16.2 C
Telšiai
2024 / 09 / 08

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Ar jau skaitėte?

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač pabrėžia pusryčių svarbą.

- Reklama -

Pasak Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vadovės Romos Bartkevičiūtės, siekiant, jog vaikų mityba būtų sveika, būtina laikytis trijų svarbiausių principų – nuosaikumo, įvairumo ir subalansuotumo.

Vaikių mityba. Iliustracinė nuotrauka.

„Baltymai yra vaikų augimo, vystymosi bei efektyvios imuninės sistemos veiklos užtikrinimo pagrindas. Jie yra ir pagrindinė statybinė mūsų organizmo medžiaga, o kartu su vandeniu – gyvybės pagrindas. Vis dėlto, pernelyg didelis baltymų kiekis gali kelti alergijų pavojų. Su maistu būtina gauti apie 40 maisto medžiagų, tačiau nėra nė vieno produkto, turinčio jų visų. Pavyzdžiui, duona yra svarbus B grupės vitaminų šaltinis, tačiau geležis iš duonos pasisavinama maždaug 3 kartus sunkiau nei iš mėsos, todėl tik vartojant įvairius maisto produktus, galima patenkinti visų organizmui reikalingų maistinių medžiagų poreikį. Galiausiai svarbus ir balansas – tinkamas santykis tarp baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralinių medžiagų“, – sako R. Bartkevičiūtė.

Pusryčiai – vienas svarbiausių moksleivių mitybos elementų

Specialistė pabrėžia, kad tėvai pirmiausia turėtų pasirūpinti vaikų pusryčiais, nes iki pietų moksleivių smegenys dirba intensyviausiai, todėl joms reikia itin daug energijos.

„Reguliarus pusryčių valgymas ne tik užtikrina tinkamą mikro (mineralų, vitaminų) ir makro (baltymų, angliavandenių, riebalų, skaidulinių medžiagų) maistingųjų medžiagų pasisavinimą, bet ir yra siejamas su pažangiu mokymusi, tinkamu psichosocialiniu elgesiu. Nepapusryčiavę vaikai vangiau atlieka įvairias užduotis, jiems sunkiau susikaupti“, – teigia Higienos instituto ekspertė.

Anot R. Bartkevičiūtės, suaugusieji į mokyklas grįžtančius vaikus taip pat turėtų išmokyti laikytis mitybos režimo – tai yra jiems paaiškinti kiek ir kada reikėtų valgyti. Specialistės teigimu, reguliari mityba užtikrina pastovų cukraus lygį vaikų kraujyje, kuris garantuoja nuolatinę energiją, sumažina persivalgymo riziką bei padeda išlaikyti normalų kūno svorį.

- Reklama -

„Vaikams, ypač jaunesniojo mokyklinio amžiaus, rekomenduojama valgyti 4–5 kartus per dieną. Pusryčiams vaikas turi gauti 20–25 proc., pietums – 30–35 proc., vakarienei – 20–25 proc., priešpiečiams ir pavakariams – po 10 proc. rekomenduojamo paros maisto raciono kaloringumo“, – dėmesį atkreipia visuomenės sveikatos specialistė.

Problema – netinkamas užkandis

BENU vaistininkė Laura Mockutė sako, kad tam, kad būtų užtikrintas toks mitybos režimas, o mokykloje išalkęs vaikas nebėgtų pirkti saldumynų, reikia, jog kasdien, kaip papildomas užkandis, jam po ranka atsirastų obuolys, sūrio gabalėlis ar daržovė.

„Sveikais užkandžiais, kurie yra energijos šaltinis mokyklinukams, turėtų pasirūpinti tėvai. Tai ypač aktualu mokslo metų pradžioje, kai vaikams itin sunku susikaupti po vasaros atostogų. Mūsų vaikų maisto pagrindą turėtų sudaryti baltymai, gerieji riebalai ir skaidulos, o patys maisto produktai – turėtų būti kuo mažiau perdirbti. Todėl reikėtų atsisakyti gaiviųjų gėrimų su cukrumi, neva „sveikuoliškų“ vaisių ir daržovių kokteilių. Geriau jau į gertuvę įpilti paprasto geriamojo vandens, o į priešpiečių dėžutę įdėti morką ar obuolį – tai yra vaisius ir daržoves valgyti netrintus, nespaustus ar kitaip neapdorotus“, – pabrėžia vaistininkė.

Jos teigimu, jei vaikų mityba visavertė ir jie valgo daug daržovių, vaisių, uogų bei viso grūdo produktų, taip pat nevengia kiaušinių, liesos mėsos, neužšaldytos žuvies, pieno ir jų produktų, tuomet papildomai vitaminų ar kitokių maisto papildų jiems vartoti tikrai neverta.

Deja, kaip rodo prieš kelerius metus atlikti mokyklinio amžiaus vaikų mitybos įpročių tyrimai, tik mažiau nei pusė (41 proc.) vaikų laikosi mitybos režimo, dar mažiau – 37,9 proc. kasdien pusryčiauja, o trečdaliui, pagrindinis užkandis yra bandelė.

„Jei vaikų mityboje trūksta sveikų maisto produktų ir dažniau valgomas nevisavertis maistas, tokiu atveju galbūt vertėtų išsitirti kraują ir pasitarus su specialistais nuspręsti, kokiais vitaminais ar mineralais reikėtų papildyti vaiko mitybą. Iš praktikos pastebime, kad dažniausiai jaučiamas omega 3 riebiųjų rūgščių, vitamino D ir kalcio, stygius“, – sako vaistininkė.

TOP naujienos

Teismas neblaiviam prie vairo sėdusiam medikui K. Laurušoniui skyrė 4 tūkst. eurų baudą, 3 metams atėmė teisę vairuoti

Kauno apylinkės teismas penktadienį neblaiviam vairavusiam Kauno medikui Kęstučiui Laurušoniui skyrė 4 tūkst. eurų baudą, 3 metams atėmė teisę vairuoti transporto priemonę. Teismas, pripažinęs K....

Piniginei palankus įprotis – kavos gėrimo ritualą perkelti į namus: dietologė atsakė, kiek dažnai galime ja mėgautis

Dairantis taupymo galimybių, ruošti tobulą kavą namuose tapo piniginei palankiu įpročiu. Tobulėjant technologijoms ir plečiantis asortimentui, šio gėrimo mėgėjai gali rinktis tiek ruošimo būdą,...

Horoskopai gruodžio 18 dienai

AVINASIš artimo draugo ar šeimos nario sužinosite įdomių naujienų. Tik savo namuose jausitės iš tiesų jaukiai ir saugiai, tad veikiausiai niekur nesinorės išvykti. Šįvakar...

Saugus vairavimas: svarbu įvertinti eismo sąlygas ir pasirinkti saugų greitį

VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) primena vairuotojams, ką reiktų prisiminti sėdant prie automobilio vairo, esant permainingiems orams ir dažnai besikeičiančioms...

Dėl seksualinės prievartos prieš nepilnametes ir mažametes šeimynos globėjui skirta 5 metų laisvės atėmimo...

Lietuvos apeliacinis teismas pirmadienį paskelbė nuosprendį sutuoktiniams, ilgus metus vadovavusiems vienai Aukštaitijoje veikusiai šeimynai. Kaip skelbiama teismo pranešime, pripažinta, kad šeimynos globėjas įvykdė seksualinio pobūdžio nusikalstamas veikas prieš mažametes ir nepilnametes globotines, o jo sutuoktinė...

Tyrėjų energija ir kruopštumas lėmė, kad Žemaitijoje siautėję vagišiai būtų neutralizuoti

2021 vasaros pradžioje net keliuose Žemaitijos rajonuose užderėjo vagysčių. Nakties metu buvo braunamasi į degalines, miestelių parduotuves, iš kurių vagiami tabako gaminiai bei kasos aparatuose palikti pinigai. Kadangi didesnė dalis vagysčių buvo įvykdyta Klaipėdos...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS