1.2 C
Telšiai
2024 / 04 / 19

Gero regėjimo paslaptis – tinkama elektros lemputė

Ar jau skaitėte?

Pati tinkamiausia šviesa mūsų akims neabejotinai yra natūrali dienos šviesa, kurios, deja, nepakanka ne tik šiuo tamsiuoju metų laiku, bet ir šiandieninio gyvenimo tempu gyvenančiam žmogui. Kasdien mus lydi dirbtinė šviesa, kurios šaltiniai daro svarbią įtaką mūsų sveikatai, o ypač – akims. Specialistai skaičiuoja, kad susilpnėjusių akių simptomai šiandien pasireiškia daugiau nei 70 mln. žmonių visame pasaulyje – tai vadinama šio amžiaus profesine liga. Kokia dirbtinė šviesa yra draugiškiausia mūsų akims ir kaip tinkamai pasirinkti apšvietimą, kad netektų susidurti su sveikatos problemomis?

- Reklama -

Problema – per daug intensyvi šviesa

Pasak šeimos gydytojos Evelinos Vilčinskaitės, šiandien patalpų apšvietimo klausimai kiekvienam iš mūsų turėtų rūpėti ne tik siekiant sukurti tinkamus interjero dizaino sprendimus, bet ir pasirūpinti savo akimis ir sveikata. Pasak gydytojos, dažniausiai žmonės klaidas daro arba pasirinkdami netinkamas elektros lemputes, arba netinkamai naudodami apšvietimą.

„Šiandien ypač dažnai dirbame kompiuteriu ar žiūrime televizorių nenaudojant apšvietimo, kai vienintelis šviesos šaltinis ir yra pats prietaisas – tai kenkia akims. Lygiai taip pat akims nenaudingas ryškus ar per blankus apšvietimas, ekrano ar dirbtinės šviesos mirgėjimas. Labai dažnai yra neapgalvojamas atstumas iki monitoriaus ekrano arba netaisyklingai sėdime žiūrėdami į ekraną. Visa tai akis vargina, jos dirba įtemptai, per retai mirksi, o tai turi įtakos sausų akių sindromo vystymuisi“, – perspėja gydytoja.

Pasak šeimos gydytojos, didžiausią poveikį mūsų akims šiandien daro mėlyna šviesa, kurios spinduliai geba pasiekti mūsų tinklainę: „Siekiant išvengti akių ligų vystymosi bei sausų akių sindromo, nereikėtų piktnaudžiauti intensyviu ir ilgai trunkančiu mėlynos šviesos apšvietimu. Taip pat dažnos akių problemos, tokios kaip nuovargis, perštėjimas ar sukeltas galvos skausmas yra susijusios su pernelyg intensyvia šviesa“, – pagrindines problemas vardija gydytoja E. Vilčinskaitė.

Pagalba akims – tinkama lemputė

Pasak „Philips“ apšvietimo sprendimus rinkai pristatančios Violetos Pasionek, rinkoje šiandien galima įsigyti pačių įvairiausių dirbtinio apšvietimo sprendimų – tiek LED, halogeninių, fluorescencinių, tiek ir kaitrinių lempučių. Norint apsaugoti savo akis nuo neigiamo dirbtinės šviesos poveikio svarbu įvertinti patalpų apšvietimo, šviesos lygio bei spalvinės temperatūros aspektus, atsižvelgti į erdvių funkcines savybes ir tinkamai derinti skirtingo tipo apšvietimą.

Kiekvienos iš lempučių šviesos intensyvumas yra skirtingas, todėl norint išvengti akių problemų, kylančių dėl pernelyg intensyvios šviesos, reiktų įvertinti, kokios spalvinės temperatūros šviesą jis skleis – štai keletas svarbiausių patarimų, kaip tai padaryti.

- Reklama -

Šviesos intensyvumas. Šiltai balta spalva (2700–3500 K) turi gelsvą atspalvį, kuris leidžia sukurti jaukią ir ramią atmosferą, todėl labiau tinka erdvėms, kuriose norime pailsėti. O štai šaltai balta spalva (4000–6000 K) turi melsvą atspalvį, kuris labiausiai lėtina melatonino gamybą, skatina organizmo aktyvumą, todėl nėra tinkamas vakarui ar nakčiai.

„Itin intensyvus apšvietimas dažniausiai pasirenkamas biurų apšvietimui, taip pat naudojamas apšviesti reklamines iškabas. Tokia šviesa puikiai pritaikoma patalpose, kur būtinas itin ryškus, kokybiškas apšvietimas, pavyzdžiui, darbui garaže – šiandien sukurti sprendimai LED darbinėms lemputėms leidžia pasiekti spalvinę 5500–6500 K temperatūrą, o papildomi šviesos diodai sukuria dar didesnį šviesos srautą nuo 120 lm iki 200 lm“, – apie skirtingus sprendimus pasakoja „Philips“ atstovė.

LED šviesa šiandien yra plačiausiai naudojama tiek namų, gatvių, biurų apšvietimui, tiek ir pramonėje, automobilių žibintuose ir t.t. Ji yra ne tik gana draugiška mūsų akims, jų nedirgina, bet ir eikvoja žymiai mažiau energijos negu tokio paties stiprumo šviesą skleidžiančios kaitrinės lemputės.

Fluorescencinės lemputės, dėl jų skleidžiamos mėlynos – žalios šviesos bei sukuriamo mirguliavimo įspūdžio, intensyviai dirbant geriau vengti, kadangi jos gali sukelti galvos skausmą bei varginti akis. Tačiau tai taupios lemputės, jos palyginus gana nebrangios ir ilgiau tarnauja už kaitrines lemputes.

Halogeninės lemputės skleidžia žemiausio lygio šaltą mėlyną šviesą, sukurdamos išskirtinai ryškią šviesą, kuri vargina mūsų akis, todėl šį apšvietimą reikėtų rinktis funkciniam namų erdvių apšvietimui.

Kaitrinės lemputės pamažu užleidžia vietą kitų rūšių lemputėms dėl mažų savo efektyvumo rodiklių, tačiau jų šviesa ne tik nekenkia mūsų akims, bet ir išskiria gelsvą šviesą, namams suteikiančią jaukumo ir nevarginančią akių.

TOP naujienos

Per savaitę šalies keliuose užregistruoti 467 eismo įvykiai, žuvo vienas asmuo

Per savaitę, spalio 20–26 dienomis, penktadienį–ketvirtadienį, pirminiais duomenimis, šalies keliuose įvyko 66 eismo įvykiai. Žuvo 1 asmuo (pėsčiasis – tamsiuoju paros metu). Sužeisti 78...

Šilauogės – lėtina senėjimą ir vėžinius procesus: ką svarbu žinoti?

Tiesiog neįmanoma nemėgti šių gardžių mėlynų uogų – šilauogės didesnės už įprastas mūsų miškų mėlynes, be to, standesnės ir todėl lengviau transportuojamos. Pasak sveikatai...

Birželio 15-oji: vardadieniai, astrologija

Birželio 15-oji – Alytaus miesto diena; Okupacijos ir genocido diena; Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Birželio penkioliktoji, ketvirtadienis – 166-oji metų...

Daržovių „pankas“: ką ir kaip paruošti iš italų dievinamo unikalaus skonio pankolio?

Žalia „skiautere“ pasidabinęs pankolis – neatsiejamas nuo Viduržemio jūros, Azijos, Artimųjų rytų kulinarinių vingrybių. Jis virsta išskirtinio skonio garnyru, traškiu užkandžiu, salotomis, netgi sriuba...

Tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus 3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus. Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta,...

Dietologė įvardijo, kuri sviesto rūšis turėtų dažniau atsidurti mitybos racione: dabar geriausias metas jo...

Lydytas „ghi“ sviestas yra kepimo riebalų rūšis, plačiai naudojama Indijos virtuvėje. Pastaraisiais metais šio sviesto populiarumas išaugo ir kitose pasaulio šalyse. „Ghi“ gaminamas kaitinant sviestą, atskiriant vandenį ir pieno medžiagas bei taip paliekant grynus,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS