0.5 C
Telšiai
2023 / 03 / 22

Jus jau apgaudinėja ir dirbtinis intelektas

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

El. laiškai apie paveldėtą Afrikos princo turtą ar neva avariją sukėlusį anūką jau seniai yra tapę sukčiavimo klasika. Tačiau pastaruoju metu internete atsiranda naujos kartos apgavystės, kurioms nusikaltėliai pasitelkia netgi dirbtinį intelektą (DI). „Telia“ ekspertai skatina neprarasti budrumo ir pristato vis labiau populiarėjančius pavojus internete ir pateikia patarimų, kaip nuo jų apsisaugoti.

- Reklama -

„Technologijoms nesustabdomai tobulėjant, piktavaliai netrunka rasti būdų jas panaudoti sukčiavimui. Štai iš pradžių mokiniams rašinėlius rašęs „ChatGPT“ DI pokalbių robotas šiandien kuria įtikinamus tekstus sukčiavimo kampanijoms, o DI balso generatorius sukčiui jau leidžia prabilti jūsų vadovo ar artimojo balsu. Žinoma, nusikaltėliai nedorų tikslų siekia ir paprastesniais būdais – kurdami netikras el. parduotuves bei apsimesdami žinomomis įmonėmis ir taikydamiesi į vaikus. Deja, vienintelis universalus būdas nepapulti į jų pinkles – neskubėti ir nuolat išlaikyti budrumą“, – pasakoja „Telia“ saugos komandos vadovė Odeta Baranauskienė.

(Ne)tikri balsai ir giliosios klastotės

Iliustracinė nuotrauka.

Prieš gerą dešimtmetį Lietuvoje siaučiant telefoniniams sukčiams, daugelis stebėdavosi, kaip nepažįstamam žmogui pavykdavo apsimesti į bėdą papuolusiu šeimos nariu ar giminaičiu bei taip aukas akimirksniu patikėti visas santaupas. Kad ir kaip būtų sunku patikėti, šiandien panašioms schemoms nereikia jokių psichologijos žinių ar aktorystės sugebėjimų – pakanka neilgo aukai pažįstamo asmens balso įrašo.

„Jau prieš porą metų „Forbes“ aprašė atvejį, kai Honkonge įsikūrusio banko valdytojas po skambučio su iš balso pažįstamu vienos kompanijos direktoriumi, jo prašymu, į nurodytą sąskaitą pervedė 35 milijonus JAV dolerių. Tik vėliau paaiškėjo, kad minėtas skambutis tebuvo DI įrankiais įtikinamai sukurta klastotė. Kadangi visuomenei tampa prieinamos „Eleven Labs Prime AI“ ir kitos panašios priemonės, leidžiančios iš trumpo įrašo kone idealiai klonuoti žmogaus balsą, netolimoje ateityje sulaukę įtartino skambučio iš vadovo ar antrosios pusės, turėsime būti itin atsargūs ir nuolat tikrinti mus pasiekusią informaciją“, – prognozuoja Odeta Baranauskienė.

Pašnekovė taip pat įspėja skeptiškiau žiūrėti ir įvairias internetines reklamas, kuriose matomi garsūs žmonės. Giliosios klastotės (angl. deepfake) technologijos leidžia klonuoti ne tik balsą, bet ir veido bruožus, todėl jos pasitelkiamos propagandai bei pinigų išviliojimui. Pavyzdžiui, praėjusiais metais plačiai nuskambėjo atvejis, kai suklastotame vaizdo įraše ekscentriškasis JAV verslininkas Elonas Muskas ragino investuoti į netikrą kriptovaliutų prekybos platformą. Tiesa, tada aferą greitai atpažinti padėjo bloga vaizdo kokybė ir nenatūralios garsenybės veido išraiškos.

Netikros el. parduotuvės

Praeityje netikras elektronines parduotuves daugeliui atpažinti pavykdavo iš tolo. Jas išduodavo vaikiškas puslapio grafinis dizainas, gramatinės klaidos ir iš užsienio kalbos neišversto teksto nuotrupos. Vis dėlto nusikaltėliai sparčiai tobulėja, samdydami profesionalius internetinių svetainių kūrėjus, o rišlių ir įtikinamų tekstų kūrimui vis dažniau pasitelkdami garsųjį „ChatGPT“ DI pokalbių robotą. Taip pat piktavaliai šias svetainės aktyviai reklamuoja socialiniuose tinkluose bei „Google Ads“ platformoje, kurios skelbimai matomi skaitant net populiariausius naujienų portalus ar tiesiog ieškant informacijos „Google“ paieškoje.

- Reklama -

„Pagrindinis būdas įtarti, kad patekome į netikrą elektroninę parduotuvę – dauguma ten esančių produktų kitose prekybos vietose kainuoja 20, 30 ar net 50 proc. brangiau, o internete nėra jokių atsiliepimų ir informacijos apie jos valdytojus. Be to, apgavystę gali išduoti ir neįprastai didelis spaudimas pirkti. Suprasdami, kad kuo daugiau laiko praleisite jų internetiniame puslapyje, tuo daugiau jums kils įtarimų, sukčiai pasitelkia paskutines minutes iki „išpardavimo“ pabaigos skaičiuojančius laikrodukus, didelį raudoną šriftą ir pranešimus apie paskutinį sandėlyje likusį prekės vienetą“, – netikrų parduotuvių ypatybes vardina „Telia“ ekspertė.

Naujos kartos melagingi el. laiškai

Iliustracinė nuotrauka.

Jei anksčiau duomenų viliojimo arba vadinamąsias „fišingo“ atakas kibernetiniai nedorėliai vykdydavo siųsdami mėgėjiškai atrodančius laiškus, kuriuose ragindavo pasikeisti neva nulaužtą kurios nors platformos slaptažodį, paskutiniais metais jie elgiasi kur kas kūrybingiau. Sukčiai apsimetinėja valstybinėmis institucijomis ar žinomomis įmonėmis ir sugalvoję įtikinamą priežastį bando išvilioti kur kas vertingesnius duomenis.

Nuo praėjusių metų rugsėjo lietuvių el. pašto dėžutes kartais pasiekia neva „Telia“ siųstas laiškas, kuriame pranešama, kad klientas paskutinę sąskaitą faktūrą apmokėjo du kartus ir todėl gali pateikti užklausą pinigų grąžinimui. Tačiau ir čia sukčius išduoda el. pašto adresas, kreivoka lietuvių kalba ir tai, kad greta kontaktinių duomenų prašoma ir bankinių kortelių informacijos. Nei „Telia, nei jokia įmonė ar valstybinė institucija panašiais atvejais to niekada nereikalauja, kas dažniausiai ir padeda atskirti tikrus laiškus nuo melagingų.

Sukčiai irgi gali būti romantiški

Artėjant Valentino dienai svarbu nepamiršti, kad nepaisant visuotinio susirūpinimo po prieš metus pasaulį sudrebinusio „Tinder Swindler“ filmo pasirodymo, sukčiai iš pažinčių programėlių niekur nedingo. Juos pastebėti ganėtinai sunku, kadangi savo profiliuose jie naudoja vogtas kitų profilių nuotraukas bei pirmąsias dienas būna linkę romantiškai bendrauti. Raudona lemputė galvoje turėtų užsidegti tada, kai vos kelias dienas ar savaites pažįstamas asmuo, neva patekęs į bėdą, prašo padėti finansiškai, ar duoti pinigų kelionei į pasimatymą.

Nepamirškite ir savo vaikų

Ne paslaptis, kad vaikai labai smalsūs, todėl gavę savo pirmąjį telefoną ir pasinėrę į interneto platybes jose gali nukeliauti netinkama kryptimi. Juo labiau, kai šiais laikais seksualinio pobūdžio, smurtą, lošimą, draudžiamų medžiagų vartojimą ir kitų žalingų įpročių formavimą skatinantis turinys yra itin nesunkiai pasiekiamas. Laimė, tam nesunkiai galima užkirsti kelią.

Vaikui sukūrę paskyrą naudodami „Google Family Link“ ir „Family Sharing“ tėvai gali įjungti turinio filtravimą. „Apple“ įrenginių vartotojams reikėtų pasinaudoti vaiko telefone esančiais „Screen Time“ nustatymais, aktyvuoti „Content & Privacy Restrictions“ funkciją ir jos parinktyse nustatyti, ką blokuoti. „Android“ įrenginių savininkai tai gali atlikti „Google Family Link“ programėlėje įjungę „SafeSearch“ funkcionalumą.

„Visgi svarbu suprasti, kad turinio filtravimas nėra panacėja, nes vaikai ir į juos besitaikantys nusikaltėliai ilgainiui gali surasti būdų įveikti minėtas apsaugas. Tad vertėtų neapsiriboti vien tik blokavimais ir kartu pasitelkti švietimą. Pavyzdžiui, CGI ir „Telia“ kurtas „Spoofy“ žaidimas 5-10 m. amžiaus vaikams leis kartu su žaidimo herojais spręsti įvairias užduotis, kurios padeda suprasti, kokiu turiniu galima dalintis, kas yra asmeninė informacija, kaip ją apsaugoti, kaip atpažinti kitas grėsmes. Taip pat žaidimo svetainėje tėvams pateikiama informacija, kuri padės aptarti žaidimą kartu su vaikais, padėti įsisavinti esmines mintis ir pamokas“, – „Telia“ saugos komandos vadovė Odeta Baranauskienė.

Audrius Stasiulaitis

Telia Lietuva, AB

 

 

spot_img
spot_img

Šylant orams – patarimai, kaip poilsį gamtoje paversti patogesniu

Šylant orams vis daugiau žmonių laisvą laiką po darbų leidžia gamtoje. Iš spintos ištraukiamos lauko kepsninės, apsirengiama lengvesniais drabužiais ir pasiruošiama ilgai lauktai iškylai. Norint, kad laikas praleistas gryname ore būtų ne tik saugus...

Teismas atmetė visus skundus dėl rinkimų I turo

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) atmetė visus 4 skundus, pateiktus po savivaldybių tarybų ir merų rinkimų I turo ir  paliko galioti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) kovo 10 d. sprendimą Sp-64 dėl rezultatų patvirtinimo savivaldybėse,...

Miego ypatumai ir jo kokybę užtikrinantys veiksniai

Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti miego funkcijos ypatumai atskleidė visapusišką miego naudą. Nėra nei vienos organizmo sistemos, kurios miegas neveiktų teigiamai. Nors kartais sakoma, kad...

ORAI: Dieną nedidelis lietus. Temperatūra 5–10 laipsnių šilumos

Antradienį vakariniuose rajonuose kai kur rūkas. Dieną vietomis nedidelis lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 5–10 m/s. Temperatūra naktį 2–6, dieną 5–10 laipsnių šilumos. Trečiadienio naktį vakariniame šalies pakraštyje palis, dieną daugelyje rajonų lietus. Naktį kai kur...

Horoskopai kovo 21 dienai

AVINASPer savo nepastovumą ir blaškymąsi sudarote didelių problemų kolegoms - jiems tai didžiausias kantrybės išbandymas. Naujasis tūkstantmetis jums jau akivaizdžiai yra atėjęs ir, matyt, tai kelia nepaaiškinamą nerimą. Susiraskite panašių į save. Jūs neturite...

ORAI: Sekmadienio dieną be žymesnio lietaus. Aukščiausia temperatūra 8–13 laipsnių šilumos

Sekmadienio dieną be žymesnio lietaus. Vėjas pietryčių, pietų, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 8–13 laipsnių šilumos. Pirmadienio naktį žymesnio lietaus nenumatoma, dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Temperatūra naktį 0–5 laipsniai šilumos, dieną šils iki...

Horoskopai kovo 19 dienai

AVINASNeįsitraukite šiandien į problemas, jūs turite stengtis išlaikyti puikią koncentraciją. Šiandien jums gali tekti priimti svarbius sprendimus, todėl prieiks ir šviesios galvos. JAUTISGalite visiškai dėl nieko nesirūpinti. Jūsų draugas yra pasiruošęs padėti, jei jus užkluptų...

Kovo 19 d. rinkėjai gali balsuoti tik savo savivaldybėje esančiose rinkimų apylinkėse

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad pakartotinio balsavimo metu balsuoti už savivaldybių merus rinkėjai gali tik savivaldybės, kur jie yra deklaravę gyvenamąją vietą, ribose. Rinkėjai, kurie turi keletą nekilnojamojo turto objektų skirtingose savivaldybėse, rinkimuose gali...

ORAI: Šiandien Lietuvoje bus be kritulių. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje bus be kritulių. Pietryčių vėjo gūsiai kai kur vakarinėje šalies pusėje sieks 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsnių šilumos. Sekmadienį vietomis palis, vyraus nedidelis lietus. Temperatūra naktį 0–5 laipsniai šilumos, dieną šils iki...

Horoskopai kovo 18 dienai

AVINASJūsų kolegos turi ypatingų profesinių ambicijų. Neturėkite vilčių, kad jie pasidalys su jumis savo sumanymais. Kita vertus, stenkitės nesukelti kitiems abejonių dėl savo siekių tikslingumo. Nesivelkite į tuščius ginčus. JAUTISJūsų gyvenimo ritmas šiek tiek sutrikęs....

Patarė kaip smulkiajam verslui reaguoti į vėl pakilusias palūkanas: planuoti, derėtis ir nepanikuoti

Vakar Europos centriniam bankui (ECB) vėl pakėlus bazinę palūkanų normą 0,5%, dar labiau išaugo smulkaus verslo pažeidžiamumas ir bankrotų tikimybė. Nors ECB sprendimo efektas realiame vartojime Lietuvą pasieks tik per kelias savaites ar mėnesius,...

Bijome to, ko nesuprantame: psichiatrė paaiškino, kas yra intelekto ir psichosocialinė negalia

Nors stigma ir mažėja, vis dar baiminamės žmonių su intelekto ar psichikos sutrikimais. Visuomenės laisvinimasis iš vyraujančių išankstinių nuostatų, kurios skatina šiuos sutrikimus turinčius asmenis matyti kaip pavojų keliančius žmones, vyksta pernelyg lėtai –...

II rinkimų ture iš anksto savivaldybėse balsavo beveik 89 tūkstančių rinkėjų 

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad per tris išankstinio balsavimo dienas iš viso balsavo beveik 98 tūkstančiai rinkėjų.  VRK duomenimis, tai yra beveik 6,3 procento nuo bendro visų Lietuvoje balsuojančių rinkėjų skaičiaus.  Aktyviausi kol kas Lazdijų...

Lietuva vienijasi gerumui – šiandien prasideda „Maisto banko“ akcija

Jau šiandien visoje Lietuvoje prasideda 34-oji „Maisto banko“ akcija. Jos metu tūkstančiai savanorių kvies parduotuvių lankytojus nupirkti maisto produktų, kurie bus perduoti sunkiau gyvenantiems Lietuvos žmonėms. Tikslinama, jog pavasarinėje „Maisto banko“ akcijoje dalyvaus ir...

Paslaugos

Reklama

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img