gauta paraiškų už beveik 31...

ORAI: Šiandien bus debesuota, kai kur su pragiedruliais

Šiandien bus debesuota, kai kur su pragiedruliais. Daug kur protarpiais krituliai, daugiausia sniegas, šlapdriba. Kai kur plikledis, galima silpna lijundra. Vėjas pietvakarių, vakarų, pereinantis į šiaurės vakarų, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra nuo 1 laipsnio...

Horoskopai vasario 2 dienai

AVINASJei norite išvengti finansinės krizės, nereikėtų tenkinti kiekvieno savo noro, bent jau šiandien. Labiau pasitikėkite žmonėmis, šiandien dauguma jų linki jums tik gero. Galite būti kiek egoistiškas, nes apskritai jausitės nesaugiai. JAUTISBūsite kaip niekad komunikabilus...

VDI tyrimas dėl vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkio

Valstybinė darbo inspekcija 2022 metais atliko 30 planinių patikrinimų dėl lygių galimybių ir nediskriminavimo principų laikymosi įmonėse, kuriose stebimas didžiausias moterų ir vyrų darbo užmokesčių atotrūkis. Patikrinti atrinktos konkrečios įmonės, atsižvelgus į „Sodros“ pateiktus...

Naujasis statybų reglamentavimas: NT pirkėjas bus apsaugotas ar nuskriaustas?

Nuo kitų metų naują būstą bus galima pirkti tik visiškai baigtame pastate. Nuo 2024 metų sausio Lietuvoje įsigalios nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatoma, kad sandorius dėl naujų ar rekonstruotų gyvenamosios paskirties patalpų bus...

Šiuolaikiško gyvenimo būdo žala: mažas aktyvumas – kelias į sunkias ligas

Per šimtus tūkstančių metų žmogaus kūnas prisitaikė būti fiziškai aktyvus, veikti tiek uždarose patalpose, tiek lauke. Tačiau su kiekvienais metais reikia vis mažiau fizinių pastangų – nemažai darbų galima atlikti kompiuteriu, maistu pasirūpinti neišeinant...

Roberta Orlauskaitė: apie gyvenimą pakeitusią avariją ir misiją būti pavyzdžiu žmonėms su negalia

Lienas iš Lietuvoje veikiančių vaistinių tinklas ir toliau tęsia žmonėms su negalia skirtą lojalumo programą „Kartu vienas dėl kito“. Ja siekiama mažinti žmonių su negalia patiriamą finansinę naštą ir socialinę atskirtį, šviečiant visuomenę apie...

Smaližiaukite neišlaidaudami: vakarais „Iki“ konditerijos gaminiai – net 50 proc. pigiau

Pirmadienį, sausio 30-ąją, prekybos tinkle „Iki“ startavo dar vienas pasiūlymas, kuris padės pirkėjams sutaupyti. Nuo šiol po 20 val. visose „Iki“ parduotuvėse konditerijos gaminiams „Pagaminta IKI“ bus taikoma net 50 proc. nuolaida. Vaida Budrienė,...

ORAI: Šiandien daug kur protarpiais krituliai, vyraus šlapdriba

Šiandien daug kur protarpiais krituliai, vyraus šlapdriba. Kai kur šlapio sniego apdraba, galima silpna lijundra. Vėjas vakarinių krypčių, 8–13 m/s, vietomis gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–4 laipsniai šilumos. Vasario 2 d. daugelyje rajonų protarpiais...

Horoskopai vasario 1 dieniai

AVINASEsate išties mylimas ir geidžiamas. Viso labo turėtumėt atsakyti tuo pačiu. Tikėtinas vienas kitas nesusipratimas, bet nieko tokio, ko negalėtumėte sutvarkyti. Jūsų troškimai gali netikėtai išsipildyti, tad norėkite atsargiai.. JAUTISTinkamai įvertinkite įvykius, kurie šiandien atrodys...

Jaunos merginos ėmėsi verslo vardan gražių ir sveikų plaukų

Nors Simonai ir Aurelijai tik 23 metai, merginos jau kelerius metus drauge sėkmingai vysto verslą. Susipažino jos profesinėje mokykloj, kur Simona mokėsi kosmetologijos, o Aurelija – siuvimo amato. Ilgainiui merginos susibičiuliavo, tačiau šiandien jos...

„Iki“ mažina pieno produktų kainas

Prekybos tinklas „Iki“ nuo šiandien, sausio 31 d., mažina UAB „Pieno žvaigždės“ produktų kainas. Numatyta, kad atrinktų pieno produktų kainos mažės 2-6 proc. Pasak Nijolės Kvietkauskaitės, prekybos tinklo „Iki“ generalinės direktorės, tokį pokytį lėmė...

ORAI: Šiandien trumpi, nedideli krituliai, pūs smarkesnis nei įprastai vėjas

Šiandien kai kur, didesnė tikimybė rytiniuose rajonuose, numatomi trumpi, nedideli krituliai. Aukščiausia temperatūra 1–5 laipsniai šilumos. Vasario 1 d. daug kur krituliai (naktį vyraus sniegas, dieną – šlapdriba). Naktį vietomis plikledis. Naktį pajūryje pietvakarių, vakarų...

Horoskopai sausio 31 dienai

VINASJūsų nuotaika puiki, norisi tik linksmintis ir pramogauti. Žvaigždės jus palaiko, tad nerūpestingai leiskite savaitgalį. Ypač geri santykiai bus su vaikais ar jaunimu. Vienas kitą praturtinsite naujais įspūdžiais ir žiniomis. JAUTISPabandykite dar kartą įžvelgti teigiamą...

Paslaugos

Reklama

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img