Vaizdo plokštės, procesoriai
Asmeninis kompiuteris jau tapo labai kasdienišku daiktu. Dauguma iš mūsų kompiuteriu naudojasi kasdien, nes jis reikalingas darbui ar kitai veiklai. Tačiau ar kada susimąstėte, kaip iš tikrųjų veikia pats kompiuteris ir kokias užduotis atlieka įvairūs komponentai? Tokios žinios bus naudingos ne tik kompiuterių entuziastams, tačiau ir tiems, kurie nori pagilinti turimas žinias. Taigi, pristatome jums trumpą, bet tikimės, kad naudingą straipsnį apie tai, ką daro kiekvienas asmeninio kompiuterio komponentas?
Motininė plokštė
Motininė plokštė yra kompiuterio pamatas. Prie motininės plokštės montuojamas centrinis procesorius, grafinė atmintis, yra visos jungtys. Motininė plokštė yra tarsi jungiamoji grandis tarp visų komponentų. Jeigu nebūtų jos, visi komponentai veiktų sau ir negalėtų veiklos suderinti tarpusavyje. Tiesioginiu arba netiesioginiu būdu motininės plokštės turi kontaktuoti su kiekvienu kompiuterio komponentu. Svarbu paminėti, kad motininės plokštės dar gali būti vadinamos pagrindinėmis plokštėmis. Tai nėra labai brangi detalė. Didžiosios dalies motininių plokščių kainos svyruoja nuo 60 iki 250 eurų.
Renkantis motininę plokštę svarbu atkreipti dėmesį į jungčių tipus
Procesorius (CPU)
CPU yra tai, ką iš tiesų ir vadiname kompiuteriu. Tai – jo smegenys, be kurių kompiuteris negalėtų atlikti jokių procesų. CPU valdo kiekvieną operaciją ir perduoda informaciją atsakingiems kompiuterio „mazgams“. Kiekvieną kartą jums spragtelėjus pelės mygtuką ar paleidus programą, procesorius siunčia reikiamas komandas vaizdo plokštei, kietajam diskui ir kitiems komponentams.
Nors yra nepaprastai galingas ir spartus, procesorius paprastai telpa delne ir patogiai tvirtinasi prie motininės plokštės. PC procesorius nėra pigi detalė. Vidutinės klasės Intel arba procesorius kainuos ~100-300 eurų. Galingiausi ir moderniausi procesoriai skirti žaidimams ar vaizdo redagavimui, kuriuos gamina AMD ar Intel gali kainuoti ir kone 800 eurų, o pačių pažangiausių technologijų mikroschemos atsieis ir kelis tūkstančius.
Renkantis procesorių svarbu atkreipti dėmesį į jo spartą bei jame esančių branduolių skaičių.
Maitinimo blokas (PSU)
Maitinimo blokas yra savaime suprantamas komponentas. Jis „surenka“ elektros energiją iš rozetės bei konvertuoja ją į tokio stiprumo impulsus, kurių reikia kompiuteriui. Energija keliauja į motininę plokštę iš kur paskirstoma visiems komponentams.
Renkantis maitinimo bloką būtina stebėti jo galingumą, matuojamą vatais, kad energijos užtektų kompiuterio galingumui patenkinti. Maitinimo blokų kainos priklauso nuo galingumo ir svyruoja nuo 60 iki 150 eurų.
RAM operatyvioji atmintis
RAM operatyvioji atmintis yra kompiuterio trumpalaikės atminties atitikmuo. Kadangi ne visus duomenis reikia tik saugoti, kai kada norisi ir juos naudoti, reikalinga sparti RAM atmintis, kuri laikinai saugo duomenis, kol jūs juos naudojate (kol atidarytos programos ar failai). RAM ištuštėja kaskart, kai išjungiate kompiuterį. Jeigu norite duomenis išsaugoti, kompiuterio neišjunkite arba išsaugokite viską kietajame diske.
Perkant RAM reikia atkreipti dėmesį į jo tipą (DDR3, DDR4, DDR5…) ir atminties talpą. Kainos yra labai įvairios, tačiau 8GB RAM operatyviosios atminties kainuoja nuo 50 iki 85 eurų.
Kietasis diskas (HDD)
Kietasis diskas yra ilgalaikė atmintis bei pagrindinė failų saugykla daugumoje kompiuterių. Jeigu ne kietasis diskas, jūsų kompiuteryje nepavyktų nieko išsaugoti. Tiesa, reikia paminėti tai, kad moderniuose kompiuteriuose HDD naudojami vis rečiau. Arba, jeigu gamintojas nusprendžia tokį įmontuoti, tai dedami itin talpūs (2TB ir daugiau) kietieji diskai.
HDD rinkitės pagal talpą ir duomenų rašymo spartą. ~2TB kietojo disko kaina turėtų būti ~100 eurų.
Spartusis diskas (SSD)
Visgi beveik visi nauji kompiuteriai nebenaudoja HDD ir daug dažniau čia rasime sparčiuosius SSD tipo diskus. Nors HDD ir yra pigesnis sprendimas, o su jų pagalba taip pat galima skaityti ir CD ar DVD diskus, tačiau sparčiojo SSD disko greitis yra žymiai didesnis. Jie taip pat vartoja daug mažiau elektros energijos, todėl yra taupesni.
Modernūs SSD taip pat gali būti be galo talpūs. Jų talpos gali siekti 6 ar daugiau terabaitų. ~2TB sparčiojo disko kainos turėtų prasidėti nuo 200 eurų. Tiesa, visuomet galima įsigyti išorinį SSD arba HDD, jeigu jūsų kompiuteryje pritrūksta vietos. Nebūtina pirkti viduje montuojamą sprendimą.
Vaizdo plokštė
Vaizdo plokštė, kaip sako pats pavadinimas, generuoja vaizdą. Kuo ji galingesnė ir spartesnė, tuo ryškesnis ir tikslesnis gali būti vaizdas. Galingos vaizdo plokštės visuomet reikia tiems, kurie žaidžia kompiuterinius žaidimus arba užsiima grafiniu dizainu, animuoja, maketuoja vaizdo medžiagą. Taip pat vis populiarėjantis kriptovaliutų kasimas taip pat reikalauja galingos vaizdo plokštės.
Renkantis vaizdo plokštę reikėtų įvertinti jos atminties tipą (DDR5, DDR6…), maksimalią raišką bei atmintį GB. Iš varle.lt galima įsigyti neblogą vaizdo plokštę už mažiau nei 150 eurų. Žaidimams arba grafiniam dizainui tinkančios ir pačios galingiausios vaizdo plokštės gali kainuoti ir per 1000 eurų.
Garso plokštė
Audio arba garso plokštė apdoroja garso signalus, kuriuos galima perduoti į kolonėles ar ausines. Visgi šiais laikais dauguma motininių plokščių turi integruotas garso plokštes. Atskirą ir pajėgią garso plokštę verta pirkti nebent tuomet, kai profesionaliai užsiimate muzikine veikla.
Grafinis procesorius (GPU)
Tai specialus lustas, kuris atsakingas ne už skaičiavimus (kaip CPU), bet labiau už grafiką ir vaizdo apdorojimą. Panaudojant CPU greitį ir suderinant jį su vaizdo atkūrimo algoritmais galima dar sparčiau atkurti dar raiškesnį vaizdą. Beveik joks šiuolaikinis kompiuteris, kuris naudojamas žaidimams ar vaizdo medžiagos redagavimui, neišsiverstų be GPU. Jis gali būti integruotas į motininę plokštę arba rastis vaizdo plokštėje.