1.5 C
Telšiai
2025 / 01 / 22

Kaip išvengti kompiuterių ir telefonų gedimų ir prailginti įų gyvavimo laiką? Eksperto patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti šiuos įrenginius

Ar jau skaitėte?

Šiandien jau negalime įsivaizduoti savo kasdienybės be kompiuterio ar telefono. Šie išmanūs įrenginiai tapo neatsiejama mūsų darbo, mokymosi ir laisvalaikio dalimi, padedantys bendrauti, kurti bei efektyviai planuoti laiką. Tačiau net ir patys moderniausi prietaisai gali imti strigti ar sugesti, jei jų tinkamai neprižiūrime. Reguliariai atnaujinant operacines sistemas, šalinant nenaudojamus failus ir saugant nuo fizinių pažeidimų, galima prailginti jų gyvavimo laiką bei išvengti brangių remontų. „Tele2“ įrenginių serviso „Smart Master“ vadovas Evaldas Viselga dalinasi patarimais, kurie padės palaikyti jūsų kompiuterių ir telefonų sklandų veikimą bei ilgalaikį našumą.

- Reklama -
  1. Priemonės skirtos ekranų, korpuso ir ventiliatorių valymui

Valant kompiuterius ir telefonus svarbu naudoti tinkamas priemones, kad nepažeistumėte jautrių paviršių. Ekranų valymui geriausia rinktis mikropluošto šluostę, nes ji nepalieka įbrėžimų ir efektyviai pašalina dulkes bei pirštų atspaudus. Jei reikia, galite sudrėkinti šluostę vandeniu arba specialiu ekrano valikliu, tačiau niekada nenaudokite aštrių chemikalų, tokių kaip spiritas ar stiprūs valikliai, kurie gali sugadinti dangą.

 Išmanusis telefonas rankoje su įjungtu ekranu ir matomomis programėlėmis.
Išmanieji telefonai – neatsiejama kasdienybės dalis, tačiau tinkama jų priežiūra prailgina gyvavimo laiką ir užtikrina sklandų veikimą.

Korpuso valymui rekomenduojama naudoti švelnų muiluotą vandenį arba specialias elektronikai skirtas dezinfekcines servetėles. Ventiliatoriams valyti puikiai tinka suslėgto oro balionėliai – jie efektyviai pašalina dulkes iš sunkiai pasiekiamų vietų, nepažeisdami komponentų. Venkite naudoti siurblius, nes jie gali sukelti statinį krūvį, kuris gali pakenkti elektronikai.

  1. Kompiuterių ir telefonų perkaitimas. Kaip to išvengti?

Norint išvengti kompiuterių ir telefonų perkaitimo, svarbiausia užtikrinti tinkamą ventiliaciją ir reguliarią priežiūrą. Nešiojamąjį kompiuterį visada naudokite ant kieto, lygaus paviršiaus, kad oro angos nebūtų užblokuotos, o telefonų nereikėtų laikyti tiesioginiuose saulės spinduliuose ar karštoje aplinkoje. Reguliarus dulkių valymas – kas 3–6 mėnesius – padeda užtikrinti, kad ventiliatoriai ir aušinimo sistemos veiktų efektyviai.

Papildomai naudojant aušinimo stovus ar ventiliatorius nešiojamiesiems kompiuteriams, ypač dirbant su resursų reikalaujančiomis užduotimis, galima ženkliai sumažinti perkaitimo riziką. Programinės įrangos optimizavimas – atnaujinimai ir nereikalingų programų išjungimas – taip pat padeda sumažinti apkrovą įrenginiui ir užtikrinti sklandų veikimą.

  1. Tinkamai valdykite baterijos naudojimą

Norint prailginti baterijos tarnavimo laiką, svarbu ją naudoti atsakingai. Geriausia palaikyti įkrovos lygį tarp 20 proc. ir 80 proc., nes nuolatinis įkrovimas iki 100 proc. arba visiškas išsikrovimas iki 0 proc. gali greičiau nualinti bateriją. Taip pat rekomenduojama sumažinti ekrano ryškumą ir naudoti energijos taupymo režimus, kurie riboja procesoriaus apkrovą ir fone veikiančias programas. Venkite naudoti nereikalingas funkcijas, tokias kaip GPS, „Bluetooth“ ar „Wi-Fi“, kai jų nereikia. Be to, svarbu naudoti originalius arba kokybiškus įkroviklius, kad būtų išvengta baterijos pažeidimo dėl netinkamos įkrovimo įrangos. Tinkamai valdant baterijos naudojimą, galima žymiai prailginti jos veikimo trukmę ir efektyvumą.

- Reklama -
  1. Programinės įrangos apsauga nuo kenkėjiškų programų ir virusų

Rekomenduojama naudoti patikimą antivirusinę programą, kuri reguliariai atnaujina savo duomenų bazes, kad galėtų atpažinti naujausias grėsmes. Arba – tinklo lygiu veikiančią interneto apsaugą, kuri atpažįsta ir blokuoja užkrėstus interneto puslapius, kenkėjiškas programas, perspėja apie tai vartotoją, identifikuoja netikras el. parduotuves ar el. bankininkystes, kuriose imituojant tikrus internetinius puslapius programišiai bando pasiekti informaciją apie slaptažodžius, mokėjimo kortelės duomenis bei kitą jautrią informaciją.

Taip pat svarbu reguliariai atnaujinti operacinę sistemą, nes šie atnaujinimai dažnai apima saugumo pataisas, kurios padeda apsisaugoti nuo naujausių grėsmių. Papildoma apsauga, pavyzdžiui, VPN, gali būti naudinga, ypač naudojantis viešais „Wi-Fi“ tinklais, nes ji šifruoja interneto ryšį, taip apsaugodama jūsų duomenis nuo neteisėto prisijungimo.

Galiausiai, saugus naršymas internete, atidumas įtartinoms nuorodoms ir atsargumas naudojant trečiųjų šalių programas yra esminiai veiksniai, padedantys užtikrinti, kad jūsų įrenginiai būtų apsaugoti nuo kenkėjiškos veiklos.

  1. Nereikalingų failų tvarkymas

Nereikalingų failų tvarkymas yra esminis žingsnis užtikrinant, kad kompiuteris veiktų sklandžiai. Reguliariai išvalykite laikinuosius failus, senus dokumentus ir nebevartojamas programas, nes tai padeda išvengti lėtumo. Rekomenduojamos patikimos programos, tokios kaip „CCleaner“ operacinei sistemai „Windows“ ar „CleanMyMac X“ „Apple“ įrenginiams. Jos automatizuoja valymo procesą ir efektyviai pašalina nereikalingus failus. Naudojant šias programas, galite žymiai pagerinti sistemos našumą ir užtikrinti, kad įrenginys veiktų greitai bei efektyviai.

  1. Netikėtas įrenginio gedimas: kaip neprarasti svarbių duomenų?

Pasiruošimas netikėtam įrenginio gedimui reikalauja ne tik reguliarių atsarginių kopijų, bet ir planavimo. Pavyzdžiui, svarbius duomenis rekomenduojama saugoti keliose vietose. Be to, verta įjungti nustatymą, jog atsarginės kopijos būtų daromos reguliariai automatiškai tam, kad būtų išvengta žmogaus klaidų, kai galima pamiršti tai padaryti rankiniu būdu. Kitas svarbus žingsnis yra saugoti prieigą prie atsarginių kopijų (prisijungimo duomenis, slaptažodžius) patikimoje ir prieinamoje vietoje, jog gedimo atveju galėtumėte greitai atkurti informaciją.

  1. Ką daryti, jei įskyla ekranas ar kompiuterio dalys ima veikti netinkamai?

Jei ekranas įskyla arba kompiuterio dalys pradeda veikti netinkamai, svarbiausia nedelsiant kreiptis į profesionalų servisą. Skilęs ekranas gali toliau trūkinėti, ypač jei yra pažeistos vidinės konstrukcijos, kas gali pabloginti situaciją. Serviso specialistai gali įvertinti ekrano būklę ir patarti, ar pakanka pakeisti tik ekraną, ar reikalingas papildomas remontas. Jei įrenginio dalys veikia netinkamai, tai gali būti dėl vidaus komponentų gedimo, todėl svarbu atlikti diagnostiką, siekiant nustatyti problemos šaltinį ir užkirsti kelią tolesniems pažeidimams. Dažnai tokios problemos atsiranda dėl drėgmės, kritimo ar perkaitimo, todėl įrenginį reikėtų atnešti specialistams, kad būtų tinkamai sutvarkytas ir išvengta didesnių nuostolių.

Bauginanti tiesa: elektronikos prietaisai kaupiami stalčiuose – nenaudojamų telefonų ir kompiuterių kiekis auga

2022, 2023 ir 2024 m. EPA inicijuoti tyrimai atskleidė Lietuvos gyventojų įprotį kaupti namuose nenaudojamus telefonus ir kompiuterius. Šiemet liepą atliktas tyrimas  parodė, kad net 74 proc. respondentų turi nenaudojamų telefonų, iš kurių 15 procentų –  4 ar net daugiau. Net 41 procentas apklausos dalyvių teigė namuose turintys 1–2 nenaudojamus kompiuterius. Daugeliu atveju tokie nenaudojami prietaisai namuose guli 5 metus ir daugiau. Padėtis iš esmės nesikeičia metai iš metų.

Kaupimo įprotis arba pasenęs požiūris į daiktus būdingas ne vien tik mūsų tautiečiams. 2022 m. ES duomenimis, kiekvienam namų ūkiui visoje ES priklauso vidutiniškai 74 elektronikos gaminiai, iš kurių 17 guli nenaudojami mūsų stalčiuose ir spintose.

Akcija parodė: senų įrenginių mums nereikia

Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Linas Ivanauskas teigia, kad akcija „Keisk telefoną į kino kuponą“ tik patvirtino tyrimo išvadas. Ši iniciatyva paskatino šalies gyventojus peržiūrėti stalčiuose ir spintose nugulusius senus telefonus bei pagaliau su jais atsisveikinti. Akcijos metu buvo surinkta net 5500 telefonų ir išdalinta tiek pat kuponų, kuriuos žmonės galėjo iškeisti į kino seansus „Forum Cinemas“ kino teatruose. Šie rezultatai aiškiai parodė, kad didžiulio telefonų kiekio namuose mums visiškai nereikia. Juk kitu atveju, vargu, ar gyventojai taip lengvai juos būtų iškeitę į vienkartinę pramogą – apsilankymą kine.

Primename, kad konteinerius smulkiosios elektronikos atliekoms galima rasti prekybos centruose, bibliotekose, įvairiose kultūros, švietimo, administravimo įstaigose. Jau daugiau kaip 10 metų EPA iš namų nemokamai surenka ir stambiosios elektronikos atliekas – šaldytuvus, skalbykles, indaploves, gartraukius ir pan., tereikia paskambinti +370 695 55111 arba www.epa.lt svetainėje, čia galima rasti ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Kadangi šis įrašas buvo naudingas...

Sekite mus socialiniuose tinkluose!

TOP naujienos

Interjero dizainerė pataria: kaip palengvinti mokinių kasdienį gyvenimą

Ruošdamiesi mokslo metams, tėvai rūpinasi ne tik mokymosi priemonėmis, bet ir visu vaiko kambariu, kuriame kuria jaukesnę, mokymuisi tinkamą aplinką. Artėjant rugsėjo 1-ajai, viena...

Telšiuose vyks sūrio riedančio nuo kalno gaudymo čempionatas

Žemaitijos turizmo informacijos centras pirmą kartą Telšių istorijoje kviečia į sūrio gaudymo čempionatą, kurio metu nuo Zakso kalno bus ridenamas tikras sūris. Renginys vyks gegužės...

Policija paskelbė sausio reidų sąrašą

Informuojame, kad 2022-ųjų metų sausio mėnesį policijos pareigūnai šalies keliuose vykdys šias tikslines policines prevencines eismo dalyvių kontrolės priemones, saugiam eismui užtikrinti: Ar galima gyvybę...

Horoskopas gruodžio 16 dienai

AVINASAtsidursite pačiame įvykių sūkuryje ir tikriausiai būsite nepakankamai objektyvus, kad būtumėte teisus. Pirmai progai pasitaikius verčiau pasišalinkite kuo toliau. Paverskite savo pabėgimą linksmu nuotykiu. JAUTISNeprivalote...

Galvojant apie 2021-ųjų tikslus svarbu nepamiršti savo finansų

Artėjant Naujiesiems metams dažnas pasižadame kitąmet aktyviau sportuoti, sveikiau maitintis ar skirti daugiau laiko asmeniniam tobulėjimui. Tačiau metų sandūra taip pat gali būti puiki proga pažvelgti į savo piniginę ir išsikelti su asmeniniais ar...

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo sveikas ir nebrangus receptas – pasinaudokite ypač skanių ir greitų kiaušinių...

Jau kurį laiką socialiniuose tinkluose neslūgsta milžiniškas susidomėjimas keptų kiaušinių su feta receptu, kuris pateisina įvairiausius lūkesčius: pigu, greita, paprasta ir be galo skanu. Šiam netradiciniam įprastų pusryčių variantui reikės vos kelių produktų, iš...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS