0.4 C
Telšiai
2024 / 12 / 14

Išbandykite 3 tradicinių Kūčių patiekalų receptus

Ar jau skaitėte?

Iki Kūčių likus mažiau nei savaitei – verta susiplanuoti šventinį meniu. Jei šiemet norite nustebinti artimuosius, galite išbandyti kiek primirštus, senovinius šios šventės valgius. Tai, kad tradiciniai produktai prieš didžiąsias metų šventes tampa itin paklausūs, patvirtina ir Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Ji sako, kad šiuo metu parduotuvėse jaučiasi vis didesnis šurmulys. Be to, jau stipriai šoktelėjo tradicinės silkės ir karpių pardavimai.

- Reklama -

„Didžiosios metų šventės, o ypač Kūčios, neįsivaizduojamos be žuvies, o pastaruoju metu – ir jūros gėrybių patiekalų. Šiuo laikotarpiu šios kategorijos produktų yra suvalgoma kur kas daugiau nei kitais metų mėnesiais. Pavyzdžiui, prieš šventes fasuotos silkės pardavimai vidutiniškai padidėja 35 proc., o sveriamos – daugiau nei 45 proc. Beje, pirkėjai ieško ne tik tradicinės žuvies, bet ir jūros gėrybių: krevečių, midijų, skraidkalmarių čiuptuvų – jų pardavimai šiuo laikotarpiu išauga net trečdaliu“, – teigia V. Budrienė.

Išbandykite simbolinę reikšmę turinčius patiekalus

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė sako, kad jau nuo seno Kūčių stalas neįsivaizduojamas be 12 patiekalų. Ir nors didėjanti prekių pasiūla virtuvėje leidžia laisvai eksperimentuoti, tačiau simbolinę prasmę turinčių maisto produktų ir patiekalų pamiršti nereikėtų.

„Daugeliui kasmet per šventes norisi nustebinti savo namiškius dar neragautais ir išskirtiniais patiekalais. Tačiau ruošiant Kūčių stalą, verta prisiminti ir tradicinius patiekalus – jie taip pat gali tapti tikromis stalo žvaigždėmis. Prisiminkime tradicinius kūčiukus, aguonpienį, veganiškus pyragėlius, virtinukus su grybais ir Kūčią – vieną seniausių lietuvių Kūčių patiekalų, kuris gaminamas įvairiausius grūdus, paskaninant medumi“, – pasakoja V. Juodkazienė.

Anot V. Juodkazienės, prie Kūčių stalo valgių patariama patiekti ir avižinį arba vaisinį kisielių. O jei artimiesiems norite pasiūlyti tradicinį šventės desertą – Kūčioms pakaks griežinėliais pjaustytų obuolių, apšlakstytu medumi ir apibarstytų įvairiausiais riešutais.

Populiariausia – košės

Kaip teigia V. Juodkazienė, tradiciniai Kūčių valgių receptai yra perduodami iš kartos į kartą arba kitaip iš lūpų į lūpas. Ir nors senovės lietuviai Kūčių vakarą ant stalo dėdavo daržoves, grūdus, riešutus, vaisius, uogas, grybus ir kitas miško gėrybes, populiariausia buvo ruošti košes.

- Reklama -

„Ankščiau būdavo labai populiaru Kūčioms ruošti įvairias košes. Pavyzdžiui, grucę – stambių miežinių arba perlinių kruopų košę su aguonomis, likusiomis nuo aguonpienio. Taip pat būdavo verdama šutynė, kuriai reikėjo bulvių, pupų, žirnių ir kviečių. Pati populiariausia buvo kniukė, kuri buvo pagaminama iš žirnių ir bulvių. Košes Kūčių vakarienei galima ruošti ne tik kaip garnyrą, bet ir kaip pagrindinį patiekalą“, – pasakoja V. Juodkazienė.

Anot V. Juodkazienės, senovės lietuviai ruošdavo ir maltinius, kurie buvo gaminami iš apšutintų ir sumaltų avižinių miltų tešlos. Juos vėliau pakeitė kūčiukai, be kurių neįsivaizduojamas ir šiandieninis stalas.

„Nors tarpukariu vyko didžiausi Kūčių stalo pokyčiai, kūčiukai vis tiek išliko. Jie yra vienas seniausių Kūčių stalo valgių. Tiesa, juos labai paprasta pasiruošti ir patiems. Į dubenį suberkite miltų, sausų mielių, cukraus, druskos ir viską išmaišykite. Pamažu maišant supilkite pašildytą vandenį, viską išmaišykite ir leiskite tešlai pastovėti šiltoje vietoje, kad ji iškiltų. Į pakilusią masę įmaišykite aliejų, aguonų ir dar šiek tiek miltų. Tarp rankų iškočiokite plonus volelius, juos supjaustykite ir sudėkite į orkaitę kepti. Po 15 minučių galėsite mėgautis naminiais kūčiukais“, – pasakoja V. Juodkazienė ir dalijasi trimis tradiciniais Kūčių stalo patiekalų receptais.

Perlinių kruopų Kūčia

Jums reikės:

  • 1 stiklinės perlinių kruopų
  • ½ stiklinės graikinių riešutų
  • ½ stiklinės lazdynų riešutų
  • ½ stiklinės aguonų
  • ½ stiklinės džiovintų spanguolių
  • ½ stiklinės džiovintų juodųjų serbentų
  • 1 v. š medaus

Gaminimas:

Užmerkite aguonas ir perlines kruopas karštame vandenyje ir palikite per naktį, kad jos išbrinktų. Tuomet aguonas gerai sutrinkite trintuvu, o išbrinkusias kruopas išvirkite. Džiovintas uogas nuplaukite, riešutus pakepinkite keptuvėje. Virtas kruopas sumaišykite su smulkintais riešutais, džiovintomis uogomis, aguonomis ir apliekite skystu medumi.

Pyragėliai su džiovintais grybais

Jums reikės:

Tešlai:

  • 300 g kvietinių miltų
  • 4 g sausų mielių
  • 180 ml vandens
  • Žiupsnelio druskos
  • Aliejaus virimui

Džiovintų grybų įdarui:

  • Keletą saujų džiovintų baravykų
  • 2 nedidelių svogūnų
  • Žiupsnelio druskos
  • Žiupsnelio juodųjų pipirų
  • Aliejaus kepimui

Gaminimas:

Džiovintus grybus užmerkite karštame vandenyje ir palikite per naktį išbrinkti. Grybus nusausinkite ir smulkiai supjaustykite. Keptuvėje ant aliejaus pakepinkite pjaustytus svogūnus, o kai jie apkeps, sudėkite ir grybus. Kepkite maišydami 7-8 minutes, pabarstykite druskos ir maltų pipirų. Paruoškite pyragėlių tešlą. Dalį miltų (200 g) išmaišykite su druska ir sausomis mielėmis bei po truputį pildami šiltą vandenį užmaišykite tešlą. Ant stalo paberkite miltus ir baikite ją minkyti rankomis, tol, kol ji nebelips prie rankų. Užminkytą tešlą uždenkite ir palikite šiltai valandai, kad pakiltų. Pakilusią tešlą padalinkite į 4 dalis ir kiekvieną gabaliuką gerai iškočiokite ant miltuoto paviršiaus. Su stikline ar puodeliu įspauskite apvalias formas tešloje. Ant kiekvieno tešlos apskritimo dėkite po šaukštelį grybų įdaro ir užsukite pyragaičių kraštus. Gilioje keptuvėje įpilkite daug aliejaus, kad pyragėliai virtų, o ne keptų. Iškepusius pyragėlius sudėkite ant popierinio rankšluosčio, kad sugertų aliejaus perteklių.

Aguonpienis su kūčiukais

Jums reikės:

  • 200 g aguonų
  • 3 v. š cukraus
  • 500 g kūčiukų
  • 3 l virinto vandens

Gaminimas:

Aguonas iš vakaro pamerkite į vandenį, kad jos išbrinktų. Tada aguonas trinkite trintuvu tol, kol masė taps balta. Ją pilkite į virintą vandenį, dėkite cukraus, gerai išmaišykite ir įberkite kūčiukų prieš valgant, kad šie netaptų ištižę.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Patarimai gerai savijautai: metas save palepinti

Daugybei žmonių per pastaruosius metus teko keisti kasdienius įpročius, gyvenimo būdą, o visa tai gana ryškiai paveikė ir žmonių emocinę būklę. Psichologai tikina, jog...

Lietuva perka daugiafunkces radarų sistemas

Lietuvos krašto apsaugos ir Nyderlandų Karalystės gynybos ministerijos, plėsdamos bendradarbiavimą gynybos srityje, pasirašė susitarimą dėl bendradarbiavimo iš Nyderlandų bendrovės „Thales Nederland“ įsigyjant daugiafunkces artilerijos...

Per savaitę keliuose – žuvo keturi žmonės

Per savaitę, rugpjūčio 4–10 d., penktadienį–ketvirtadienį, mūsų šalyje eismo įvykiuose, pirminiais duomenimis, žuvo 4 žmonės, dar 90 sužeista. Įregistruoti 79 įskaitiniai eismo įvykiai. Žuvo 3...

Iš įvairių kredito įstaigų sukčiai paėmė 88,5 tūkst. eurų

Pasinaudoję svetimais banko prisijungimais, sukčiai iš įvairių kredito įstaigų paėmė 88,5 tūkst. eurų. Kaip pranešį Policijos departamentas, pranešimą apie sukčiavimą Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas...

Salmoneliozė, korona virusas ir gripas – dažniausios paieškos temos ULAC interneto svetainėje

Salmoneliozė, korona virusas ir gripas – tai užkrečiamos ligos, apie kurias pastarąją savaitę gyventojai DAŽNIAUSIAI ieškojo informacijos Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro interneto svetainėje (www.ulac.lt). Šiemet – nuo metų pradžios iki vasario 16 d. –...

Lietuvoje suaugę vaikai nesusitvarko su finansais be tėvų pensininkų pagalbos

Šeši iš dešimties tėvus pensininkus turinčių Lietuvos gyventojų laiko save finansiškai nepriklausomais ir į kuklias tėvų pajamas nepretenduoja. Vis dėlto, likę keturi pripažįsta, kad reguliariai ar retkarčiais pinigų pritrūksta ir kad juos finansiškai remia...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS